viry

Výpis příspěvků ke štítku „viry“

Viry v ledu přežijí i stovky let, říká polární vědkyně Šabacká. Může jít o globální hrozbu?

23. srpna 2021 20:06

Led v sobě skrývá mrtvá těla, artefakty, ale i viry, popsala v pořadu Interview na CNN Prima NEWS polární vědkyně Marie Šabacká. V extrémních podmínkách na Antarktidě či Arktidě tráví několik měsíců v roce a tamní prostředí zkoumá. Kromě nízkých teplot nebo fyzické náročnosti musí řešit také riziko útoků ledních medvědů.

Po chřipce se slehla zem. Laboratoře nezaznamenaly v letošní sezoně ani jeden případ

20. dubna 2021 07:31

České laboratoře nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to z hodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii COVID-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.

Čeští vědci vyvinuli nový typ papíru, který dokáže zlikvidovat koronavirus

4. prosince 2020 08:16

Anticovid papír. Tak nazvali čeští výzkumníci nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili technologii, kterou výrobci obdobných papírů dosud nevyužívali. Nový postup podle vědců z Akademie věd ČR (AV) zlepšuje kvalitu výrobku, neboť účinně ničí i nový typ koronaviru. Využití papíru může v budoucnu snížit riziko infekcí při manipulaci s bankovkami, ceninami a různými dokumenty. Je vhodný i pro archivaci, uvedli zástupci AV.

Kapsy plné svinstva, dýcháme své vlastní bakterie. Jak se správně starat o roušku?

15. října 2020 14:19

Přijdeme domů, roušku odhodíme na stůl nebo na skříň. Když si roušku bereme, vytahujeme ji z kapsy nebo tašky. To všechno je špatně. I kdy jsou roušky už několik měsíců součástí našeho každodenního života, spousta lidí zapomíná na to, jak je důležité se o ně starat. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila krátký návod s jednoduchými tipy.

Vědecké objevy v obrazech: virus spalniček, voda na Plutu a další...

27. června 2020 10:00

Věda může lidstvo zachránit i vyhubit. Stála za objevem penicilinu i atomové bomby. Je velkým dobrodružstvím malých pokroků. V laboratořích i terénu denně přibývají drobné poznatky, které mohou vyústit ve fenomenální objevy. Každý týden vám představíme ty nejzajímavější objevy na vědeckém poli, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Kde se nejvíc kácejí stromy? Odlesňování podporuje vznik pandemií, varují odborníci

23. června 2020 06:56

Během pandemie koronaviru vzrostla světová deforestace až o 150 procent, upozorňuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Odborníci zároveň varují před spojitostí mezi virovými pandemiemi a odlesňováním. Velké pralesy totiž slouží jako štíty chránící lidi před viry, které se šíří mezi zvířaty. Které země ztrácejí nejvíce lesních ploch a jak si stojí Česká republika?

Kontaktní čočky vyměňte za brýle, lépe chrání proti přenosu viru, radí lékaři

1. dubna 2020 21:31

Je čas odložit kontaktní čočky a oslnit svět novými brýlemi, říkají s trochou nadsázky experti Americké oftalmologické akademie, které oslovila CNN. Krom faktu, že brýle mohou zafungovat jako bariéra při přenosu viru vzduchem přímo do oka, nošení brýlí vám může podle odborníků pomoci přestat se dotýkat tváře a tím významně snížit riziko přenosu viru.