V safari parku se narodil medojed (zdroj: SAFARI PARK DVŮR KRÁLOVÉ)
Mládě medojeda kapského se ve dvorském safari parku narodilo na Štědrý den, od té doby ho ale matka chránila a skrývala. Až teď, po dvou měsících, může malý medojed prozkoumávat výběh. Zatím je sice neobratný, zato velice roztomilý. Jde o samečka.
Ve Dvoře Králové jde o historicky první odchod, medojedy přitom za poslední rok nemnožila žádná jiná zoo na světě. Nové poznatky budou pro zkoumání druhu velmi cenné, protože o vývoji mláďat je známo jen velmi málo. Rozmnožování medojedů v lidské péči je rarita a ještě vzácnější je možnost sledovat vývoj mláďat.
Šimpanzi ze Zoo Dvůr Králové mají návštěvu z Brna. Skupiny spojilo video
Zoologové ve Dvoře Králové a Brně se rozhodli zpestřit dlouhé chvíle nucené uzávěry tamním šimpanzům a nechali jim nainstalovat velké promítací plátno. Díky němu se dvě skupiny zvířat dokázaly propojit a místo obvyklého pozorování návštěvníků mohou sledovat nové videosousedy.
„Je stále plně závislé na matce Beebee. Teprve nedávno začalo vidět. V poslední době si samice hodně oblíbila, že si mládě pokládá na břicho, zatímco sama odpočívá,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.
Po boku matky zůstane asi rok. Pak se přesune do jiné zoologické zahrady. Ačkoli mládě působí bezmocně a mile, medojedi patří mezi obávané živočichy. Kvůli jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelistí se jich bojí i lvi.
Podle některých teorií se dokonce například u mláďat gepardů vyvinula zvláštní bělavá hřbetní hříva, která připomíná právě světlá záda medojeda – tomu se totiž takřka všichni ostatní živočichové raději vyhnou – a tak jsou zranitelná geparďata v bezpečí.
Má rád maso, ale i med
Medojedi jsou také proslulí svou vytrvalostí a vynalézavostí. Díky silným drápům, s jejichž pomocí mimo jiné v přírodě dobývají podzemní hnízda divokých včel při honbě za medem, dovedou rozhrabat i velmi tvrdé materiály. Navzdory zavalitému zjevu výtečně šplhají a je jen málo překážek, s nimiž si nedovedou poradit. Díky obrovské síle navíc často stěhují předměty ve výběhu tak, aby byli spokojeni.
Medojed kapský je jedna z největších lasicovitých šelem. V přírodě zatím není bezprostředně ohrožený vyhubením, jejich stavy však na mnoha místech rychle ubývají. Pro ošetřovatele je medojed velmi náročným chovancem. Musejí mu pravidelně nabízet stále nové hračky nebo mu předkládat potravu netradičním způsobem.
Jde o masožravce, který si ale rád pochutná i na hlízách nebo – jak jméno napovídá – medu. Ten dostávají i dvorští medojedi. Pozoruhodná je i medojedova výrazná odolnost vůči rozličným jedům – díky tomu si nezřídka pochutná i na jedovatých hadech či štírech.
Medojedi jsou proslulí svou vytrvalostí a vynalézavostí. Zdroj: CNN Prima NEWS