Vláda více mluví, než dělá, říká opozice a chce mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli suchu

Koronavirus odsunul téma sucha do pozadí, ale je nejvyšší čas začít životní prostředí opravdu řešit. S těmito slovy vystoupil na úterní tiskové konferenci šéf poslanců STAN Jan Farský. Sbírá proto podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny, na které by se řešilo právě sucho.

„Bohužel vláda k tomu zatím více mluví, než dělá,“ kritizoval Farský. Podle něj je potřeba se proti suchu jasně postavit a říct si, jaké zákony a konkrétní kroky mohou pomoci. Farský také připomněl, že už rok ve Sněmovně leží tři opoziční návrhy, které chtějí zakotvit ochranu vody v Ústavě. Za celý rok se na ně ale nedostalo.

„Oslovili jsme kolegy z poslaneckých klubů, jestli podpoří návrh na svolání mimořádné schůze. Zákony, které ve Sněmovně leží rok, by se měly dostat na program schůze,“ uvedl Farský.

Mimořádnou schůzi k suchu podpoří Piráti i TOP 09. „Nedostatek vody v naší krajině je jedno z nejstěžejnějších témat, zaslouží si to mimořádnou schůzi. Vláda dělá nedostatečné kroky,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Svolání mimořádné schůze podpoří i komunisté. „Nemáme problém to podpořit, je to prioritou,“ konstatoval poslanec Stanislav Grospič (KSČM).

Paragraf 51 jednacího řádu Sněmovny stanoví, že předseda dolní komory musí svolat mimořádnou schůzi, pokud o ni požádá alespoň 40 poslanců, a schůze se musí konat do 10 dnů od doručení žádosti.

Každý má mít povinnost chránit přírodu

CNN Prima NEWS už dříve informovala, že ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) právě finišuje vlastní předlohu, která má bojovat se suchem. Finální podoba ústavního zákona o ochraně vody a vodních zdrojů by měla být hotová do prázdnin.

Návrh by měl například zakotvit povinnost pro každého chránit přírodní prostředí, přírodu, krajinu a krajinný ráz. „Nikdo nesmí ohrožovat vodní zdroje škodlivými zásahy do životního prostředí. Dojde-li k takovému zásahu, ten, kdo jej způsobil, je povinen odstranit nebo alespoň zmírnit jeho škodlivé následky,“ stojí v prvním článku návrhu, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.

Návrh také zakotvuje právo každého člověka na přístup k pitné vodě v místě svého trvalého bydliště. Předloha stanovuje, že ochrana vodních zdrojů sloužících k hromadnému zásobování obyvatel pitnou vodou je „výsostným veřejným zájmem“.

Tagy: