V Česku i ve světě kolují dezinformační zprávy a fake news o očkování proti covidu, u lidí k vakcíně stoupá odpor a ministerstvo zdravotnictví k ní vytvořilo ze všech stran kritizovanou kampaň. Proto se přední čeští infektologové, vakcinologové a epidemiologové rozhodli vzít situaci do vlastních rukou a prostřednictvím otevřeného dopisu lidi vyzývají, aby se nechali naočkovat, jakmile to bude možné. Vakcína je podle nich jedinou šancí společnosti, aby zvládla pandemii koronaviru a vrátila se do normálního života.
„Celý svět a také Českou republiku zaplavují cílené dezinformační zprávy a fake news o očkování proti COVID-19. Informacím podléhá značná část populace, včetně některých zdravotníků. Vakcína je jedinou šancí společnosti zvládnout pandemii koronaviru,“ shodují se v otevřeném dopise členové Společnosti infekčního lékařství.
První dávky vakcíny proti covidu by do ČR mohly dorazit 28. prosince
V Česku by podle České vakcinologické společnosti mohlo být 28. prosince 9 750 dávek vakcíny proti COVID-19, napůl v Praze a v Brně. Očekává se, že látku od firmy Pfizer schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro Evropskou unii 21. prosince. Společnost to uvedla na svém Facebooku.
„Očkování považujeme v současné době za nejúčinnější, bezpečný a jediný dostupný nástroj k jejímu zvládnutí. Je schopné zamezit stovkám, tisícům zbytečných úmrtí, závažným dlouhodobým i celoživotním postižením zdraví a rodinným tragédiím. Denně vidíme těžká zdravotní postižení, úmrtí a tragédie v rodinách, v rozsahu ještě před rokem zcela nemyslitelném.“ zdůrazňují.
Vakcinace je podle nich lepší než sedět měsíce zavření doma. „Teď je čas říci, že účinnost i bezpečnost vakcíny bude velmi pečlivě sledována. Teď je čas říci, že je nutno spojit síly zdravotníků, představitelů státu, médií v jeden proud podpory očkování,“ naléhají přední čeští lékaři.
Ať se naočkuje každý zdravotník
Každý zdravotník by podle nich měl mít profesionální přístup k očkování proti koronaviru, a to nejenom kvůli sobě, ale zejména kvůli svým pacientům. „Tak, jak považuje za samozřejmé být očkován proti virové hepatitidě B, měl by očkování proti koronaviru propagovat, ale také sám se nechat očkovat, co nejdříve to bude možné,“ vyzývají odborníci.
Vývoj a výroba vakcín jsou podle lékařů dokonale propracovány. Vakcíny jsou mimořádně bezpečné a nikdo nezpochybní, že jsou zodpovědné za záchranu milionů lidských životů na celém světě. „Očkování je právem označeno za nejvýznamnější vymoženost lidstva a medicíny novověku,“ zdůrazňují.
Rozhodujte se dle vlastního rozumu a pravdivých informací
Když se vakcína vyvíjí, jsou podle lékařů využity postupy a zásady dlouhodobě známé a ověřené z vývoje jiných vakcín. Poroto je možné označit je za bezpečné. „I vakcína proti sezonní chřipce pro předem určené kmeny musí být vyrobena na daný rok v řádu několika měsíců a nikdo krátkost času na přípravu nerozporuje,“ podotkla skupina lékařů.
Havlíček kritizuje provakcinační kampaň: Obrázek s injekční stříkačkou mě vylekal
Ministerstvo zdravotnictví začalo s kampaní na podporu vakcíny proti koronaviru. Vizuál podle grafiků a odborníků na marketing vypadá spíše jako kampaň proti očkování. Inzerát ministerstva zdravotnictví zkritizoval i předseda vlády Andrej Babiš (ANO) či vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Druhý jmenovaný v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizi CNN Prima NEWS dokonce uvedl, že ho obrázek s injekční stříkačkou vylekal.
„Vyzýváme k odpovědnosti všechny, kteří bezohledně hazardují s lidským zdravím šířením často zcela nesmyslných, hloupých dezinformací a pochyb o očkování. Vyzýváme vás, lidi, rozhodujte se dle vlastního rozumu a pravdivých informací,“ naléhají tvůrci dopisu, kteří od jara denně bezprostředně bojují za záchranu životů stovek pacientů postižených koronavirem spolu s vakcinology. Společně také pozorují narůstající odpor k očkování. Zdůrazňují také, že počty lidí, kteří denně umírají s koronavirem, jsou výrazně vyšší, než kolik obětí si v Česku denně vyžádají nádorová onemocnění.
Lékaři zároveň žádají, aby lidé svědomitě dodržovali stanovená protiepidemická opatření. Aby používali roušky, udržovali rozestupy, dezinfikovali si ruce, a až to bude možné, nechali se očkovat.
Hlavními signatáři této výzvy jsou místopředseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) Petr Kümpel, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP Stanislav Plíšek, předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP Roman Chlíbek, primářka Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze Hana Roháčová a předsedkyně Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP Pavla Křížová.
Za očkování oroduje i Prymula nebo Blatný
Očkování je i podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly v současné době jedinou cestou, jak „zastavit neuvěřitelná opatření, která nás pronásledují už deset měsíců“, uvedl pro CNN Prima NEWS. S tím souhlasí i nynější ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Nic jsme neobešli, říká žena, která stojí s manželem za vakcínou proti koronaviru
Vakcína proti koronaviru je na světě a rozbíhá se očkování. Özlem Türeciová stojí se svým manželem Ugurem Sahinem za vývojem a dokončením látky, která má podle studie až devadesátiprocentní účinnosti proti nemoci COVID-19. Jak je možné, že vakcínu vyvinuli už za necelý rok, přestože to běžně trvá až 10 let? Proč použili novou technologii mRNA?
Ministerstvo zdravotnictví sice hovoří o úmyslu očkovat až 60 procent populace, zároveň chce ale očkování provádět na dobrovolné bázi. To může být podle Prymuly těžké. „Bude to samozřejmě náročné a doufám, že kampaň se výrazně zlepší, aby dosáhla na cílové skupiny v populaci,“ zdůraznil s tím, že je potřeba, aby celá Evropská unie zavedla systém, který by běžným občanům ukázal, že jim dobrovolné očkování přinese výhody.
Prymula: Vedlejší účinky nejsou zásadní problém
Očkování již rozjela například Velká Británie. Někteří lidé po něm trpěli vedlejšími účinky. Prymula je však nepovažuje za zásadní problém. Podle jeho slov šlo například o bolesti ramen, únavu či zvýšené teploty. „To zmizí do jednoho dne,“ řekl epidemiolog. Až se v Česku začne očkovat, bude už navíc k dispozici mnohem více dat z USA a Velké Británie.
V ČR by podle České vakcinologické společnosti mohlo být 9 750 dávek vakcíny proti COVID-19 už 28. prosince, a to napůl v Praze a v Brně. Celkově by se v rámci první várky do tuzemska mělo dostat na 200 tisíc dávek vakcíny.