Rozzuření činitelé v Evropské unii se snaží zkrotit samozvaného prezidenta Evropy. Od chvíle, kdy Budapešť minulý týden převzala rotující předsednictví EU, se maďarský vůdce Viktor Orbán pohybuje jako zfetovaný kocour, napsal web Politico.
Z Kyjeva, kde se setkal s jím nenáviděným Volodymyrem Zelenským, přes Moskvu, kde si popovídal s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, až do Pekingu, kde si potřásal rukou s předsedou Si Ťin-pchingem, uskutečnil maďarský premiér závratný program globální diplomacie, který má podle jeho slov přinést mír Ukrajině.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Postoj Čechů k Ukrajině a Izraeli ochladl, uvádí průzkum. Nejhůř je na tom stále Rusko
Skuteční šéfové Evropy z Orbánova hyperaktivního poskakování obraceli oči v sloup. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i šéf Evropské rady Charles Michel maďarského vůdce peskují, protože jim krade show a v Bruselu vědomě budí kontroverze.
Záběry mocného ukrajinského úderu. Video ukazuje demolici tanků i sebevraždu okupanta
Ukrajinská 79. vzdušná výsadková brigáda odrazila další útok ruské armády v Doněcké oblasti. Konkrétně se jí podařilo zdemolovat tři tanky a další tři obrněnce, k tomu zlikvidovala přes 50 okupantů. Jeden z vojáků si ve zdánlivě bezvýchodné situaci namířil svou útočnou pušku na hlavu a stiskl spoušť. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je v průběhu ruské agrese složité nezávisle ověřit.
Rozruch na sociálních sítích minulé úterý, druhý den půlročního maďarského předsednictví v Radě EU, vyvolalo video, které Orbána záměrně vykreslovalo jako muže na misi.
Okázalá kolona s houkajícími sirénami a blikajícími modrými a červenými světly na cestě „za mírem“. Dramatická hudba, záběry ve stylu akčních filmů a tu se – o 2100 kilometrů dál, v hlavním městě Ukrajiny – objeví muž, který tvrdí, že může svět uchránit před světovou válkou.
Hudba zesiluje, když dorazí k prezidentskému paláci v Kyjevě. Orbán usedne s ukrajinským prezidentem Zelenským ke „tříhodinovému jednání“, které skončilo úsměvy na obou stranách a tiskovou konferencí s podáním ruky.
Zabité předsednictví
O pouhé tři dny později byl Orbán na cestě znovu – a vyvolal tak mnohem větší kontroverzi mezi vedoucími představiteli EU, kteří trvají na tom, že za ně nemluví a že role maďarského premiéra v Radě EU je z diplomatického hlediska irelevantní.
Tentokrát Orbán nabídl stejnou ruku v Moskvě Putinovi, krvežíznivému ruskému vůdci, který už léta vede válku na Ukrajině a ohrožuje poválečnou bezpečnostní architekturu Evropy.
Navzdory námitkám z Bruselu Orbán hrdě prohlásil, že do Moskvy přijel jako emisar Evropské unie. „Bez dialogu a diplomatických kanálů nemůžeme dosáhnout míru,“ řekl v Kremlu. „Zažil jsem, že pozice jsou od sebe vzdálené, ale pokud jde o obnovení dialogu, byl dnes učiněn první důležitý krok.“ Na konci jeho cestovního videa se objevilo logo maďarského předsednictví s trumpovským heslem: Make Europe Great Again (Učiňme Evropu opět skvělou).
Vladimire, jak se máte? Orbán položil Putinovi tři otázky o míru. Prozradil i odpovědi
Pane prezidente Vladimire Vladimiroviči, jak se máte? Přesně tak měl začít páteční dialog Viktora Orbána s Putinem v Moskvě. Orbán to řekl během nekonfrontačního rozhovoru pro švýcarský týdeník Die Weltwoche. Maďarský premiér šéfovi Kremlu kromě jiného položil tři otázky týkající se mírových jednání s Ukrajinou, která se již třetím rokem brání ruské agresi. Jak Putin, odpovědný za rozpoutání nejkrvavějšího konfliktu v Evropě od druhé světové války, na otázky odpověděl?
Orbánova návštěva u Putina – během níž se zdálo, že maďarskému premiérovi chybí něco ze siláckého vystupování, které bylo patrné ve videu z Kyjeva – se mu vrátila jako bumerang, když v pondělí ráno Putinova armáda vybombardovala dětskou nemocnici v Kyjevě.
Podle jednoho z bruselských zasvěcenců tato diplomatická mise odpadlíka maďarské předsednictví v EU zcela zabila.
„Členské státy podráždilo už heslo ‚MEGA‘. Ale setkání s Putinem maďarské předsednictví zastíní natrvalo,“ řekl v pátek webu Politico unijní diplomat EU, který kvůli citlivosti věci nechtěl hovořit jinak než anonymně. „Takovým setkáním předsednictví skončí dříve, než skutečně začalo.“
Skutečně však na tom Orbánovi záleží? Nebo využívá předsednictví jako nástroj k tomu, aby se choval tak, jak ho nazývají jeho příznivci doma: Vůdcem Evropy?
Poklona Číně
V pondělí ráno se muž na misi ohlásil z Pekingu.
„Čína je jedinou světovou mocností, která se jasně zasazuje o mír. To je důležité pro Maďarsko a celou Evropskou unii,“ řekl Orbán a poklonil se čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, kterého USA – spojenec Maďarska v NATO – obvinily z podpory ruské agrese na Ukrajině.
Skutečný důvod Orbánovy smršti v prvním týdnu předsednictví v EU však může být spíše domácí povahy.
Pavel ve Washingtonu: Drsné tropy, běh se Sokoly i podpora Ukrajiny. Prezident míří na summit
Summit Severoatlantické aliance (NATO) a oslavy 75 let od založení ve Washingtonu, pak směr Texas za krajany i motorkami. Takový je program prezidenta Petra Pavla, který v pondělí přistál ve Spojených státech. Na americké půdě ho přivítalo tropické počasí, od běhu se Sokoly ho to ale prý neodradí. Na aliančním summitu chce promluvit především o podpoře Ukrajiny, která už více než dva roky čelí ruské agresi.
Orbánova strana Fidesz v evropských volbách právě utrpěla nejslabší výsledek za posledních 15 let a objevil se nový protivník. Péter Magyar byl dlouholetým Orbánovým spojencem, ale v únoru se obrátil zády k budapešťskému establishmentu, založil hnutí, které se přeměnilo na stranu – a u volebních uren získal téměř 30 procent hlasů. Byl to nejsilnější výsledek opoziční strany v Maďarsku za posledních 15 let.
Po těžké recesi a při prázdné pokladně nemůže Orbán veřejnosti nabídnout nic, co by mu mohlo získat podporu. Mohl by se však prezentovat jako „mírotvorce“, stejně jako to dělal během volební kampaně.
„Orbán si tradičně buduje expanzivní zahraničněpolitický narativ už prakticky od let 2014 až 2015. Současný zjevný přímý důsledek je jeho narativ ohledně ‚mírové mise‘, který je také o tom, že prosazuje své ekonomické zájmy, a který v posledních volbách velmi intenzivně budoval pro svou voličskou základnu,“ řekl webu Politico geopolitický analytik společnosti Red Snow Botond Feledy.
Zasáhne Brusel?
Orbánova taktika se však může obrátit proti němu. Velvyslanci EU budou o Orbánově předsednictví a jeho nedávných cestách jednat na středeční schůzce v Bruselu, což je první náznak toho, že by představitelé EU mohli přejít od pouhého veřejného odsouzení ke konkrétním krokům, které by měly Budapešť zkrotit.
Podle jiného diplomata z EU rostou obavy z Orbána. „Mělo by být jasné, že zastupuje pouze svou zemi, ale místo toho záměrně ponechal mnoho nejasností,“ řekl diplomat.
Hrůza v Kyjevě očima svědků: Děti po dialýze vytahovali okny, batole operovali s baterkou
Světla zhasla ve chvíli, kdy na operačním sále leželo dvouleté batole. Navzdory ruskému útoku na dětskou nemocnici Ochmatdyt v Kyjevě si lékaři se situací poradili – rozsvítili si baterky a zákrok ve spěchu dokončili. Jeden z mnoha příběhů pondělního raketového úderu dokládá, o jak bezprecedentní situaci se jednalo. Doktoři, zdravotní sestry a rodiče nejmenších pacientů zahraničním médiím líčili, jaké hrůzy 8. července prožili.
Dodal, že po prvním týdnu předsednictví je napětí vysoké a očekává se, že se bude dále zvyšovat, až bude 20. července zasedat Rada pro zahraniční věci (FAC), protože Maďarsko nadále blokuje financování, které má Ukrajině pomoci získat peníze od EU na nákup zbraní.
Třetí diplomat z EU, který rovněž hovořil pod podmínkou anonymity, řekl webu Politico: „Nyní diskutujeme o tom, co přesně ve středu uděláme. Existuje velmi jasný politický nesouhlas.“
Je nepravděpodobné, že by měl Brusel chuť Maďarsko kvůli Orbánovu globálnímu vystupování zkusit okamžitě klepnout přes prsty, byť podle analytiků existují mechanismy, jak Orbána předsednictví zbavit.
„Pokud projeví odhodlání adekvátně zareagovat na Orbánovu diplomacii ve stylu ‚šok a hrůza‘, jejímž cílem je rozkládání a zesměšňování EU, mohou se maďarského předsednictví zbavit během několika týdnů,“ napsal Dániel Hegedüs, vedoucí pracovník institutu German Marshall Fund.
K přepsání harmonogramu rotujících předsednictví a posunutí data začátku nadcházejícího polského předsednictví o několik měsíců dopředu by byla zapotřebí čtyřpětinová většina v Evropské radě.
Orbán nejeví přílišné známky toho, že by chtěl uposlechnout výzev Bruselu ke zdrženlivosti – či že si dělá těžkou hlavu z pokusů o ukončení jeho předsednictví. Nadále plní cestovní plán, nad kterým by zaplakala i Taylor Swiftová – už je na cestě do Washingtonu na summit NATO, který se koná tento týden.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry mocného ukrajinského úderu. Video ukazuje demolici tanků i sebevraždu okupanta