reklama

Ve Sněmovně chybí Vietnamec. Slováka a Japonce už máme, říká vietnamský influencer

V dolní komoře chybí člověk, který by hájil zájmy cizinců. Ti přitom přispívají do státní kasy a vyplňují díry na pracovním trhu, myslí si vietnamský podnikatel a influencer Tran Van Sang, který ve volbách kandiduje za Alianci pro budoucnost. Věří, že se jednoho dne do Poslanecké sněmovny dostane i Vietnamec. Třebaže ale volební možnosti v rámci komunity rostou, není stále dostatečně silná, uvedl pro CNN Prima NEWS.

reklama

Tran Van Sang věří, že angažovanost Vietnamců v tuzemské politice roste. Sám se na tom snaží coby poradce a influencer podílet tím, že týdně vysílá souhrn zpráv ve vietnamštině a vysvětluje svým sledujícím aktuální politické i ekonomické dění.

„Díky mně vědí, co je ODS či kdo je Tomio Okamura. Řekl bych, že mladí budou spíše přemýšlet o Pirátech, ti starší pak hledají spíše konkrétní lidi než stranu, ale dávají věci do souvislostí. Jeden bohatý Vietnamec z tržnice Sapa kandidoval někde v Praze za SPD do zastupitelství, to se dostalo do médií, a pak i do komunity. Všichni na něj nadávali, proč kope zrovna za SPD. Tohle ukazuje, že lidé z komunity vědí, co je SPD zač, a není jim jedno, kdo za koho kandiduje,“ přiblížil, jak Vietnamci vnímají tuzemskou politiku.

„Pokud mají Vietnamci české občanství, snaží se chodit volit. Zpětně je obtížné zjistit, koho volí, samozřejmě, ale voličský potenciál tu je a roste,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. V předchozích volbách sám sice nedosáhl na mandát, ale díky preferenčním hlasům řadu spolukandidátů přeskočil.

Se zapojením do kandidátek velkých stran mají jeho krajané obecně špatné zkušenosti. Zatímco čestný předseda Česko-vietnamské společnosti třeba doporučoval zástupcům vietnamské komunity založení vlastního politického uskupení, podle Sanga by něco takového příliš nefungovalo – na to je v rámci komunity stále málo voličů.

„Potřebujete desetitisíce hlasů, ne stovky a tisíce,“ dodal s tím, že strany, které se snaží cílit na vietnamskou komunitu s vidinou velkých cifer, dělají špatný krok. Navíc na jejich slogany mnozí ani neslyší. „Nemají na kandidátkách Vietnamce a většinou se během kampaně objeví a po ní pak zmizí. To nikam nevede,“ pokračoval Sang.

Billboard uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků ve vietnamštině ho osobně pobavil, jelikož byl samotný překlad z češtiny poněkud kostrbatý. „Někdo ten překlad trošku podělal. Je to jako z Googlu,“ komentoval pokus koalice. Návštěva největší vietnamské tržnice v ČR ze strany premiéra Andreje Babiše, ministryně financí Aleny Schillerové a ministra Karla Havlíčka pak byla podle něj spíše setkáním elit, které běžné Vietnamce příliš nezajímalo.

„Byla to PR akce hnutí ANO, vietnamské velvyslanectví a zástupci velkoobchodu Tamda o tom mluvili jako o vládní návštěvě a udělali si na tom PR. Tihle lidi nás ale úplně nezastupují, kupují si jimi předem určené posty, což není demokratické. A co se týče vlády, ta hraje na dvě strany – ministryně Schillerová na jednu stranu straší s EET, na druhou stranu se fotí v Sapě. Babiš věnoval Vietnamu vakcíny, které ale byly nakoupené za peníze daňových poplatníků,“ zkritizoval aktivity vládních politiků.

V Sapě je fajn ❤

Posted by Andrej Babiš on Saturday, September 4, 2021

Na dobrosrdečnosti komunity se chtějí politici přiživit

Sama vietnamská komunita se podle Sanga výrazně vyznamenala během první i následující vlny koronaviru, třebaže se sama ze začátku stala terčem rasistických narážek. „Když se o nemoci nic moc nevědělo kromě toho, že se šíří z Číny, mnozí Vietnamci nosili už roušky. V Asii je to normální, Češi se ale na ně dívali divně. Rasismus tak přišel ještě dříve než covid,“ popsal situaci z loňského jara.

Jakmile ale přišel první lockdown i povinnost mít zakrytá ústa, chopila se komunita šicích strojů a začala ve velkém vyrábět roušky. Později následovala akce Srdce pro integrovaný záchranný systém, za kterou mimo dalších stál právě Sang.

„Udělali jsme velký krok k tomu, aby naše komunita byla oceněna během covidu. Proto jsme tu akci také odstartovali. Jsem rád, že se povedla – už se přestalo říkat, že to byli Vietnamci, kdo sem dotáhli nemoc,“ zavzpomínal místopředseda hnutí Zdraví Sport Prosperita. Někteří politici se ale na dobrosrdečnosti vietnamské komunity přiživili a udělali z ní součást svého PR, což se Sangovi nelíbí. „Spousta Vietnamců potřebuje pomoct, ale politici na ně zapomněli,“ podotkl.

Poslanci se o cizince nezajímají, přitom tu chybí

Coby šéf integračního centra se původně zaměřoval hlavně na jazykové kurzy, do širšího povědomí v rámci komunity se ale dostal díky návodům k elektronické evidenci tržeb. Během pandemie rovněž pomáhal s překlady a vysvětlováním protiepidemických opatření.

„To byla haluz. Nová pravidla jsme neřešili ob den, ale snad každé dvě hodiny. A všechna byla špatně definovaná. Sami Češi měli s interpretací problém, bylo tedy jasné, že se s tím budeme prát i my,“ řekl redakci CNN Prima NEWS.

Problém vidí v tom, že politici neberou příliš v potaz potřeby cizinců, kteří ale sami přispívají do státní kasy. „Jestli tady chybí 350 tisíc pracovníků a vláda s tím nic nedělá – neumožní, aby se cizinci se zkušenostmi rozvíjeli a mohli zde následně zapustit kořeny – tak tu pracovníci budou chybět neustále. Pokud místo dlouhodobé perspektivy upřednostní vízum na šest měsíců, nevyřeší to nic. Ukrajinci utečou do Německa s nabranými zkušenostmi a tady se zase začne od začátku,“ zkritizoval politiky.

„Cizinec je rád, že se naučí jazyk a zvládne dojít na úřad. Ekonomicky se sice angažuje, ale aby se angažoval i politicky, to už není tak jednoduché. EET nebo covid jsou maličkosti, ale odvody, daně a vzdělání pro děti už nikoliv. Cizinci, kteří tu žijí, volit nemohou, mají omezené nástroje cokoliv ovlivnit. Navíc Česko není americký sen, proto je třeba, aby v Poslanecké sněmovně někdo hájil i jejich zájmy. Sám říkám, že v dolní komoře prostě chybí Vietnamec. Máme tam už Japonce i Slováka, tak proč ne někoho z naší komunity,“ uvedl příklad, proč se rozhodl kandidovat do letošních voleb.

Internet zdarma a poslanecký plat pro charitu

Hnutí Zdraví Sport Prosperita (ZSP) má spíše regionální charakter než celorepublikový, proto se dohodlo s Aliancí pro budoucnost podnikatele Pavla Sehnala (ODA) na společné kandidátce. Sang není jediný Vietnamec, který na ní figuruje.

Tran Van Sang

Ekonom, vietnamský influencer a místopředseda hnutí Zdraví Sport Prosperita. Je majitelem největšího integračního centra v České republice, poskytuje poradenství v oblasti cizineckého a pobytového práva i účetnictví. V rámci vietnamské komunity je známý především díky své facebookové stránce Sangu.eu, kde načítá návody ve vietnamštině. Radí lidem například s EET, během pandemie pomáhal s vysvětlováním protiepidemických opatření. Ve sněmovních volbách kandiduje v Praze za uskupení Aliance pro budoucnost ze třetí pozice.

„Aliance nabrala mě a další čtyři Vietnamce. Já jsem v Praze, oni v dalších krajích. Jeden je softwarový inženýr, další je zase marketingový poradce. Všichni samozřejmě mají občanství, beru to jako signál, že mladé zástupce komunity začíná aktivní politika zajímat,“ rozvedl pro redakci.

„Psal mi kamarád – Čech s vietnamskou manželkou – že věří, že se tam jednou dostanu. Nebo i nějaký jiný Vietnamec. Má pravdu, jednou to musí přijít,“ řekl CNN Prima NEWS. Pokud by se dostal do Sněmovny, prý by veškerý svůj plat věnoval na dobročinné účely, protože svým podnikáním toho stejně vydělá více než v dolní komoře.

„Předstupoval bych před mikrofon, navrhoval, čemu věřím, že přispěji nejen občanům, ale i cizincům. Na ty se nemyslí, i když jsou součástí naší ekonomiky. Měl by tam být někdo – ne nutně já – kdo bude hájit jejich zájmy. Takhle by mi to stačilo. Práce je tu hodně,“ nastínil, čeho by chtěl dosáhnout v případě zvolení.

Na svých plakátech, které jsou vylepené na nespočtu obchodů po celé Praze, láká například na internet zdarma pro studenty. Podle něj jde o reálně splnitelný slib, který v dnešní době dává smysl. „Je potřeba oslovit mladé a dát jim zázemí. Pandemie ukázala, jak moc je internet potřeba. A nejdřív jim dejme připojení a teprve pak digitalizujme,“ zdůvodnil jeden ze svých bodů ve volebním programu.

Za sebe si myslí, že nemá příliš smysl jít do voleb například za ODS nebo TOP 09 z posledního místa kandidátky, protože tím velké strany akorát zneužívají nadějné politiky k tomu, aby nasbírali pár hlasů z komunity – bez reálné šance ale získat mandát. „Nemám o to zájem, děje se to už roky,“ osvětlil jeden z důvodů, proč se rozhodl spojit síly s uskupením miliardáře Pavla Sehnala.

Třebaže si vietnamský politik uvědomuje, že jde o poměrně kontroverzního podnikatele a politika, s jeho názory souzní – jen nejsou na rozdíl od negativních zpráv v prostoru příliš slyšet.

„Moc nemluví, není jako Babiš. Ale když něco řekne, zní rozumně. Třeba stojí za názorem, aby stát dotoval technické obory a tak dále. To spojení podle mě má smysl, není to hloupý člověk, ale jeho myšlenky nejsou moc propagovány. Třeba začne víc mluvit,“ dodal Tran Van Sang na závěr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama