Vagnerovci se stáhnou z Bachmutu. Nebudeme trpět zbytečně, vzkázal Prigožin Putinovi

Ruská žoldnéřská Vagnerova skupina k 10. květnu stáhne od východoukrajinského Bachmutu své jednotky do týlových táborů a pozice předá ruskému ministerstvu obrany. Podle své tiskové služby to v pátek prohlásil šéf uskupení Jevgenij Prigožin, který si už dříve ostře stěžoval na nedostatečné dodávky munice pro své síly. Rusko se snaží město obsadit už řadu měsíců. Podle Kyjeva stahují Rusové k Bachmutu více vagnerovců, aby město dobyli před 9. květnem.

„Stahuji jednotky Vagnerovy skupiny z Bachmutu, protože při nedostatku munice jsou odsouzeny k nesmyslné smrti,“ uvedl Prigožin v prohlášení, které je adresované náčelníkovi ruského generálního štábu, ministrovi obrany, prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruskému lidu. V prohlášení rovněž uvedl, že „zbytky Vagnerovy skupiny se stáhnou do logistických táborů, aby si tam lízaly rány“.

ČTĚTE TAKÉ: Začátek ukrajinské protiofenzivy? Rusové se bojí, budují velké zákopy, hlásí reportér CNN

Prigožin dále prohlásil, že kvůli nedostatku munice se ztráty žoldnéřů každým dnem exponenciálně zvyšují. „Moji hoši nebudou v Bachmutu trpět zbytečné a neopodstatněné ztráty bez munice,“ pronesl na videu, které doprovází jeho písemné vyjádření. „Pokud kvůli své malicherné závisti nechcete ruskému lidu dopřát vítězství v dobytí Bachmutu, je to váš problém,“ dodal Prigožin, který ruské vojenské velení obvinil z toho, že munici pro jeho muže zdržuje ze žárlivosti na jejich úspěchy.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle serveru Meduza uvedl, že v Kremlu prohlášení Prigožina viděli, ale odmítl se k tomu vyjádřit. „Nemohu to komentovat, protože se to týká průběhu speciální vojenské operace,“ řekl Peskov, který použil termín, jímž Moskva označuje svou vojenskou agresi vůči sousední Ukrajině.

Kdo stojí za výbuchem v Kremlu? Nevím, proč by se Putin nechal ponižovat, říká expert

Byl nálet dvou dronů na Putinovu rezidenci v Kremlu akcí ukrajinských tajných služeb, nebo šlo o moskevskou provokaci, která má legitimizovat zvěrstva páchaná ruskou armádou na Ukrajině? Touto otázkou se ve vysílání CNN Prima NEWS zabýval politolog a expert na Rusko Jiří Just. Podle něj není pravděpodobné, že by celou akci zinscenovalo ruské velení, jelikož by šlo o další ponížení Vladimira Putina.

O něco dříve se Prigožin v jiném videu zveřejněném na Telegramu tvrdě opřel do šéfa resortu obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, kterým sprostě nadával kvůli nedostatku dodávek munice. „Toto jsou muži Vagnerovy skupiny, kteří dnes zemřeli,“ uvedl Prigožin podle serveru Meduza na záběrech, kde ukázal na zemi ležící mrtvoly. Tvrdil přitom, že jeho jednotkám chybí „70 procent munice“. Odpoledne prohlásil, že Šojgu a Gerasimov musí nést zodpovědnost za „desítky tisíc mrtvých a zraněných“ vagnerovců.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová po Prigožinově vyjádření sdělila, že Rusko stahuje z jiných míst fronty k Bachmutu více vagnerovců, aby dosáhlo vítězství ve městě před 9. květnem, kdy si Rusové připomínají porážku nacistického Německa ve druhé světové válce. „Rusové tíhnou k symbolice a jejich klíčovým historickým mýtem je 9. květen,“ uvedla podle agentury Reuters v televizi Maljarová. Ukrajinská armáda podle ní není ve městě pouze v defenzivě, ale provádí i útoky.

Příslušníci soukromé Vagnerovy skupiny nesli hlavní tíhu ruské zimní ofenzivy u Bachmutu, kde se již řadu měsíců odehrávají prudké boje s velkými ztrátami na obou stranách. Agentura Reuters tuto bitvu označuje za nejdelší a nejkrvavější z celé války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo loni v únoru. Invazní vojska větší část města dobyla, podle Prigožina ovládají přes 80 procent Bachmutu.

Prigožin už dříve ruskému ministerstvu obrany, se kterým vede dlouhodobě mocenské spory, vytkl, že jeho žoldnéře u Bachmutu dostatečně nepodporuje. Vagnerovci kvůli tomu podle něj utrpěli až pětkrát vyšší ztráty. V pondělí uvedl, že jeho jednotky jsou zásobovány pouze třetinou dělostřeleckých granátů, které by potřebovaly pro útok na Bachmut. Vagnerova skupina do války na Ukrajině verbovala ve velkém také vězně výměnou za prominutí jejich trestu.

Mariupolský řezník

Prigožin je jednou z mála ruských veřejných osobností, které během války otevřeně kritizují nejvyšší představitele, podotkla Meduza. Agentura Reuters v pátek připomněla, že není jisté, nakolik lze Prigožinovo vyjádření brát vážně. Šéf Vagnerovců totiž emotivní vystoupení zveřejňoval už v minulosti, například minulý týden pak jedno z nich označil za „vtip“.

Zároveň v pátek podle agentury Reuters přišla zpráva, že se k Vagnerovcům přidal někdejší náměstek ministra obrany generáplukovník Michail Mizincev, který má mít funkci zástupce velitele. Mizincev, jenž loni v prvních měsících války organizoval dobývání ukrajinského Mariupolu, se stal v září náměstkem ministra obrany odpovědným za logistiku a zásobování. Letos v dubnu se objevily informace o jeho údajném odvolání. Evropská unie na Mizinceva, který si kvůli brutalitě ruského postupu v Mariupolu vysloužil přezdívku „mariupolský řezník“, loni v červnu uvalila sankce.

Fronta na Ukrajině se v posledních měsících posunula minimálně. Rusko si při své zimní ofenzívě významné územní zisky nepřipsalo a nyní se podle některých vojenských analytiků v očekávání rozsáhlé ukrajinské protiofenzívy zřejmě jeho jednotky přesouvají do obranných pozic.

Tagy:
Vladimir Putin Ukrajina Dmitrij Peskov Rusko ministr obrany Vagnerova skupina ruská invaze na Ukrajinu Jevgenij Prigožin Meduza Michail Jevgeňjevič Mizincev