Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
viry
Výpis příspěvků ke štítku „viry“
Smrtnost horší než u HIV či malárie. Ukrajina čelí nejen válce, ale i těžké zdravotní krizi
S probíhající ruskou agresí proti Ukrajině čelí napadená země další naléhavé krizi. Experti z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve své zprávě informovali, že nemocnice a zdravotnická zařízení zaznamenávají znepokojující nárůst počtu infekcí, které jsou rezistentní vůči antimikrobiálním látkám. Odhaduje se, že tato odolnost bakterií, virů a plísní na léky celosvětově způsobuje větší smrtnost než HIV nebo malárie a je považována za hlavní globální krizi pro veřejné zdraví.
PŘEHLEDNĚ: Kdy brát antibiotika, na jaké nemoci zabírají a v čem se nejčastěji chybuje
Nedostatek penicilinu a obecně antibiotik v českých lékárnách rezonuje společností již několik měsíců. Kdy bude důležité léčivo opět snadno dostupné, je stále otázkou, na niž nikdo – ani ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) – nezná přesnou odpověď. Proti kterým nemocem antibiotika skutečně zabírají? A čeho by se jejich uživatelé měli vyvarovat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled toho nejdůležitějšího.
Viry v ledu přežijí i stovky let, říká polární vědkyně Šabacká. Může jít o globální hrozbu?
Led v sobě skrývá mrtvá těla, artefakty, ale i viry, popsala v pořadu Interview na CNN Prima NEWS polární vědkyně Marie Šabacká. V extrémních podmínkách na Antarktidě či Arktidě tráví několik měsíců v roce a tamní prostředí zkoumá. Kromě nízkých teplot nebo fyzické náročnosti musí řešit také riziko útoků ledních medvědů.
Po chřipce se slehla zem. Laboratoře nezaznamenaly v letošní sezoně ani jeden případ
České laboratoře nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to z hodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii COVID-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.
Čeští vědci vyvinuli nový typ papíru, který dokáže zlikvidovat koronavirus
Anticovid papír. Tak nazvali čeští výzkumníci nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili technologii, kterou výrobci obdobných papírů dosud nevyužívali. Nový postup podle vědců z Akademie věd ČR (AV) zlepšuje kvalitu výrobku, neboť účinně ničí i nový typ koronaviru. Využití papíru může v budoucnu snížit riziko infekcí při manipulaci s bankovkami, ceninami a různými dokumenty. Je vhodný i pro archivaci, uvedli zástupci AV.
Ptáci a savci mohou přenášet dalších 850 tisíc rizikových virů, varují odborníci
Virus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 není jediným virem, který pochází ze zvířat a zároveň ohrožuje lidi. Tým vědců odhaduje, že ptáci a savci mohou přenášet dalších až 850 tisíc dosud neobjevených virů, které pro člověka představují potenciální riziko, píše britský deník Daily Mail.
Českého medu bude nedostatek. Včelaři zažívají jednu z nejhorších sezón za desítky let
Podle včelařů byla letošní sezóna jednou z nejhorších za poslední desítky let. Přes zimu včelstva ve velkém likvidovala varroáza a další choroby, včelaře také trápilo příliš deštivé léto. Českého medu bude brzy nedostatek a jeho cena letí nahoru, v obchodech se tak stále častěji objevuje med ze zahraničí.
Kapsy plné svinstva, dýcháme své vlastní bakterie. Jak se správně starat o roušku?
Přijdeme domů, roušku odhodíme na stůl nebo na skříň. Když si roušku bereme, vytahujeme ji z kapsy nebo tašky. To všechno je špatně. I kdy jsou roušky už několik měsíců součástí našeho každodenního života, spousta lidí zapomíná na to, jak je důležité se o ně starat. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila krátký návod s jednoduchými tipy.
Vědecké objevy v obrazech: virus spalniček, voda na Plutu a další...
Věda může lidstvo zachránit i vyhubit. Stála za objevem penicilinu i atomové bomby. Je velkým dobrodružstvím malých pokroků. V laboratořích i terénu denně přibývají drobné poznatky, které mohou vyústit ve fenomenální objevy. Každý týden vám představíme ty nejzajímavější objevy na vědeckém poli, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
Kde se nejvíc kácejí stromy? Odlesňování podporuje vznik pandemií, varují odborníci
Během pandemie koronaviru vzrostla světová deforestace až o 150 procent, upozorňuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Odborníci zároveň varují před spojitostí mezi virovými pandemiemi a odlesňováním. Velké pralesy totiž slouží jako štíty chránící lidi před viry, které se šíří mezi zvířaty. Které země ztrácejí nejvíce lesních ploch a jak si stojí Česká republika?
Pozor na klimatizaci! Je ideálním přenašečem virů, připomínají hygienici
Nošení roušek a přísné dodržování hygieny je obzvlášť důležité i v klimatizovaných prostorách, zdůrazňují hygienici. Klimatizace bývá přitom často jediným způsobem výměny vzduchu v moderních výškových budovách, bývají na ní závislé pracovní prostory typu open space, ale také mnohé obchody, typicky v nákupních centrech.
Kontaktní čočky vyměňte za brýle, lépe chrání proti přenosu viru, radí lékaři
Je čas odložit kontaktní čočky a oslnit svět novými brýlemi, říkají s trochou nadsázky experti Americké oftalmologické akademie, které oslovila CNN. Krom faktu, že brýle mohou zafungovat jako bariéra při přenosu viru vzduchem přímo do oka, nošení brýlí vám může podle odborníků pomoci přestat se dotýkat tváře a tím významně snížit riziko přenosu viru.