Vládní koalice ztrácí podporu. Tři její strany jsou mimo Sněmovnu, tvrdí průzkum SANEP

Pozice stran vládní koalice se u voličů čím dál více zhoršuje. Uvádí to poslední průzkum agentury SANEP. Podle ní by si všechny strany současné vlády v případě, že by se v květnu konaly volby, značně pohoršily. Růst naopak zaznamenává hnutí ANO, které průzkum s velkým náskokem opanovalo. Na třetí pozici se umístilo další opoziční hnutí SPD. Tři strany vládní koalice se nachází pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Květnový průzkum agentury SANEP ukazuje, že vládním stranám se aktuálně nedaří získávat nové voliče a dokonce ani udržet přízeň těch stávajících. Konkrétně nejsilnější vládní strana ODS by samostatně získala 19,6 % hlasů. To by jí stačilo na druhé místo.

O poznání hůře je na tom druhý nejsilnější člen koalice – hnutí STAN. To v říjnových volbách v loňském roce díky preferenčním hlasům získalo 33 poslanců, tedy jen o jednoho méně než ODS. Podle nynějšího průzkumu by obdrželo 7,8 %. Oproti dubnovému průzkumu agentury SANEP si pohoršilo téměř o procento.

Zbylé strany současné vládní koalice se nachází pod hranicí pěti procent, kterou je potřeba překonat pro vstup do Poslanecké sněmovny. Se 4,6 % hlasů se těsně pod touto laťkou drží Piráti. Právě ti v říjnových volbách doplatili na kroužkování kandidátů STAN na společné kandidátce a ve Sněmovně tak mají pouhé čtyři zástupce.

Rovná čtyři procenta podle průzkumu mají lidovci z KDU-ČSL, kterým přitom ve volbách značně pomohlo spojení s ODS a TOP 09 do koalice Spolu, díky čemuž získali 23 poslaneckých křesel, nejvíce ve své historii. Ještě níže se s pouhými 3,3 % voličských preferencí nachází zmiňovaná TOP 09, která má aktuálně ve Sněmovně 14 zástupců.

Jako důvod poklesu preferencí vládních stran se uvádí série krizí, které aktuálně Češi prožívají. Podle agentury jde zejména o prohlubující se inflaci či růst cen energií. „ODS si zatím udržuje preference díky tomu, že přebírá voliče od svých vládních koaličních partnerů, a to především od starostů. Strana totiž zároveň zažívá odklon části svých vlastních voličů, kteří jsou současnou vládní politikou zklamáni a mají pocit, že se strana odvrátila od svých tradičních hodnot,“ uvádí ke svému průzkumu SANEP.

Využije Babiš podporu k prezidentskému tažení?

Velký růst podle agentury SANEP naopak zažívají opoziční subjekty, které jsou nyní zastoupeny v Poslanecké sněmovně. Pokud by se volby konaly v květnu, s velkým předstihem by je ovládlo hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše.

O něm se v posledních měsících hovoří zejména v souvislosti s možnou kandidaturou na prezidenta. Sám na dotazy reaguje vyhýbavě a tvrdí, že se rozhodne až v září. Už nyní však vyrazil v obytném voze na cestu kolem České republiky a setkává se s potenciálními voliči.

Preference rostou také druhému opozičnímu hnutí ve Sněmovně – SPD. To by podle průzkumu obdrželo 14,3 % hlasů a umístilo by se na třetí příčce mezi druhou ODS a čtvrtým hnutím STAN. „Dá se očekávat, že preference této strany budou díky rostoucí frustraci naší společnosti i nadále růst,“ tvrdí agentura SANEP.

Vládní strany pod čarou

Průzkum obsahuje rovněž preference několika menších stran. Před současnou vládní TOP 09 se nachází Svobodní se 3,6 % hlasů. Naopak ještě hůře jsou na tom sociální demokraté. ČSSD měla ještě v roce 2017 premiéra a v uplynulých čtyřech letech se podíleli na vládě Andreje Babiše, nyní by podle průzkumu od SANEP obdrželi pouhých 2,3 % hlasů.

Agentura odhaduje také zisk jednoho procenta pro Stranu zelených. Zbylé strany, které výrazně zasáhly do říjnových voleb, tedy například Trikolora, Přísaha nebo KSČM, SANEP nezmiňuje. Pouze uvádí, že zbylých 9,4 % hlasů voličů by si mezi sebou rozdělily ostatní strany, které v průzkumu jinak nejsou zmíněné.

Agentura SANEP uvádí, že průzkum provedla od 26. do 30. května. „Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden na vybrané skupině v souhrnu 1 429 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let,“ doplnila agentura.

Kantar: Volby by vyhrála koalice Spolu

Nedávný průzkum společnosti Kantar pro změnu informoval, že volby by začátkem května vyhrály strany koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která by obdržela 33,5 %. Samostatně by ODS získala 26 %. Průzkum Kantaru se ovšem víceméně shoduje ohledně postavení KDU-ČSL a TOP 09. Lidovci by totiž samostatně podle predikce dostali 4,5 % a druhá jmenovaná strana se nachází na třech procentech voličských preferencí.

ANO by podle této sondy mezi voliči získalo 28,5 % hlasů. Piráti a hnutí STAN by pak společně obdrželi 11,5 %. Až za tímto společným uskupením by se podle Kantaru mělo nacházet hnutí SPD Tomia Okamury s 11 %.

Kantar oproti agentuře SANEP zmiňuje hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty, které by podle průzkumu získalo tři procenta hlasů. Zhruba 2,5 % by pak podle Kantaru získala ČSSD a o půl procenta méně pak Zelení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor
Cestování

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství