
Není úniku. Na Floridě vzniká „Alcatraz“ pro migranty, ostrahu obstarají aligátoři a hadi
Americký imigrační a celní úřad (ICE) se po obdržení nových finančních prostředků ve výši 45 miliard dolarů předhání ve výstavbě stanových táborů pro migranty po celé zemi a do konce roku chce rozšířit kapacitu zadržovacích zařízení ze 40 000 na 100 000 míst, informoval v sobotu deník The Wall Street Journal.
Agentura dává přednost velkým stanovým zařízením na vojenských základnách a ve věznicích ICE, včetně zařízení s pěti tisíci lůžky ve Fort Bliss v Texasu a dalších v Coloradu, Indianě a New Jersey, píše The Wall Street Journal s odkazem na dokumenty.
ČTĚTE TAKÉ: Oblíbil jsem si zeleň i vepřové koleno, říká velvyslanec Nagaoka. S Pavlem přiletí i kus Česka
„ICE sleduje všechny dostupné možnosti, jak rozšířit kapacitu lůžek,“ řekl agentuře Reuters vysoký úředník a dodal, že „proces zahrnuje i umístění zadržených osob na některých vojenských základnách“.
Nové prostředky, které americká administrativa Trumpa ICE přidělila, tedy 45 miliard dolarů, odpovídají zhruba jednomu bilionu korun. Oproti sumě, jakou měl úřad k dispozici předešlý rok, tak došlo ke ztrojnásobení rozpočtu ICE, uvádí The Wall Street Journal.
Vrcholní představitelé ministerstva vnitřní bezpečnosti USA, včetně ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové, se vyjádřili, že dávají přednost detenčním centrům provozovaným republikánskými státy a místními samosprávami před soukromými vězeňskými společnostmi, uvádí se ve zprávě.

Alligator Alcatraz[ je imigrační detenční zařízení postavené na výcvikovém a přechodném letišti Dade-Collier v národní rezervaci Big Cypress v Ochopee na Floridě. Zdroj: American Photo Archive / Alamy / Profimedia
Agentura odmítla pro Reuters podrobnosti plánu na rozšíření detenční kapacity potvrdit.
Noemová minulý týden uvedla, že jedná s pěti republikány vedenými státy o vybudování dalších detenčních zařízení inspirovaných zařízením „Alligator Alcatraz“ na Floridě.
Ten se nachází v oblasti národního parku Everglades, který je známý výskytem nebezpečných divokých zvířat. Podle amerických médií mají aligátoři a krajty sehrávat roli jakési přirozené ostrahy. Zařízení vzniká v odlehlých a ekologicky citlivých mokřadech, přibližně 70 kilometrů západně od centra Miami.
„Máme několik dalších států, které skutečně používají Alligator Alcatraz jako model, jak s námi mohou spolupracovat,“ řekla Noemová na tiskové konferenci na Floridě, aniž by některý ze států jmenovala.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mise „dotknout se“ Slunce: NASA zveřejnila dechberoucí snímky z rekordního průletu sondy Parker