Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.
Aktuální opatření proti šíření koronaviru nařizuje provozovatelům restaurací uzavřít své podniky až do 3. listopadu. Jedinou možností, jak prodávat svůj sortiment, je výdejní okénko. Zároveň ale platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti, a tak řada z nich točený či nalévaný alkohol raději ani neprodává. Některé hospody navíc okénko nezřídily a obávají se, že jejich pivo v tancích či sudech do 3. listopadu nevydrží. Navíc ani není jisté, že se uzavření hospod kvůli nynější situaci s pandemií neprodlouží.
Hospodský: V restauracích se lidi nenakazili, tisíc litrů piva nejspíš vylijeme
Pandemie koronaviru tvrdě dolehla mimo jiné na restaurace a bary. Podobně jako během jara totiž i na podzim vláda rozhodla o uzavření provozoven. Ty nyní můžou prodávat jen přes okénko. Redakce CNN Prima NEWS vyzpovídala hospodského z restaurace v centru Prahy. Popsal těžkosti, které kvůli opatřením čekají celé řady restauračních podniků.
S pomocí ovšem přicházejí pivovary. „Vybraným partnerům, kteří prodávají naše tankové pivo a nemají možnost jej prodat přes okýnka, rozvozové služby a podobně, budeme pivo kompenzovat – poskytneme jim nové tankové pivo zdarma,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí Pivovarů Staropramen Denisa Mylbachrová. Stejně tak činily Pivovary Staropramen už během jarní první vlny pandemie.
Podobný přístup má i Plzeňský Prazdroj. „Tankové a nefiltrované pivo, které má krátkou trvanlivost a nestihne se prodat, jsme připraveni kompenzovat stejně jako na jaře,“ uvedl pro CNN Prima NEWS obchodní ředitel Prazdroje Tomáš Mráz. Ten zároveň zmínil, že by se pivo v tancích nemuselo likvidovat, pokud nyní pomůžou i běžní lidé. „Co se týká likvidace piva, záleží na tom, jestli v příštích týdnech lidé podpoří hospody a restaurace a zajdou si pro pivo takzvaně do džbánku, a pomohou tak spotřebovat naražené sudy a tanky,“ dodal Mráz.
Zdarma PET lahve či slevy na plechovky
Pomoc restauracím od pivovarů však nekončí. Na jaře totiž například jednotlivým podnikům dodávaly dezinfekci a ochranné pomůcky, poskytovaly poradenství a podnikaly i další aktivity. Podobně chtějí pomoci i nyní.
Pivovary Staropramen, pod které kromě známého pražského piva spadá například i moravskoslezský Ostravar, například restauracím s výdejním okénkem dávají zdarma PET lahve, do nichž mohou pivo ze sudu či tanku stáčet. A výčet pomocných opatření pokračuje. „Poskytujeme provozovatelům výrazné slevy na nákup plechovek – pivní mixy, které mohou provozovatelé prodávat spolu s jídlem z výdejních okének,“ zmiňuje pro CNN Prima NEWS jednu z forem pomoci Mylbachrová.
Pohlreich: Lockdown je definitivní věc. Zažijeme něco, co jsme ještě nezažili
Šéfkuchař, podnikatel a moderátor kuchařských pořadů na TV Prima Zdeněk Pohlreich už si ani netroufá odhadovat dopad opatření proti šíření koronaviru na provozovatele restaurací. „To neví nikdo. Jedna věc je ale jistá, zažijeme něco, co jsme ještě nezažili. To je naše jediná jistota,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Ta dále popisuje, že restaurace od společnosti znovu mají možnost poradenství a Pivovary Staropramen navíc prý na své náklady ošetřily a zakonzervovaly výčepní i tankovou technologii po dobu odstávky. „Samozřejmě budeme zvažovat další pomoc v závislosti na tom, jak se bude situace vyvíjet,“ dodává mluvčí.
Pomoci musí i stát
Podobné kroky provádí i Plzeňský Prazdroj, pod který patří kromě ikonického Pilsneru Urquell také například Radegast či Velkopopovický Kozel. „Vyřizujeme bezplatné rušení dodávek piv, zrušili jsme i minimální objem objednávek pro závoz a začali jsme aktivně pomáhat se zakonzervováním podniků, které během platnosti opatření zavřely a výdejní okénko neprovozují,“ řekl CNN Prima NEWS Mráz.
Podle něj je však důležité, aby svojí měrou přispěla i vláda. „Nezbytná však je pro hospody a restaurace pomoc státu, protože teď ještě o mnoho víc než na jaře potřebují hotovost a pokrýt fixní náklady. Vládní opatření v souvislosti s pandemií s sebou nesou drastické snížení příjmů, ale náklady jako nájemné, energie, poplatky nebo odvody zůstávají stále stejně vysoké,“ sdělil obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje.
Vláda vyhlásila nová opatření, která mimo jiné nařizují uzavření hospod a zákaz pití alkoholu na veřejnosti, do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu.