Izrael hlásí pozitivní výsledky po očkování proti koronaviru. Ze čtvrt milionu osob starších 60 let, které již obdržely druhou dávku vakcíny, se covidem nakazilo 531 lidí. Vyplývá to z dat izraelského ministerstva zdravotnictví, která zveřejnil britský web BBC. Zároveň u očkovaných seniorů došlo ke třem úmrtím v souvislosti s nemocí, není ale jasné, zda se lidé nenakazili ještě před podáním první dávky a vybudováním imunity.
Z téměř 750 tisíc lidí očkovaných oběma dávkami bylo hospitalizováno se středně závažným, závažným nebo vážným průběhem nemoci 38 osob. Celkově se nákaza po očkování prokázala u 531 lidí nad 60 let, tedy u 0,07 procenta seniorů, uvedl web BBC.
Ginzburg: Proč je Izrael premiantem v očkování? Když vypukne válka, tak bojujeme
Jeho první vlast je, díky masivnímu očkování proti covidu, vzorem pro celou planetu. Ta druhá se z rouškového premianta proměnila v odstrašující pandemický případ. Izraelský basketbalový kouč Ronen Ginzburg přesto Česko miluje. Žije tu od roku 2006, před dvěma lety dovedl zdejší reprezentaci k senzačnímu úspěchu na mistrovství světa. Právě s ním CNN Prima NEWS startuje nový seriál rozhovorů s cizinci žijícími v ČR.
Izrael už druhou dávkou stihl naočkovat kolem milionu lidí, pouze jeden vpich zatím podstoupilo pětkrát více obyvatel. V devítimilionovém Izraeli tak jednu dávku dostalo už přes 55 procent populace. Data tamního ministerstva naznačují, že pokud se člověk po očkování nakazil, nejhorší průběh měl v prvních 14 dnech.
Izrael, na rozdíl například od Velké Británie, dává lidem druhou dávku maximálně tři týdny po té první. Protože je rozmezí tak krátké, izraelské ministerstvo nerozlišuje, zda existuje rozdíl mezi účinností prvního a druhého podání vakcinační látky. Důvodem je také fakt, že úvodní dávka tělo připravuje na přítomnost viru a trvá déle, než se dostaví výsledek.
Izraelská vláda je ale stále opatrná, takže lidem po očkování nařizuje, aby nosili roušky a udržovali odstup od ostatních.
Izrael začal dřív a platí více
Tamní vědci se také zabývali tím, zda za poklesem počtu nakažených nestojí spíše lockdown než očkování. Zjistili ale, že se situace nikdy nezlepšovala tak jako po začátku vakcinace. Jeden z největších poskytovatelů zdravotní péče v Izraeli Maccabi zveřejnil údaje, podle nichž se covidem více než týden po podání druhé vakcíny nakazilo 66 z 248 tisíc lidí (0,03 %). Nikdo z nich přitom nebyl hospitalizován a všichni měli lehké příznaky.
Izrael se nepotýká s nedostatkem vakcíny, jako tomu je v Česku nebo dalších členských státech Evropské unie. Ekonom Lukáš Kovanda z toho viní zejména Evropskou unii a poukazuje na rychlost očkování nejen v Izraeli, ale také ve Velké Británii, Kanadě, USA nebo Spojených arabských emirátech.