Obyvatelé obce Troubky se obávají dalších povodní
Lidé se na mnoha místech v České republice chystají na extrémní deště a velkou vodu. Jinak tomu není ani v Troubkách na Přerovsku, které se staly jedním ze symbolů katastrofálních povodní v roce 1997. Po oznámení, že by situace mohla být srovnatelná s tragickými povodněmi v roce 1997 a 2002, obyvatelé bombardují úřady a záchranáře dotazy, co dělat, pokud by museli opustit svůj domov.
V Troubkách při povodních zemřelo devět lidí a polovina domů byla stržena. Předpověď počasí tam proto pozorně sledují i teď. „Jsme z toho nervózní a máme obavy. Ve čtvrtek odpoledne má ve spolupráci s jednotkou dobrovolných hasičů začít plnění protipovodňových pytlů,“ sdělil pro CNN Prima NEWS starosta Troubek Martin Frgal.
ČTĚTE TAKÉ: Naprostý extrém se blíží, varují experti. Nynější déšť je jen ochutnávka, kde sílí riziko?
Dvoutisícová obec na soutoku Bečvy a Moravy stále čeká na výstavbu ochranných hrází, které by měly vyrůst po obvodu Troubek a měly by je ochránit před stoletou vodou. Současná hráz je připravena maximálně na dvaceti až padesátiletou vodu. „Telefony zvoní a lidé se ptají. Preventivně jsme řešili například čištění uličních vpustí,“ řekl Frgal.
OBRAZEM: Zkáza vesnic i řada mrtvých. Hrozí záplavy jako v roce 1997, jak to tehdy vypadalo?
Rok 1997 se zapsal do české historie jako období jedné z nejhorších přírodních katastrof. Záplavy, které tehdy zasáhly zemi, si vyžádaly desítky životů, zničily desítky tisíc domovů a zasáhly třetinu území. Východní Čechy, Morava a Slezsko byly v tu dobu nejvíce zasažené, a obrazy zničených měst, vesnic a krajiny otřásly celou zemí. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) hrozí podobná situace i letos. Podívejte se, jak tehdy nelítostná voda postupovala zemí.
V případě, že by obyvatelé museli opustit svůj domov, je dobré, aby měli po ruce evakuační balíček.
„Jeho součástí by určitě mělo být oblečení na nezbytně nutnou dobu společně s náhradní obuví. Doporučuje se mít s sebou trvanlivé potraviny na dva až tři dny,“ vysvětlil zastupující mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Lukáš Popp. „Nesmíme ani zapomenout na léky a hygienické potřeby. V neposlední řadě by v něm neměl chybět telefon s powerbankou, aby se k lidem dostávaly informace,“ dodal.
Hrozba povodní se už projevila i na zvýšeném zájmu o pojištění před živelnými pohromami. Pojišťovny ale upozorňují, že platnost nové smlouvy začíná až po deseti dnech. Na případné škody z tohoto víkendu by se tak pojistka nevztahovala.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Do Česka dorazil první sníh. Pokryl Boubín i Velký Javor na Šumavě