Opatření v Austrálii
Část Austrálie je opět v lockdownu. Tři Češi žijící na druhém konci světa pro CNN Prima NEWS popsali, jak se v přísné uzávěře žije. V některých státech Austrálie například platí pravidlo, že se lidé musejí registrovat při vstupu do každého obchodu nebo třeba kadeřnictví. Nesmějí také dál než 10 kilometrů od domu.
„Federální vláda ukazuje, že se vůbec nebojí přitvrdit a dělat drastické kroky, žádný populismus,“ začíná vyprávět Markéta Pekařová, která žije v Sydney, hlavním městě Nového Jižního Walesu, kde se kvůli covidu prodloužil lockdown minimálně do konce srpna.
Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou
Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.
Otevřené jsou jen nejnutnější obchody, restaurace mohou vydávat jen jídlo s sebou. Lockdown je ale v některých oblastech přísnější, než byl v Česku.
„Jsou například přelepené lavičky v parcích, aby se na nich nesedělo. Můžeme chodit ven jen 10 kilometrů od domu. Místní parkoviště dokonce zkrátilo dobu maximálního parkování na hodinu, aby lidé nebyli dlouho venku. Pokud tam někdo parkuje déle, dopouští se přestupku. Moc se tu nediskutuje. Pravidla prostě platí,“ hodnotí pro CNN Prima NEWS Markéta.
„Některé restaurace mají nápisy, že neobsluhují lidi bez roušek. Někde to dodržují. Ale viděla jsem i pána bez roušky, který dostal burger,“ dodává Markéta.
Podle Františky Shaikh, která žije také v Sydney, patří mezí nejpřísnější pravidla systém registrací. „Když vstoupíte do veřejných prostor, tak se musíte zapsat,“ vypráví Františka. To potvrzuje i Marek Ouředník, který žije v Adelaide, hlavním městě státu Jižní Austrálie, kde se naopak po lockdownu opatření uvolňují.
„Když vstupujete do supermarketu, lékárny, kadeřnictví, prostě do jakéhokoliv obchodu nebo služby, máte registraci přes QR kód. Lidé to opravdu dodržují. I senioři umí se smartphonem, velice dobře pak funguje trasování,“ říká Marek. To potvrzuje i Markéta. „Trasování funguje bezvadně. Vláda hodně sleduje, kde se lidé nakazili,“ uvádí.
Odpůrce očkování zemřel na covid. Nejraději bych vrátil čas, říkal těsně před smrtí
Angličan Matthew Keenan se ke koronavirové vakcíně stavěl skepticky. Svůj názor přehodnotil poté, co mu nemoc zkřížila cestu. „Kéž bych se nechal naočkovat,“ řekl svým přátelům na smrtelné posteli. Boj s nemocí ale nezvládl a o svůj život přišel v pouhých 34 letech.
Co už tak dobře nefunguje, je očkování. První dávku vakcíny proti covidu zatím nedostala čtvrtina lidí nad 70 let. „Vakcinace tady běží pomaleji než v Česku. Federální vláda sice objednala velké množství dávek, ale já se ještě jako třicátník očkovat nemůžu. Zatím jen když jste starší 40 let nebo máte zdravotní problémy,“ popisuje Marek.
Dalším problémem podle něj je omezení cestování. Austrálie je uzavřená a někteří lidé, kteří mají rodiny mimo kontinent, se k nim nemají jak dostat. „Nelétají skoro žádná letadla. Někdo třeba rok neviděl rodiče,“ popisuje Marek. Pokud nějaké lety jsou, vyjdou velmi draho.
Lidé jsou otrávení, ale zodpovědní
„Austrálie jako velmi multikulturní země má jednoznačně největší problém, že lidé nemohou vycestovat bez povolení. Když jej v nejnutnějších případech dostanou, musejí po návratu na 14 dní do karantény, i když mají negativní test. Je stále spousta Australanů, která se ani nevrátila zpět do Austrálie. A vláda vzhledem k současné situaci snížila limity osob, které dostanou povolení přicestovat,“ říká Františka.
I když jsou podle Čechů v Sydney tamní obyvatelé z lockdownu otrávení, snaží se opatření dodržovat. „Děti jsou na domácí výuce, nálada nic moc. Hodně místních ale apeluje na to, aby se předpisy dodržovaly, že je potřeba vše zvládnout, být na nule. Snaží se to svým způsobem brát vážně a zodpovědně,“ míní Markéta.
Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr
Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.
Čísla v Austrálii nejsou tak alarmující, jaká byla třeba během zimy v České republice. V Novém Jižním Walesu žije kolem 7,7 milionu obyvatel a počty nově nakažených se pohybují kolem 200 denně. Pro Austrálii jde ale o jedno z nejvyšších čísel od začátku pandemie. „Vláda se určitě bojí, aby se to nerozjelo tolik, jak to bylo třeba v Česku,“ konstatuje Marek.
Velké protesty nejsou v Austrálii běžné
Někteří Australané ale dávají nahlas najevo svůj nesouhlas. O víkendu vyšli do ulic Sydney demonstranti, kteří protestovali proti přísným opatřením. „V Sydney byla veliká demonstrace, což je na místní poměry velmi nezvyklé. Australané politiku neřeší, pokud nejde do tuhého. Mají 30 let ekonomické konjunktury, perfektní vztahy s USA, s Velkou Británií. To, že lidé v Sydney vyšli bez roušek do ulic, je tady veliká věc. Čeká se ještě další vyhrocení,“ popisuje pro CNN Prima NEWS Marek.
Všichni tři Češi žijící v Austrálii se shodují, že na rozdíl od Česka jsou v Austrálii všechna opatření komunikována bez zmatků. „Víme, co se bude dít. Opatření se nemění, jsou konzistentní,“ uvádí Markéta.
Podle oslovených Čechů také velmi dobře funguje systém podpory pro uzavřené podniky nebo lidi, kteří nemohou pracovat. V Sydney se například musely zastavit rekonstrukční práce. „Vláda zpřístupnila sociální podporu i lidem, kteří nejsou Australané, třeba i mezinárodním studentům. Systémy jsou opravdu sofistikované a štědré. To v Čechách chybělo, aby to dávalo smysl,“ říká Markéta.
„Vláda Australanům velmi rychle naposílala peníze, aby nepřišli o práci. Podpora na udržení byznysu je velmi rozsáhlá,“ zdůrazňuje Marek.
Protesty v Sydney proti tvrdému lockdownu. Snímek z 24. července Zdroj: Profimedia.cz