Covid změnil křivku dožití
Více než polovinu případů koronaviru v Česku během posledního týdne tvoří nové subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Státní zdravotní ústav (SZÚ) očekává další nárůst počtu případů. V pracovních dnech minulého týdne bylo pozitivně testováno kolem 400 lidí denně.
„Dosavadní výsledky testů metodou PCR naznačují razantní nárůst v zastoupení subvariant BA.4 a BA.5 oproti ostatním variantám. Opíráme-li se o data z Evropy, je pravděpodobnější, že za tímto nárůstem je spíše šíření BA.5 než BA.4. V souvislosti s šířením této varianty lze očekávat i další nárůst detekcí pozitivních případů infekce COVID-19,“ uvedla vedoucí národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.
Dovolená v Chorvatsku je letos jednodušší. Téměř všechna koronavirová opatření se ruší
Cesta do Chorvatska je letos mnohem snazší. Covidová opatření v oblíbené dovolenkové destinaci Čechů téměř neexistují. Nemusíte proto vyplňovat žádné formuláře a na drtivé většině míst se obejdete bez respirátorů.
Zatímco v týdnu od 6. června tvořily nové varianty zhruba osm procent vzorků, v minulém týdnu šlo o 53 procent. Laboratoře jich metodou diskriminačního PCR vyšetřily 264. Své výsledky porovnávaly s konkrétní mutací L452R, která naznačuje variantu BA.4 nebo BA.5.
K podrobnějšímu vyšetření celogenomovou sekvenací se podle Jiřincové dostane méně vzorků, než by bylo třeba. Je to důsledek útlumu testování, kdy testy mají lidé zdarma jen předepsané od lékaře. Navíc nejsou nutné ani pro cestování do většiny zemí. „Snížení počtu vyšetření negativně ovlivňuje počet sekvenovaných vzorků. Obraz o situaci tedy skládáme nejen z výsledků testů v ČR, ale také z dat v celosvětových databázích,“ dodala Jiřincová.
Dominanci variant BA.4 a BA.5 ukazují například v Portugalsku, kde tvoří přes 75 procent případů. Ve Velké Británii polovinu a v Izraeli téměř 42 procent. Podle SZÚ zahraniční data neukazují, že by se nákazy pacientů nějak výrazně měnily nebo se zhoršovaly příznaky. Zřejmě ale nové varianty viru snadněji unikají protilátkám. „Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí,“ uvedl SZÚ.
„Bude to znamenat rychlé šíření další vlny covidu, která může dokonce začít i dříve, než jsme původně předpokládali,“ sdělil minulý týden předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který je také šéfem Národního institutu pro zvládání pandemie radícího ministrovi zdravotnictví. Nižší účinnost na nové varianty bude mít podle něj také již absolvované očkování.
Počty nových případů koronaviru klesaly od začátku března, znovu stoupat začaly na přelomu května a června. Za týden jich přibylo asi o 360, tedy zhruba o pětinu. O zrychlování epidemie svědčí i reprodukční číslo, které se v posledních dnech drží nad hodnotou jedna. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 ale dál ubývá. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.