V Rusku dnes skončí hlasování v referendu o změnách v ústavě
Středou končí v Rusku týdenní referendum, ve kterém voliči hlasovali o ústavních změnách. Tou nejvýraznější úpravou je navrhovaná anulace dosavadních volebních období Vladimira Putina. Ruský prezident by tak mohl potenciálně vládnout Kremlu až do roku 2036. Podle předběžných odhadů výsledků není o schválení ústavních změn pochyb.
V balíčku ústavních změn je mimo jiné zahrnuta definice manželství jako svazku muže a ženy nebo zmínka o bohu. Změnu nejvyšší právní normy už posvětil ruský parlament, ústavní soud i prezident. V konečné fázi tak musí změny posvětit hlas lidu.
Původně měli Rusové hlasovat už 22. dubna. Tehdy ale referendum zhatila koronavirová opatření. I kvůli pandemii proto hlasování, které započalo před týdnem, rozložily úřady na více dní.
Pro CNN Prima NEWS popsal situaci v Rusku novinář Jiří Just. „Co jsem navštívil volební místnosti, tak zájem o hlasování je trochu vyšší než v minulých dnech. Oficiálně je volební účast 55 procent. Když jsem seděl ve volební místnosti deset minut, tak přišlo asi 15 lidí, což není málo,“ řekl ruský zpravodaj.
Podle něj je velmi pravděpodobné, že lidé ústavní změny schválí. „V referendu jde také o vyvázání Ruska z povinnosti plnit mezinárodní právo nebo o valorizaci důchodů. Rusy to zajímá, ale nejvíce se diskutuje o tom, že bude Putin vládnout do roku 2036,“ sdělil Just, podle kterého by konečné výsledky mohly být k dispozici už zítra dopoledne.
„Nehlasujeme jen o změnách v právních normách, hlasujeme o budoucnosti země, ve které chceme žít. O zemi s moderním školstvím a zdravotnictvím, spolehlivou sociální ochranou, s efektivní vládou, která skládá účty společnosti. Hlasujeme pro zemi, kvůli které pracujeme a kterou chceme předat našim dětem a vnukům,“ vyjádřil se k volbám podle agentury Interfax sám Putin.