Skupina vědců, vysokoškolských pedagogů a studentů varuje před činností antisemitských aktivistů na českých vysokých školách a v Akademii věd. Sepsali kvůli tomu petici, kterou rozeslali na akademická pracoviště. Na internetu se k ní může připojit i veřejnost. Aktivisté podle vědců legitimizují vyjadřování nenávisti proti Izraeli a organizují výzvy, jejichž cílem má být ukončení spolupráce českých a izraelských vysokých škol a vědeckých institucí.
Aktivisté podle petice nyní vystupují jménem Iniciativy za kritickou akademii, která na podzim zveřejnila prohlášení, které se týká postojů české společnosti k izraelsko-palestinskému konfliktu a pod které se podepsalo několik stovek lidí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izrael využil chaosu v Sýrii k masivnímu útoku a zabírá území. Tohle musí přestat, zní z OSN
Aktuální petice uvádí, že činnost této iniciativy a některých dalších skupin se zaměřuje především na legitimizaci vyjadřování nenávisti proti státu Izrael. „Výzvy, které tyto skupiny adresují české vládě, akademické komunitě nebo celé české veřejnosti, mají za cíl ukončit naši spolupráci s izraelskými vysokými školami a vědeckými organizacemi. Záměr iniciativy souzní s požadavky propalestinského Mezinárodního hnutí solidarity a sdružení Přátelé Palestiny, která se snaží narušit vztahy České republiky a Izraele,“ napsali vědci. Vyjádření iniciativy ČTK zjišťuje.
Autoři petice se obracejí na vědecké pracovníky a vedení vysokých škol a institucí Akademie věd ČR (AV ČR) a prosí je, aby nepřerušovali spolupráci s izraelskými vědeckými institucemi a aby nedávali své prostory k dispozici pro jednostranná vystoupení této iniciativy ani přidružených sdružení.
Pod peticí je podepsaný ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer, David Jan Novotný a Barbora Osvaldová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, historici Ivo Cerman a Ivan Šedivý, Věra Tydlitátová z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a chartista Kamil Miroslav Černý. Svůj podpis na internetu během čtvrtka připojily desítky dalších lidí.
Není to poprvé, kdy se názory akademické obce na izraelsko-palestinský konflikt střetávají. Na začátku listopadu policie zasahovala v kampusu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) v pražských Jinonicích kvůli konfliktu mezi posluchači přednášky profesora Adama Fagana o izraelsko-palestinském soužití. Na konci přednášky několik zahraničních studentů podle informací ČTK roztáhlo palestinské vlajky a skandovalo hesla, což vedlo k protestům ostatních účastníků. Incident musela řešit policie, která chování jednoho člověka vyhodnotila jako přestupek. Děkan FSV UK Tomáš Karásek tehdy narušení přednášky propalestinskými aktivisty na akademické půdě odsoudil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Moskva je pro Asada přestupní stanicí, míní Pelikán. Proč by tamní režim ještě neodepisoval?