Podle trenéra Glasgow Rangers Stevena Gerrarda se skotský klub obrátí na Unii evropských fotbalových asociací (UEFA) kvůli bučení dětí na záložníka tmavé pleti Glena Kamaru ve čtvrtečním duelu Evropské ligy na Spartě. Gerrard původně na pozápasové tiskové konferenci uvedl, že si ničeho nevšiml, po zpětném zhlédnutí utkání však začal tvrdit opak.
Sparta měla proti skotskému šampionovi zavřený stadion kvůli rasistickému chování části příznivců. Ti pokřikovali na záložníka Monaka Auréliena Tchouaméniho v srpnovém utkání 3. předkola Ligy mistrů. Díky výjimce mohlo místo dospělých na stadion 10 879 dětí ve věku od šesti do 14 let s doprovodem (jeden dospělý na 10 dětí).
MS ve fotbale 2022
Každý Kamarův kontakt s míčem doprovázelo bučení v reakci na události z březnového osmifinále Evropské ligy se Slavií, po němž finský fotbalista obvinil obránce Ondřeje Kúdelu z rasismu a fyzicky ho napadl v útrobách stadionu. Záložník Rangers čtvrteční zápas po druhé žluté kartě nedohrál. Sparta vyhrála 1:0.
„Během zápasu jsem si ničeho nevšiml. Soustředil jsem se na utkání a taktické změny, protože jsem se snažil otočit zápas, v němž jsme prohrávali,“ řekl po duelu 41letý Gerrard.
Je na čase, aby se do věci vložily úřady
O den později zcela otočil. „Teď už jsem si toho plně vědom. Díval jsem se na zápas se zapnutým zvukem a překvapilo mě, že jsem si toho během utkání nevšiml,“ citovala britská média bývalého kapitána anglické reprezentace a Liverpoolu.
KOMENTÁŘ: Děti na Letné byly jen správnými fanoušky. Británie předvádí stupidní hysterii
To, co předvádí Glen Kamara, jeho infantilní právník, Glasgow Rangers a britské mediální prostředí, je svým způsobem i trochu kouzelné. Fanouškovsky roztříštěnou Českou republiku nebývale sjednotili, donutili slávisty držet palce sparťanům. Ve všech ostatních ohledech jsou jejich reakce ryze stupidní.
„Bylo mi řečeno, že se s tím Rangers obrátí na UEFA. Myslím si, že už se tak stalo, kola se dala do pohybu. Sám budu určitě tlačit na to, aby se tak stalo. Bohužel tresty nejsou dostatečné. Už po utkání jsem říkal, že se proti tomu musí dělat víc. Jedině tak se to vymýtí, protože tresty nejsou vůbec přísné,“ uvedl Gerrard.
Promluvil si i s Kamarou. „Konverzace zůstane mezi námi. Glen je v pořádku. Jsem si jistý, že je stejně jako já zklamaný. Je na čase, aby se do věci vložily úřady a klub a my se mohli soustředit na nedělní ligový zápas s Hibernian,“ konstatoval Gerrard.
Sparta se důrazně ohradila proti útokům na dětské fanoušky a odmítla obvinění z rasismu. Pražané se pozastavili i nad „zoufalými útoky“ právníka Aamera Anwara, který zastupuje Kamaru. Letenský klub požádal zástupce Rangers, aby pomohli zastavit xenofobní atmosféru vůči dětem a Česku.
Za Spartu se postavil i její úhlavní rival Slavia prostřednictvím vyjádření šéfa klubu Jaroslava Tvrdíka. Kvůli urážkám českých dětí v médiích a na internetu si ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na pondělí také předvolá britského velvyslance.
Do záležitosti se vložil i předseda české fotbalové asociace Petr Fousek. Obviňovat dětské fanoušky z rasismu považuje za nepřijatelné.