reklama

VIDEO: Jak na artrózu u psích seniorů? Pomůže včasné vyšetření a terapie

Zottice bude brzy 14 let, přesto je stále aktivní. (Foto: Kateřina Vávrovcová)

Fenka Zottika je psí babička, na kterou dolehlo stáří stejně neúprosně jako na každého. Ve svých 13 letech má problémy s artrózou, a kdyby její panička problém neřešila, kvalita fenčina života by šla rapidně dolů. Jaké možnosti mohou využít majitelé psích seniorů, když chtějí svému zvířeti ulevit od bolesti a dopřát mu klidné stáří?

reklama

První známkou, že u Zottiky něco není v pořádku, byly potíže se vstáváním. Její majitelka Kateřina proto vzala fenku k veterináři, který jí provedl potřebná vyšetření. Ukázalo se, že Zottiku trápí artróza. Kateřina se proto rozhodla začít s ní navštěvovat fyzioterapeutku Kateřinu Šponarovou. „Ze začátku se domlouváme s majiteli, že chodí jednou týdně na tuhle hydroterapii – je to individuální, každý pes má jiný postup při terapii. Většinou chodí 6–8 týdnů jednou týdně, pak už jednou za 14 dní a následně jednou měsíčně na pravidelnou kontrolu,“ vysvětluje Šponarová ve videu, zatímco masíruje psí babičku Zottiku.

V reportáži můžete vidět i to, jak vypadá hydroterapie, která byla součástí celého ozdravného procesu. Záběry pocházejí z února letošního roku. Jak se ale Zottice daří dnes? „Zottika po rehabilitacích skutečně měla výsledky. Kateřina Šponarová je skvělá fyzioterapeutka, která nám vždy ještě doporučila nějaké doplňky stravy k umocnění účinku terapie nebo na jiné neduhy, které Zottika aktuálně měla,“ líčí majitelka, která se psí seniorkou dojížděla na terapie až do léta. Pro fenku se však cesty stávaly stále více stresující, což vzhledem k jejímu srdečnímu onemocnění přinášelo velká rizika. „Bude jí v únoru 14 let a má už svou hlavu, nedá si to rozmluvit. Vzhledem k onemocnění srdce jsme ji nenutily, aby to pro ni nebyl zbytečný stres. Nicméně kdykoliv je třeba, mohu poprosit o pomoc po telefonu, Katka je opravdu velmi ochotná,“ pochvaluje si panička fenky přístup terapeutky.

Díky péči své majitelky může Zottika žít aktivně i přes svůj vysoký věk. Foto: Kateřina Vávrovcová
Díky péči své majitelky může Zottika žít aktivně i přes svůj vysoký věk. Foto: Kateřina Vávrovcová

Pokud máte doma psího seniora, který má problém s pohybem, je vždy dobré navštívit veterináře, který mu může pomoci. To, že je pes starý, ještě neznamená, že musí poslední roky prožít s bolestmi kloubů nebo jinými obtížemi. O tom svědčí i příběh německého ovčáka Yrra nebo fenky československého vlčáka Enny. A jak takové vyšetření seniora vlastně vypadá? „Když pacient přijde do ordinace, nejprve se podíváme, jak chodí, jak sedí, jak vstává, kdy a jak se problém projevuje. Potom se snažíme identifikovat, co k tomu vede. Tzn. pokud zvíře špatně vstává, snažíme se zjistit, jestli ho bolí zadní nohy, nebo páteř, kde ta bolestivost je, a následně se indikuje rentgenové vyšetření na oblast, která vypadá, že je bolestivá,“ vysvětluje veterinář Lukáš Duchek.

„Jsou typy onemocnění na buněčné úrovni, tzn. zánětlivá onemocnění, infekce, autoimunitní onemocnění, kde je potřeba postupovat úplně jinak, kde nám RTG nic neukáže. Pak se třeba odebírá kloubní tekutina, dělá se z ní cytologické vyšetření apod. Těch možností je hodně a je důležité, aby ortoped měl trochu jasno, abychom šli nejkratší cestou k diagnóze,“ doplňuje Duchek, který se na ortopedii specializuje a s fyzioterapeuty spolupracuje. Veterinář ani fyzioterapie ale nejsou zadarmo, proto je potřeba počítat s finanční rezervou. Díky tomu si bude moci váš čtyřnohý přítel užít šťastný a bezbolestný podzim života.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Stát z nás během dvou dnů udělal odběrová pracoviště. Zvykáme si, říká ředitel školy

Stát z nás během dvou dnů udělal odběrová pracoviště. Zvykáme si, říká ředitel školy

Školy se většinu informací k návratu dětí do lavic dozvěděly až poté, co proběhly médii. Z testování žáků se tak stala složitá logistická akce, na jejíž přípravu kantoři měli jen několik desítek hodin. „Nakonec jsme měli pouhé dva pracovní dny na to informovat rodiče, zaměstnance, vymyslet celý systém testování a hlavně zařídit prostory,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Michal Chalupný, ředitel Základní školy s rozšířeným vyučováním cizích jazyků na Metelkově náměstí v Teplicích.

Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Sníh v Česku komplikuje dopravu. Oteplení přijde nejdříve o víkendu
V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst počtu nakažených zpomaluje
Škromach: ČSSD má ve volbách potenciál 15 procent. Nesmíme jen brečet, jak je to těžké
reklama
reklama
Definitivní pravidla: Venku maximálně po dvojicích, na sportovišti 12 lidí s rozestupy

Vláda

Domácí zpravodajství

Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
Nové informace k brazilské mutaci v Česku: Na Děčínsku odhalili méně agresivní variantu
Sex není pud. Děti se o něm často učí z porna místo od rodičů, říká sexuoložka
Další články
reklama
reklama