sledujeme živě

ON-LINE z konkláve: Nad Vatikán se vznesl černý kouř. V prvním kole papež zvolen nebyl

Souhrn událostí

  • Ve středečním prvním kole volby papež zvolen nebyl.
  • Volba nového pontifika bude pokračovat ve čtvrtek.
  • O novém papeži rozhoduje 133 kardinálů.
  • Volba nového papeže se koná za velkého utajení.
  • V místě je přerušen mobilní signál.

Kardinálové v prvním kole volby nového papeže nezvolili, ve středu to kolem deváté hodiny večerní signalizoval černý kouř vycházející z komína na Svatopetrském náměstí. Hledání 267. hlavy katolické církve začalo tentýž den před šestou hodinou odpoledne. Na signál z komína čekaly na Svatopetrském náměstí tisíce lidí, hlásil přímo z místa zpravodaj CNN Prima NEWS Tomáš Kačmár, americká CNN mluvila až o 45 tisících přítomných. V dalších dnech se budou konat dvě kola hlasování dopoledne a dvě odpoledne.

Konkláve začalo oficiálně výzvou „Extra omnes“, což v latině znamená „všichni ven“. Po odchodu všech, kdo se na volbě nepodílejí, byly dveře Sixtinské kaple uzavřeny. Tak se stalo krátce před středeční šestou večer. Podle prvotních zpráv se měl nad kaplí objevit první kouř vycházející z komína již po sedmé hodině.

ČTĚTE TAKÉ: Papež ochráncem žen. Odhalil zneužívání jeptišek kněžími a vyzýval matky ke kojení v chrámech

Nakonec se tak stalo až kolem deváté hodiny večerní. Kouř byl černý, což signalizovalo, že se kardinálové na nové hlavě katolické církve na první pokus neshodli. Zklamané davy pak začaly opouštět Svatopetrské náměstí, píše americká CNN.

Konkláve je klíčové pro rozhodnutí nejen o budoucím směřování římskokatolické církve. Zesnulý papež František během svého pontifikátu přepracoval složení orgánu, který bude volit jeho nástupce, a učinil jej reprezentativnějším pro celosvětovou církev.

ŽIVĚ: Záběry na komín ve Vatikánu, ze kterého vyšel kouř oznamující, že v prvním kole konkláve nebyla nová hlava katolické církve zvolena

Zavrhl například staré nepsané pravidlo, že biskupové některých diecézí se automaticky stávají kardinály, a místo toho dal červené klobouky biskupům v částech světa, které je nikdy předtím neměly, jako jsou Tonga, Haiti a Papua-Nová Guinea.

Voliči musí zvažovat priority církve a profil příštího kandidáta. Stejně tak musí rozhodnout, zda by měl příští papež pokračovat v reformách započatých Františkem, nebo se vydat jiným směrem. Hledají někoho, kdo bude schopen vést globální církev a nabídnout důvěryhodné morální vedení na světové scéně.

Přerušení mobilního signálu

Volba nového papeže se koná za velkého utajení. Kardinálové volitelé nesmí komunikovat s vnějškem a během volby nedostávají tisk ani nesmí sledovat televizi, rozhlas či jiné zprávy. Přísahají, že žádné informace o volbě nevyzradí. Vatikán uvedl, že až na výjimku – náměstí svatého Petra  – přeruší od středečního odpoledne mobilní signál na svém území.

Kardinálové smí během volby pobývat jen ve Vatikánu. Volí v Sixtinské kapli a spí v Domě svaté Marty a dalších vymezených prostorech. Lístky s hlasy i jiné písemnosti se pálí. Veřejnost se tak oficiálně nedozví například počet hlasů, který získal nově zvolený papež.

Během prvního dne konkláve se obvykle koná jedno kolo volby, pokud to neznemožní procedurální průtahy. V následujících dnech se konají dvě volby dopoledne a dvě odpoledne. Pro zvolení je nutná dvoutřetinová většina, což je 89 hlasů. První dým z komína nad Sixtinskou kaplí by tak mohl vystoupat ve středu kolem 19:30. Pokud bude černý, znamená to, že kardinálové papeže nezvolili. Bílý dým naopak ukazuje, že volba byla úspěšná.

Není jasné, kolik dní kardinálové stráví v izolaci ve Vatikánu, zvolení papeže při prvním hlasování však není moc pravděpodobné. Od roku 1874, což byla první volba papeže po zániku církevního státu, nejkratší konkláve trvalo tři volby a nejdelší 14 kol.

Mezi favority jsou zástupci z Filipín i Ghany

Pražský arcibiskup Jan Graubner v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nevyloučil, že by se příštím papežem mohl stát někdo tmavé barvy pleti či asijského původu. Že se nebude jednat o nikoho z Evropy, je velmi pravděpodobné i podle historika Jaroslava Šebka.

Ten větší šanci než Jižní Americe tentokrát dává Asii, kde se jako jeden z favoritů rýsuje filipínský kardinál Luis Antonio Tagle. Jako silný kandidát je vnímán také podle webu Newsweek, který připomíná, že by Tagle pokračoval ve Františkově progresivní agendě. Asijský kardinál navíc patřil k Františkovu úzkému kruhu, kterému papež důvěřoval.

Jedním z favoritů je podle britského webu také kardinál Peter Turkson z Ghany, který se hodně vyjadřuje například k otázkám, jako je změna klimatu, chudoba a ekonomická spravedlnost. Jeho zvolení by bylo historickým momentem, neboť posledním papežem z Afriky byl Gelasius I., který svůj pontifikát vykonával na konci 5. století.

Další favorité podle webu Newsweek pocházejí z Evropy. Jedním z nich je maďarský kardinál Péter Erdő. Hlavní kandidát konzervativců je silným zastáncem tradičního katolického učení a doktríny a představoval by výrazný odklon od Františkova přístupu.

VIDEO: Jak probíhá konkláve?

Lze také očekávat rostoucí touhu, aby byl novým papežem zvolen Ital. Poslední papež pocházející z Apeninského poloostrova byl Jan Pavel I., jehož pontifikát skončil v roce 1978. Proto i dalším favoritem je Ital, konkrétně Angelo Scola. Patřil k významným kandidátům již v roce 2013, oslovuje příznivce centralizovanější církve. Jeho tradicionalistické postoje z něj činí silného kandidáta pro ty, kteří se chtějí odklonit od Františkových reforem. Proti němu hraje věk, neboť Scolovi je již 82 let.

Sázkaři vsází na Itala Parolina

Itálie má ve hře i dalšího koně – kardinála Pietra Parolina. Právě on je podle kurzů Tipsportu největším favoritem. „Je to vatikánský státní tajemník. Má nejlepší přehled, jak vše fungovalo během působení papeže Františka. V zákulisí se spekuluje, že by pro ostatní kardinály mohl být nejlepší volbou pro pokračování nastaveného kurzu,“ uvedl bookmaker skupiny Tipsport Pavol Boško ve vysílání CNN Prima NEWS.

V závěsu za Parolinem se podle sázkařů nachází již zmíněný filipínský kardinál Tagle.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Papež je jako královská rodina. Češi se zajímají, když nastane smrt nebo skandál, míní kněz

Tagy:
Vatikán Evropa papež církev náboženství křesťanství kardinál Tipsport Papež František Katolická církev systémy víry náboženský vůdce