Automobil si razil cestu skrze dav demonstrantů BLM (Zdroj: Twitter)
Řidiči na slavném náměstí Time Square zřejmě došly nervy. Na procházející demonstranty nejdříve zatroubil, aby mu uvolnili cestu. To však nezabralo, tak šlápl na plyn a rozjel se přímo proti aktivistům. Zatím není jisté, zdali byl někdo při incidentu zraněn, či nikoliv. Vedle New Yorku se protestovalo i v jiných městech, jako například v Portlandu. Oregonské město se blíží ke svému stému dni protestů.
Turisty potulující se po Manhattanu ve čtvrtek večer vystřídal dav několika set aktivistů prosazující rasovou rovnoprávnost. Část z nich zablokovala silnici, což se zřejmě nelíbilo projíždějícímu řidiči. Ten následně na dav několikrát zatroubil. Zvuk klaksonu některé protestující k autu naopak ještě přitáhl. Nejméně dva demonstranti se postavili se svými jízdními koly před automobil a snažili se řidiči zablokovat cestu přes přechod, kterým právě procházeli ostatní demonstranti.
Neznámý řidič se však zastavit nenechal, využil svého rámu nainstalovaného na přední části automobilu a šlápl na plyn. Asi po třech metrech zabrzdil a znovu akceleroval. Na videu je vidět ostrá reakce protestujícího, který neváhal použít své kolo jako obranný prostředek a bouchnout s ním o projíždějící automobil.
Za vzdalujícím se Fordem se poté část demonstrantů rozeběhla, ale řidiči se pravděpodobně nakonec podařilo ujet. Z videa není zřejmě, zdali někdo utrpěl zranění. Podle Fox News policii nikdo nic nehlásil. Orgány zároveň vyvrátily spekulaci šířící se po sociálních sítích, že by osobní automobil patřil policejním složkám.
Sto dní protestů v Portlandu
Třaskavá situace je také v americkém Portlandu. Těžko si představit život ve městě, ve kterém se sto dní za sebou konají protesty. Obyvatelé největšího oregonského města momentálně takovouto situaci zažívají. Oregonská demokratická guvernérka Kate Brownová i portlandský demokratický starosta Ted Wheeler federální pomoc od prezidenta Donalda Trumpa odmítají. Naopak jej kritizují „za nenávistnou rétoriku.“
Starosta Wheeler se s demonstranty pokoušel vyjít v dobrém. V červenci před nimi vystoupil a snažil se jim vysvětil, že stojí na jejich straně. „Po všech těch letech jsme konečně sjednocení,“ řekl směrem k demonstrantům. Část z nich to tak ale necítí. Na začátku tohoto týdně se vydal rozvášněný dav ke starostovu bytovému domu a volal po jeho rezignaci. Chvíli na to někdo z aktivistů zapálil lavičku i stolek před domem a následně výtržníci rozbili i přízemní okna bytového domu.
Portland protesters are back tonight outside the building where Mayor Ted Wheeler supposedly lives. They continue to push the for mayor to resign. pic.twitter.com/8JAgVShsKS
— Mike Baker (@ByMikeBaker) September 1, 2020
Wheeler brzy nato napsal na Facebook, že „násilí musí přestat“, a vyzval své spoluobčany, aby se výtržníkům postavili. Sám Wheeler se ale rozhodl raději ustoupit a odstěhovat se ze svého bytu. Učinil tak prý, aby sousedé měli klid.
Podle serveru Katu News bylo při protestech v Portlandu od jara opakovaně zatčeno 24 lidí. Díky politice okresního prokurátora Mikea Schmidta nebylo proti 160 zatčeným nikdy vzneseno žádné obvinění. Schmidt se rozhodl, že nebude stíhat protestující za nenásilné trestné činy. „Tato strategie bere na vědomí, že zcela odlišné zacházení s našimi černými a hnědými komunitami zanechalo v naší společnosti hluboké rány a že proces nápravy nebude snadný ani rychlý,“ odůvodnil Schmidt své rozhodnutí.
Prezident Donald Trump je politikou a „nečinností“ demokratických měst roztrpčený a snaží se proti nim bojovat všemi dostupnými prostředky. Ve středečním prohlášení Bílého domu oznámil záměr defundace měst. „Moje administrativa nedovolí, aby prostřednictvím dolarů vybraných z federálních daní byla financována města, které sama sebe mění ve města zločinu,“ uvedl Trump.
Explicitně přitom zmínil města jako Portland, Seattle a New York. Starostové všech zmíněných měst se proti prezidentovu záměru ohradili a označili ho ve společném prohlášení za „nezákonný a protiústavní“. Oslovený expert dává starostům měst za pravdu. „Prezident zjevně nemá pravomoc rozhodovat, která města budou odříznuta od Kongresem vyčleněných finančních zdrojů,“ řekl The Guardianu expert na ústavní právo z Harvardovy univerzity Laurence Tribe.