reklama

VIDEO: Jak na artrózu u psích seniorů? Pomůže včasné vyšetření a terapie

Fenka Zottika je psí babička, na kterou dolehlo stáří stejně neúprosně jako na každého. Ve svých 13 letech má problémy s artrózou, a kdyby její panička problém neřešila, kvalita fenčina života by šla rapidně dolů. Jaké možnosti mohou využít majitelé psích seniorů, když chtějí svému zvířeti ulevit od bolesti a dopřát mu klidné stáří?

reklama

První známkou, že u Zottiky něco není v pořádku, byly potíže se vstáváním. Její majitelka Kateřina proto vzala fenku k veterináři, který jí provedl potřebná vyšetření. Ukázalo se, že Zottiku trápí artróza. Kateřina se proto rozhodla začít s ní navštěvovat fyzioterapeutku Kateřinu Šponarovou. „Ze začátku se domlouváme s majiteli, že chodí jednou týdně na tuhle hydroterapii – je to individuální, každý pes má jiný postup při terapii. Většinou chodí 6–8 týdnů jednou týdně, pak už jednou za 14 dní a následně jednou měsíčně na pravidelnou kontrolu,“ vysvětluje Šponarová ve videu, zatímco masíruje psí babičku Zottiku.

V reportáži můžete vidět i to, jak vypadá hydroterapie, která byla součástí celého ozdravného procesu. Záběry pocházejí z února letošního roku. Jak se ale Zottice daří dnes? „Zottika po rehabilitacích skutečně měla výsledky. Kateřina Šponarová je skvělá fyzioterapeutka, která nám vždy ještě doporučila nějaké doplňky stravy k umocnění účinku terapie nebo na jiné neduhy, které Zottika aktuálně měla,“ líčí majitelka, která se psí seniorkou dojížděla na terapie až do léta. Pro fenku se však cesty stávaly stále více stresující, což vzhledem k jejímu srdečnímu onemocnění přinášelo velká rizika. „Bude jí v únoru 14 let a má už svou hlavu, nedá si to rozmluvit. Vzhledem k onemocnění srdce jsme ji nenutily, aby to pro ni nebyl zbytečný stres. Nicméně kdykoliv je třeba, mohu poprosit o pomoc po telefonu, Katka je opravdu velmi ochotná,“ pochvaluje si panička fenky přístup terapeutky.

Pokud máte doma psího seniora, který má problém s pohybem, je vždy dobré navštívit veterináře, který mu může pomoci. To, že je pes starý, ještě neznamená, že musí poslední roky prožít s bolestmi kloubů nebo jinými obtížemi. O tom svědčí i příběh německého ovčáka Yrra nebo fenky československého vlčáka Enny. A jak takové vyšetření seniora vlastně vypadá? „Když pacient přijde do ordinace, nejprve se podíváme, jak chodí, jak sedí, jak vstává, kdy a jak se problém projevuje. Potom se snažíme identifikovat, co k tomu vede. Tzn. pokud zvíře špatně vstává, snažíme se zjistit, jestli ho bolí zadní nohy, nebo páteř, kde ta bolestivost je, a následně se indikuje rentgenové vyšetření na oblast, která vypadá, že je bolestivá,“ vysvětluje veterinář Lukáš Duchek.

„Jsou typy onemocnění na buněčné úrovni, tzn. zánětlivá onemocnění, infekce, autoimunitní onemocnění, kde je potřeba postupovat úplně jinak, kde nám RTG nic neukáže. Pak se třeba odebírá kloubní tekutina, dělá se z ní cytologické vyšetření apod. Těch možností je hodně a je důležité, aby ortoped měl trochu jasno, abychom šli nejkratší cestou k diagnóze,“ doplňuje Duchek, který se na ortopedii specializuje a s fyzioterapeuty spolupracuje. Veterinář ani fyzioterapie ale nejsou zadarmo, proto je potřeba počítat s finanční rezervou. Díky tomu si bude moci váš čtyřnohý přítel užít šťastný a bezbolestný podzim života.

Tagy:
Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění
Nehody

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: České tenistky braly zlato. Kdo bude králem sprintu?

Aktualizováno

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

reklama

Domácí zpravodajství

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama