Pevnost se drolí. Tak definoval koronavirovou situaci v Austrálii deník New York Times, který spolu s dalšími světovými médii reflektuje špatnou pandemickou situaci v zemi. Jelikož v Austrálii sázeli na včasné a dlouhodobé lockdowny, lidé neměli potřebu nechávat se očkovat. Nové mutace mohou ale v Austrálii způsobit, že celoroční disciplína občanů přijde vniveč.
V rané fázi pandemie by člověk jen těžko hledal zemi, kde by si s koronavirem poradili lépe. V Austrálii včas zatáhli za ruční brzdu a tamní brzký lockdown spolu se vzorným chováním občanů ušetřil životy i práci zdravotníků. Mluvilo se o příkladném postupu, otevírání hranic a rozvolňování. Jenže teď musí vláda v Canbeře znovu na bitevní pole.
Budíček pro cestovatele: Covidoví premianti Austrálie a Zéland si otevřou hranice
Vlády Austrálie a Nového Zélandu otevřou 19. dubna dlouho očekávanou cestovní bublinu a umožní turistům navštívit druhou zemi bez nutnosti 14denní karantény. Obě oceánská území se totiž dlouhodobě pyšní výbornou epidemickou situací, komunitní přenos covidu se ve zmíněných zemích zřejmě podařilo úplně vymýtit.
Jelikož lidé prozatím neměli přílišnou potřebu nechat se očkovat, plně chráněných občanů je v zemi jen málo. Agentura Reuters uvedla, že obě dávky koronavirové vakcíny má v těle méně než deset procent populace.
Sydney se vylidnilo
Po měsících klidu teď ale úřady z různých míst Austrálie hlásí komunitní přenos covidu. A nové mutace mohou situaci výrazně komplikovat, řada infikovaných se totiž nakazila variantou delta, která se rychle šíří. „Sydney je v lockdownu, hranice jsou zavřené a téměř nikdo není očkovaný. Jak dlouho to chce Austrálie vydržet?“ napsala CNN.
Trpělivost už začíná docházet také místním. Poprask na sociálních sítích způsobil australský umělec James Powditch, který na svou prodejnu zavěsil ostrý vzkaz, jímž kritizoval tamní vládu. „Vážení zákazníci, po dobu blízké budoucnosti budeme mít zavřeno, protože Scott Morrison (premiér, pozn. red.) je nepoužitelný ču*ák, který objednal jen tolik vakcín, aby naočkoval čtyři procenta populace,“ napsal umělec.
V Sydney musela většina obchodů znovu zavřít, doma jsou také studenti. A vrátil se i hybridní zákaz vycházení, kdy mohou lidé ven pouze v případě práce, nakupování či běhu.
„Pevnost se drolí,“ popsal situaci v Austrálii deník New York Times, podle kterého „stará“ taktika lockdownů už tentokrát nemusí stačit.