reklama

VIDEO: Jak na artrózu u psích seniorů? Pomůže včasné vyšetření a terapie

Zottice bude brzy 14 let, přesto je stále aktivní. (Foto: Kateřina Vávrovcová)

Fenka Zottika je psí babička, na kterou dolehlo stáří stejně neúprosně jako na každého. Ve svých 13 letech má problémy s artrózou, a kdyby její panička problém neřešila, kvalita fenčina života by šla rapidně dolů. Jaké možnosti mohou využít majitelé psích seniorů, když chtějí svému zvířeti ulevit od bolesti a dopřát mu klidné stáří?

reklama

První známkou, že u Zottiky něco není v pořádku, byly potíže se vstáváním. Její majitelka Kateřina proto vzala fenku k veterináři, který jí provedl potřebná vyšetření. Ukázalo se, že Zottiku trápí artróza. Kateřina se proto rozhodla začít s ní navštěvovat fyzioterapeutku Kateřinu Šponarovou. „Ze začátku se domlouváme s majiteli, že chodí jednou týdně na tuhle hydroterapii – je to individuální, každý pes má jiný postup při terapii. Většinou chodí 6–8 týdnů jednou týdně, pak už jednou za 14 dní a následně jednou měsíčně na pravidelnou kontrolu,“ vysvětluje Šponarová ve videu, zatímco masíruje psí babičku Zottiku.

V reportáži můžete vidět i to, jak vypadá hydroterapie, která byla součástí celého ozdravného procesu. Záběry pocházejí z února letošního roku. Jak se ale Zottice daří dnes? „Zottika po rehabilitacích skutečně měla výsledky. Kateřina Šponarová je skvělá fyzioterapeutka, která nám vždy ještě doporučila nějaké doplňky stravy k umocnění účinku terapie nebo na jiné neduhy, které Zottika aktuálně měla,“ líčí majitelka, která se psí seniorkou dojížděla na terapie až do léta. Pro fenku se však cesty stávaly stále více stresující, což vzhledem k jejímu srdečnímu onemocnění přinášelo velká rizika. „Bude jí v únoru 14 let a má už svou hlavu, nedá si to rozmluvit. Vzhledem k onemocnění srdce jsme ji nenutily, aby to pro ni nebyl zbytečný stres. Nicméně kdykoliv je třeba, mohu poprosit o pomoc po telefonu, Katka je opravdu velmi ochotná,“ pochvaluje si panička fenky přístup terapeutky.

Díky péči své majitelky může Zottika žít aktivně i přes svůj vysoký věk. Foto: Kateřina Vávrovcová
Díky péči své majitelky může Zottika žít aktivně i přes svůj vysoký věk. Foto: Kateřina Vávrovcová

Pokud máte doma psího seniora, který má problém s pohybem, je vždy dobré navštívit veterináře, který mu může pomoci. To, že je pes starý, ještě neznamená, že musí poslední roky prožít s bolestmi kloubů nebo jinými obtížemi. O tom svědčí i příběh německého ovčáka Yrra nebo fenky československého vlčáka Enny. A jak takové vyšetření seniora vlastně vypadá? „Když pacient přijde do ordinace, nejprve se podíváme, jak chodí, jak sedí, jak vstává, kdy a jak se problém projevuje. Potom se snažíme identifikovat, co k tomu vede. Tzn. pokud zvíře špatně vstává, snažíme se zjistit, jestli ho bolí zadní nohy, nebo páteř, kde ta bolestivost je, a následně se indikuje rentgenové vyšetření na oblast, která vypadá, že je bolestivá,“ vysvětluje veterinář Lukáš Duchek.

„Jsou typy onemocnění na buněčné úrovni, tzn. zánětlivá onemocnění, infekce, autoimunitní onemocnění, kde je potřeba postupovat úplně jinak, kde nám RTG nic neukáže. Pak se třeba odebírá kloubní tekutina, dělá se z ní cytologické vyšetření apod. Těch možností je hodně a je důležité, aby ortoped měl trochu jasno, abychom šli nejkratší cestou k diagnóze,“ doplňuje Duchek, který se na ortopedii specializuje a s fyzioterapeuty spolupracuje. Veterinář ani fyzioterapie ale nejsou zadarmo, proto je potřeba počítat s finanční rezervou. Díky tomu si bude moci váš čtyřnohý přítel užít šťastný a bezbolestný podzim života.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama