První dávky vakcíny proti nemoci COVID-19 mají dostat zdravotníci a senioři. Jedna z pražských nemocnic ale údajně očkovala i lidi, kteří by se na řadu dostali až v letních měsících. Informoval o tom deník Právo. Nemocnice dostaly pokyn, aby očkovací látku nevyhazovaly, vedou si proto seznam náhradníků. I ti by ale měli být z řad zdravotníků a starších lidí.
Mladá žena dostala podle deníku ve Všeobecné fakultní nemocnici vakcínu proti covidu i přesto, že nepatří k žádné rizikové skupině, ani nepracuje ve zdravotnictví. „Zavolala mi to kamarádka, co šla náhodou kolem očkovacího centra. Přišlo mi to neuvěřitelné, ale řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám,“ popsala žena, která si přála zůstat v anonymitě. Proti koronaviru ji měl personál VFN naočkovat v neděli 10. ledna.
Stačilo si vystát frontu a poté se prokázat kartou pojištěnce, tvrdí žena. „Pochopila jsem to tak, že vakcína se musí do nějakého času po rozmrazení spotřebovat. Myslím, že tím zachránili spoustu vakcín před vyhozením,“ dodala. Vakcína Pfizer, se kterou se v Česku očkuje, se musí skladovat při minus 70 stupních Celsia. Po rozmrazení vydrží v lednici pět dní, při pokojové teplotě šest hodin. Aby se tak látka nemusela vyhazovat, očkovali v nemocnici podle listu i kolemjdoucí.
Mluvčí VFN podle svých slov o tom, že by v nemocnici očkovali lidi z ulice, neví. Nemocnice ale zatím nedisponuje žádným centrálním registrem očkovaných. „Do té doby sami sestavujeme seznamy zájemců o očkování a postupujeme podle doporučení a pokynů ministerstva zdravotnictví. Na prvním místě jsou samozřejmě pracovníci z takzvané první linie,“ popsala deníku mluvčí Marie Heřmánková.
Ani jedna dávka vakcíny vniveč
Nemocnice podle Heřmánkové spolupracuje také s Prahou 2, která dodává seznamy ohrožených skupin, nebo se záchrannými složkami. Zdravotníci z VFN už dříve očkovali pražské záchranáře a pracovníky Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze. Kromě toho si nemocnice vede také seznam náhradníků.
„Vše děláme s ohledem na to, aby nepřišla ani jedna dávka vakcíny vniveč. A ve VFN se nám zatím podařilo všechny dávky vyočkovat, žádná se nemusela vyhodit,“ sdělila mluvčí s tím, že nemocnice eviduje jen jednotky případů, kdy byli místo objednaných lidí očkováni náhradníci.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že nemocnice mohou a dokonce mají mít seznamy náhradníků, ale nesmějí to být lidé, kteří by nesplňovali zadaná kritéria. To znamená, že i náhradníci musí být lidé, kteří mají na vakcínu přednostní nárok, tedy hlavně zdravotníci nebo senioři nad 80 let.
Fink nechal naočkovat svou manželku
Minulé dny ukázaly, že případ, kdy se v nemocnicích očkují lidé, kteří nepatří k žádné z uvedených rizikových skupin, přitom není ojedinělý. Kvůli nedávné kauze, kdy se ve Státním zdravotním ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní, rezignoval ředitel SZÚ Pavel Březovský. Novinářům to ve čtvrtek potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) machinace s vakcínami odsoudily.
Kritika se snesla také na exprimátora a současného radního pro zdravotnictví Královehradeckého kraje Zdeňka Finka, který nechal očkovat také svou ženu. Údajně kvůli tomu, že chtěla pracovat pracovat jako dobrovolnice v očkovacím centru. Nakonec se Fink omluvil. „Uznávám, že jsem celé načasování jejího očkování neudělal dobře. Měl jsem počkat na spuštění registračního systému, přes který se dobrovolníci budou hlásit,“ prohlásil Fink.
Mimo pořadníky se podle webu irozhlas.cz nechávali naočkovat také lidé ve Fakultní nemocnici Brno. Většinou se jednalo o starší příbuzné zdravotníků. „Byla by velká škoda, kdyby se něco vyhodilo,“ řekl webu přednosta infekční kliniky Petr Husa.