Vláda proti krizi nic nedělá, rozčiluje se Paroubek. Expremiér navrhuje vlastní řešení

Vláda má rekordní výnosy z DPH, tak doufám, že je rozpustí ve prospěch potřebných. Uvedl to někdejší předseda vlády Jiří Paroubek v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Sám by podle svých slov krizi řešil mimo jiné vyšším zdaněním dividend.

„Chce to udělat audit. Rozlišit, co jsou příjmy a výdaje, a jaké mohou být příjmy z daní,“ poradil nynější vládě bývalý předseda Paroubek. Podle něj totiž není znát, že by Fialův kabinet v řešení krize vůbec nějak postupoval.

„Vláda si nechává výnosy, DPH je rekordní. Doufám, že příjmy rozpustí ve prospěch potřebných,“ zdůraznil expremiér, který by se mimo jiné zasadil o vyšší zdanění dividend. „Za rok až tři nám odchází v mezních letech až 300 miliard korun na účty mateřských firem, teď to bude 200 miliard. Proč by tak třetina nemohla zůstat u nás?“ uvažuje Paroubek.

Vedle příjmů chce vláda také investovat. „Načrtl jsem si, že obsluha státního dluhu bude stát 25 miliard, v příštím roce to bude ještě o 50 víc a vláda chce i vyšší výdaje na zbrojení,“ pokračoval Paroubek. Kabinet by podle něj měl říct, kde na vše vezme peníze.

„Daně nechce zvyšovat, ale na druhé straně je tu realita, která se musí nějak řešit,“ poznamenal. Koalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti se Starosty) totiž před volbami slibovala, že daně zvyšovat nebude. Volby byly však ještě předtím, než došlo k ruské invazi na Ukrajině, která prohloubila problémy v řadě odvětví.

„Když se zvyšují výdaje, pomoc vlády je nedostatečná. Brzy se dostaneme na dvacetiprocentní inflaci, experti mluví o tom, že to bude vrchol. Na tomto odhadu nemám co měnit,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS. Kabinet se přitom snaží pomoci potřebným například úsporným tarifem na elektřinu a plyn nebo jednorázovým příspěvkem pěti tisíc korun pro rodiny s dětmi.

Nedostatku plynu by se bývalý lídr ČSSD podle svých slov nebál. „Sověti i Rusové i v krizových okamžicích vždy dodávali podle smluv, nedostatku bych se neobával. Může ale dojít k jinému vyhodnocení Kremlu. Pokud řekne, že odklonil dostatečně dodávky, což je celá Afrika a většina Asie, tak může dojít k tomu, že by plyn utnul,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.