Vakcínu AstraZeneca nikdo nechce (zdroj: CNN Prima NEWS)
Předběžné výsledky studie Oxfordské univerzity ukázaly, že použití dvou různých typů vakcín proti covidu u jednoho pacienta je účinné a nemá trvalé negativní účinky. Řada zemí už na základě výzkumů takovou možnost oficiálně umožňuje.
Podat v první dávce jednu vakcínu a ve druhé odlišnou – s kombinací AstraZenecy a Pfizer/BioNTech mají zkušenosti už i někteří čeští pacienti, například v Liberci. Jedním z důvodů jsou nežádoucí vedlejší účinky vakcíny od britské AstraZenecy především u starších lidí.
PŘEHLEDNĚ: Které vakcíny jsou nejúčinnější? Pfizer si vede dobře i proti mutacím
Nejúčinnějšími vakcínami proti covidu jsou očkovací látky od Moderny a firem Pfizer/BioNTech. Preparát druhého jmenovaného výrobce dobře funguje i proti různým mutacím koronaviru, tvrdí nová americká studie. Nejhůře obecně dopadly čínské vakcíny, AstraZeneca zase propadla v testech účinnosti proti jihoafrické variantě, píše Bloomberg.
„Někdy musíme řešit situaci, kdy člověk odmítne druhou dávku od firmy AstraZeneca,“ vysvětlil lékař infekčního oddělení v liberecké nemocnici František Stejskal. Někteří pacienti tak prošli procesem očkování způsobem, že dostali nejdříve britskou vakcínu a ve druhém kole americko-německou od společností Pfizer/BioNTech.
Výměnu vakcinačních látek v druhém kole si pochvalovala mimo jiné paní Jitka. „Jako první dávku jsem dostala AstraZenecu a měla jsem přetrvávající reakce, jako druhou dávku jsem dostala Pfizer a vše bylo v naprostém pořádku,“ uvedla.
Řada států kombinovat očkovací látky ze stejných důvodů už oficiálně povolila, mezi nimi třeba Švédsko, Finsko a Francie. Další země k této možnosti přistupují, protože chtějí mít pojistku pro případ, že by některý z výrobců vakcín hlásil v budoucnosti výpadek.
SÚKL myšlenku nepodpořil
„Určitě to povede k tomu, že se lépe dokončí jednotlivá schémata. V tuto chvíli se ukazuje, že imunitní odpověď u kombinování vakcín je stejná, ne-li lepší,“ řekl český epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran.
Ten ale zároveň varuje, že pacienti ve studiích měli častěji teploty a bolela je hlava. Lidem s kombinovaným očkováním navíc prozatím nejde vystavit očkovací certifikát. Česká vakcinologická společnost se k mixování vakcín dosud stavěla odmítavě, stejný postup zaujal i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
V několika zemích začínají kombinovat očkovací látky proti covidu. (Ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz
V několika zemích začínají kombinovat očkovací látky proti covidu. (Ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz