Vládní zmocněnec pro dezinformace? Jen nástroj kabinetu k ovládání médií, kritizuje Vávra

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) v souvislosti s hrozbou ruské dezinformační kampaně vytvořil post vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi. Podle zakladatele Společnosti pro obranu svobody projevu a herního vývojáře Daniela Vávry jde o prostředek vlády, jak ovládat média. Dlouhodobý kritik cenzury na internetu to řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Mediální manažer Michal Klíma se stal vládním zmocněncem pro boj s dezinformacemi. Na středečním zasedání to schválila vláda. Podle ní má Klíma v budoucnu navrhovat řešení v boji s dezinformační kampaní, která do Česka proudí z Ruska a Číny.

„Netýká se to jen dezinformací, ale obecně médií. Ta nejsou součástí žádného vládního resortu, když pominu veřejnoprávní, která spadají pod ministerstvo kultury. Ta soukromá pak během covidové krize na rozdíl od jiných odvětví nemohla dostávat žádnou finanční podporu,“ řekl Klíma ve vysílání CNN Prima NEWS. Vznik postu vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi ostře kritizoval Daniel Vávra.

„Je to prostředek k ovládání médií. Vláda to dokazuje vším, co dělá. Pan Klíma se nechal slyšet, že bude dotovat média. Ta správná. Takže jsme zpátky v době, kdy jsme měli státem sponzorované noviny, což je neskutečné,“ prohlásil herní vývojář, který se v minulosti podílel na vývoji úspěšných titulů, jako jsou Mafia či Kingdom Come: Deliverance.

Rovněž kritizoval událost, která se odehrála na konci února. Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC tehdy po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě údajného doporučení vlády zablokovalo osm webů, které prý v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost.

Bez opory zákona?

„Zablokování webů by bylo nelegální. Neviděl jsem jedinou informaci, že by u těch webů někdo nějak prokázal, že byly placeny z Ruska. Neříkám, že to tak není, ale bez opory zákona?“ zmínil Vávra.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) však v reakci na mazání webů uvedl, že kroky CZ.NIC neodpovídají materiálu, který projednávala vláda. Kabinet se ovšem netají tím, že by chtěl v současné situaci omezovat prostor proruských dezinformačních webů. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) již potvrdil, že vláda na základě ruské invaze chystá zákon, díky němuž je bude možné vypnout.

I to Vávra ostře kritizoval. „Co je dezinformace? Kde je definice? Máme zákony o šíření poplašné zprávy, nenávisti, schvalování zločinů. Každý může být zažalován, pak ten obviněný může dokázat, že to není pravda. Nové zákony na to nepotřebujeme,“ řekl.

Inspirace v Evropské unii

S jeho názorem však Klíma nesouhlasil: „Vláda nechce a nemůže kontrolovat média, jsme v demokracii. Neřekl jsem, že chci dotovat správná média, pan Vávra dezinformuje a sám předvádí, jak dezinformace vypadají. Vytrhne se něco, k tomu se něco doplní a pak se to vloží do úst.“

Nový zákon má podle Klímy především modifikovat trestní čin šíření poplašné zprávy. Podotkl dále, že podobné formy zákonů již existují v mnoha zemích Evropské unie a nijak nenarušují demokracii či svobodu slova.

„Mrzí mě, že na něčem takovém se podílí pan Klíma, který za totality v samizdatu šířil Lidové noviny,“ povzdechl si v závěru Vávra.

Michal Klíma je bývalým generálním ředitelem vydavatelství Lidové noviny, Economia či Vltava Labe Media. Byl spoluzakladatelem a prvním předsedou Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu. Působil také jako místopředseda Světové asociace novin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování
Migrace

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

Řada uprchlíků z pražského Hlavní nádraží zde skončila kvůli tomu, že odmítla ubytování jinde. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Podle něj je navíc možné, že někteří romští uprchlíci, kteří do Česka míří z Ukrajiny, jezdí organizovaně kvůli humanitárním dávkám. Problémy s takovými uprchlíky zmínil i zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Lepší zkušenost máme na Královéhradecku, řekl tamní hejtman Martin Červíček (ODS).

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?
360°

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se projíždí po krajích s karavanem, proč místo toho nevyužije své kontakty na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána, aby Česku pomohl s ukrajinskými Romy, kteří mají zároveň maďarské občanství? Tuto otázku položil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle opozičního poslance Patrika Nachera (za ANO) vytahuje vládní koalice Babiše pravidelně jen proto, aby si do něj mohla rýpnout.

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů
Migrace

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:38

Zelenskyj apeluje na svět k zabavení ruského majetku

23:56

Rusko označilo šachového velmistra Kasparova za zahraničního agenta

23:34

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

22:47

Rusko pravděpodobně odřízne Finsko od plynu, ale nepotřebujeme ho, míní expremiér

V Německu docházejí pivní láhve. Vraťte je do obchodů, vyzývají občany pivovary

Německo se potýká s nedostatkem pivních lahví. Příčinami mají být cenové exploze při jejich výrobě a logistické problémy. Podle německého Spolkového svazu sklářského průmyslu vzrostly ceny energií v porovnání s loňskem o 500 %. Chybějí také řidiči nákladních aut, která láhve rozvážejí. Pivovary proto vyzývají německé milovníky chmelového moku, aby neschovávali prázdné láhve od piva a co nejrychleji je vraceli do prodejen.

Poklady českého lyžování: Ski muzeum v Harrachově nabízí tisíce exponátů

Že se lyžování v Harrachově můžete věnovat jen v zimě? Kdepak, bratři Slavíkové vás přesvědčí o opaku. Skoky na lyžích tvoří podstatnou část jejich životů, medailí mají plné vitríny. A před časem založili unikátní muzeum, které mapuje počátky lyžování od dob Rakouska-Uherska a podstatná část expozice patří právě takovým skokanským velikánům, jako jsou olympijský vítěz Jiří Raška nebo zdejší rodák a svého času světový rekordman v letech na lyžích Pavel Ploc.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Azovstal je náš, osvobodili jsme ho od nacistů, tvrdí Rusové

Ruská armáda podle Ukrajinců střílela na školu v Severodoněcku, kde se ukrývalo 200 lidí. List The New York Times zveřejnil nové důkazy o ruských zvěrstvech v Buči. Obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje, uvedl velitel pluku Azov. Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako nátlak sankcemi, prohlásil Putin. Zelenskyj poděkoval zemím, které podpořily Ukrajinu. Rusové v pátek večer uvedli, že kompletně dobyli ocelárny Azovstal v Mariupolu.

Domácí zpravodajství

ODS luxuje své koaliční partnery stejně jako ANO. A to díky ministrům, říkají komentátoři

V politice a chování ODS a hnutí ANO neexistuje v posledních letech příliš mnoho společných bodů. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře si ale jsou strany přece jen v něčem podobné. ODS, stejně jako ANO v minulých volebních obdobích, prý „luxuje“ své koaliční partnery. Analytička webu Echo.cz Lenka Zlámalová za tím vidí aktivitu některých ministrů.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Myslete i na opičí neštovice. Český ústav nabádá lékaře, aby zvážili příznaky vzácné nemoci

Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka.