reklama

V teplácích a teniskách se dvojice turistů vydala do hor. Našli je na poslední chvíli

Dvojice mladých lidí si vyšla na túru do Krkonoš, a to pouze v teplácích a teniskách. Na cestě jim zmrzlo oblečení i pití a netušili, kde jsou. Horská služba je nakonec našla v silně podchlazeném stavu. Podle záchranářů měli velké štěstí, že přežili.

reklama

Túru po horách není radno nikdy podceňovat. O to víc, když jsou teploty pod nulou. Své o tom ví dvojice, která se na túru vydala z Pece pod Sněžkou směrem na Sněžku. Místo v zimních botách a teplém oblečení se ale rozhodli vyrazit pouze v teniskách a teplácích.

„Dvojice porušila prakticky všechna nepsaná pravidla a doporučené postupy, které se jen porušit dají. Z Pece se na vrchol Sněžky vydali někdy odpoledne, byli špatně obutí i oblečení, neměli s sebou suché náhradní věci ani čelovku či baterku,“ popsali jejich příběh záchranáři Horské služby ČR Wolfgang Berger a Tomáš Novák.

Dvojice si navíc vybrala cestu přes Obří důl pro skialpinisty. „Na své cestě přetnuli lavinovou dráhu a v mobilu neměli aplikaci Záchranka, která zásadním způsobem díky automatickému odeslání polohy zjednodušuje zásah záchranářů,“ podotkli dále.

Páru tak nezbylo nic jiného než zavolat na linku integrovaného záchranného systému. „Horská služba obdržela výzvu od Policie ČR, kterou dvojice kontaktovala o pomoc v sobotu 16. ledna v sedm hodin večer,“ uvedli záchranáři s tím, že se operátoři následně snažili dvojici turistů co nejpřesněji lokalizovat.

Do terénu vyrazilo hned šest záchranářů, a to na čtyřkolce a skútru. Jedni se vydali Obřím dolem až tam, kam se byli schopni dostat, poté pokračovali na skialpech. Druzí vyrazili přes Luční boudu, polskou stranu Krkonoš ke Slezskému domu a odtud také na skialpech.

„Obě záchranářské skupiny si šly naproti a potkaly se prakticky ve stejný čas u promrzlé dvojice v Obřím dole zhruba 500 metrů pod Slezskou boudou. Boty i rukavice měli promočené a zmrzlé, nevěděli, kde jsou, zmrzlo jim i pití, které si s sebou vzali,“ popsali situaci záchranáři. Turisty oblékli do náhradního oblečení, dali jim napít a zásobili je energetickými bonbony.

Při transportu dvakrát zapadli

„Dívce, která na tom byla hůře, jsme pomohli zpět ke Slezskému domu, kde jsme ji zabalili do termofolie, suchých dek, naložili do takzvaného akia člunu a transportovali na základnu v Peci,“ vylíčili dál. Při transportu se jim kvůli závějím podařilo dvakrát zapadnout a stroj museli vyprostit lopatami a navijákem.

„Chlapci pak pomohla dolní parta na skialpech druhou stranou k záchranným strojům, a i jeho jsme odvezli na základnu. Tam si dvojici převzala převozová sanitka, která je transportovala na ošetření do trutnovské nemocnice,“ dodali záchranáři Berger a Novák.

Horská služba varuje, že k tomu, aby se dvojice vyčerpala a promrzla, stačilo relativně málo. „Z centra Pece šli čtyři kilometry po upravené prohrnuté cestě a k vysílení stačila chůze v hlubokém sněhu. Naštěstí se dvojice zastavila u ‚špičatého kamene‘ s modrou turistickou značkou, který Horské službě už desetiletí slouží jako orientační bod,“ varují záchranáři s tím, že přežili jen díky shodě okolností, které protentokrát dokázaly nahradit aplikaci Záchranka, kterou dvojice v mobilu nainstalovanou neměla.

„Rozmohl se nám tady takový nešvar“

„Z pohledu Krkonošských záchranářů nutno podotknout, že přes veškerou techniku a výbavu, kterou máme k dispozici, mohou a jsou akce v takovém terénu časově náročné,“ doplnili. S podobnými událostmi se navíc setkávají nyní horští záchranáři čím dál častěji. Nedávno jsme vás informovali o případu, kdy horská služba musela pod Lysou horou v Beskydech zachraňovat z hlubokého sněhu pár, který se vydal na túru do hor oblečen spíše jako na nákupy do obchodního centra.

„V podstatě vždy šlo o to, že zachraňovaní měli špatné vybavení do zimních zasněžených hor. Podle všeho to vypadá, že v posledních týdnech lidé vyměnili návštěvu nákupních center za horskou túru, ale vybavení a oblečení mají stále stejné. Je nezbytně nutné, aby s sebou do hor vzali i rozum,“ řekl k víkendovým nehodám Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.

Záchranáři proto apelují, aby se v současných podmínkách nikdo rozhodně nepouštěl mimo značené cesty. „Když už se k tomu návštěvníci hor rozhodnou, je nejlepší o svém úmyslu informovat Horskou službu dopředu, být dobře obuti a oblečeni, mít náhradní věci v batohu a rozhodně nainstalovanou aplikaci Záchranka,“ uzavřela Horská služba ČR.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace
Věda a technologie

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama