Násilí ve francouzských ulicích
Prohlášení francouzských policejních odborů, které reprezentují zhruba polovinu státního sboru, o nepokojích ve Francii vyvolala rozruch. Strážci zákona podle nich stojí v první linii ve válce proti „verbeži“. Žádat „tyto zdivočelé davy“ o klid prý zároveň není možné a pořádek se musí nastolit. „Nejsou to má vyjádření,“ prohlásil ke slovům odborů ministr vnitra Gerald Darmanin. Prohlášení kritizoval i šéf odborových svazů Laurent Escure či předsedkyně francouzských Zelených Marine Tondelierová. Podle ní se jedná o výzvy k občanské válce. Odbory se proti kritice ohradily. Podle nich se již nedá hovořit o pouhém násilí, ale o partyzánství.
„Tváří v tvář těmto divokým hordám nestačí žádat o pořádek, je potřeba ho nastolit!“ stojí v úvodu prohlášení odborů UNSA Police a Alliance Police Nationale. „Naši kolegové, stejně jako většina občanů, nadále nemohou snášet diktát této násilné menšiny,“ vyslovilo se sdružení. Současnou situaci zhodnotilo jako „válku“, ve které policisté bojují. Odbory se zároveň kriticky vyjádřily k přístupu vlády a varovaly ji před možností vlastní stávky po uklidnění situace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kdo terorizuje Francii? Dospívající výrostci, dokonale organizovaní a extrémně mobilní
Netrvalo dlouho, než se silná slova policejních odborů setkala s kritikou. „Můžeme si teď říct, že policie má strukturální problém? Tento text volá po občanské válce. Vláda určitě odbory vyzve k uklidnění, ne? Doufám, že se od této provokace distancuje mnoho policistů,“ okomentovala na Twitteru prohlášení předsedkyně francouzských Zelených Marine Tondelierová.
Odbory: Nepokoje přerostly do partyzánské války
O něco mírnější slova zvolil šéf odborových svazů UNSA Laurent Escure. „Kategorická obrana profese nám nedává právo užívat slova, která odporují hodnotám, na nichž je založena naše Republika i UNSA. Znovu vyjadřuji zármutek odborů nad Nahelovou smrtí. Vyzýváme ke klidu a ukončení násilí,“ napsal na Twitteru. Od prohlášení se rovněž distancoval ministr vnitra Gerald Darmanin. „Nejsou to má vyjádření,“ uvedl v pátek. Informovala o tom agentura Anadolu.
Policejní odbory později na kritiku reagovaly dalším prohlášení, nazvaném „Vysvětlení textu pro hlupáky“. V něm se vymezují proti údajnému překrucování svých slov. „Protestujeme proti stigmatizaci policistů a jejich odborů. Nebudeme nadále přijímat podobné urážky a pomluvy. To, že ‚jsme ve válce‘ je obraz každodenní skutečnosti našich kolegů. Již nečelíme městskému násilí, ale městskému partyzánství, naši kolegové proto bojují v městské válce,“ vysvětlily odbory. Zároveň připomněly, že o „válce“ hovořil i prezident Emmanuel Macron v souvislosti s epidemií koronaviru.
V noci zasahovalo 45 tisíc policistů
Policie ve Francii za čtvrtou noc nepokojů zadržela 994 lidí, oznámilo v sobotu ministerstvo vnitra. Podle ministra Géralda Darmanina však intenzita násilí polevila, informuje agentura AP. Rozsáhlé nepokoje ve Francii vyvolala smrt 17letého mladíka při policejní kontrole.
Po celé zemi bylo v noci na sobotu nasazeno 45 tisíc policistů a četníků, o pět tisíc více než předchozí noc. „Díky mobilizaci vnitřních bezpečnostních složek po celé zemi byla úroveň násilí v noci na dnešek nižší ve srovnání s předchozí nocí,“ napsalo ministerstvo vnitra. Uvedlo také, že v noci na sobotu bylo zraněno 79 policistů a četníků.
Řada zadržených je nezletilá
Útoky na policejní stanice byly přes noc hlášeny z Bordeaux na západě země, ze Saint-Denisu a Bonneuil-sur-Marne na předměstí Paříže či z Alèsu na jihu Francie. Případy rabování úřady zaznamenaly v trojici největších měst 68milionového státu – Paříži, Marseilli a Lyonu, zároveň také například ve Štrasburku, Grenoblu nebo v Saint-Étienne.
Nepokoje zmítají Francií od úterní smrti mladíka se severoafrickými kořeny, kterého policie zastřelila, když neuposlechl její příkazy při silniční kontrole. Darmanin uvedl, že při nepokojích byly zadrženy i děti ve věku pouhých 13 let. Průměrný věk zadržených v noci na pátek podle něj činil 17 let.