reklama

Vlna zdražování s rokem 2021 neskončí. Někteří lidé si připlatí i za teplo či vodu

Od nového roku v rodinných rozpočtech opět přibydou dražší položky, připlatíme si například za teplo. Teplárny mají totiž větší náklady na jeho výrobu, a to především za plyn a elektřinu. Od ledna vydáme více peněz i za vodu, v některých částech České republiky bude kubík vodného a stočného o desetinu dražší.

reklama

Paní Zdeňka z Písku bydlí v panelovém domě a stejně jako další obyvatelé města bude muset své náklady začít více počítat. Písecká teplárna totiž zdražuje. „Když chci, abych se ohřála, tak to zaplatím. Nic jiného mi nezbyde,“ podotýká.

Celkově si lidé v Písku za teplo připlatí o sedmnáct procent navíc. Nepomohlo ani to, že se teplárna na situaci snažila připravit tím, že koupila ekologičtější kotel na biomasu, díky čemuž nemusí nakupovat emisní povolenky. Jejich cena se za uplynulý rok vyšplhala do stejné výše jako pořizovací cena ekologického zařízení.

„Nyní využíváme biomasový kotel, který vyrovnáváme plynovým kotlem. Do ceny tepla se bohužel promítla právě cena plynu,“ uvedla ředitelka teplárny Andrea Žáková.

Ceny za teplo porostou také v Karlovarském kraji. Jeho největší dodavatel Sokolská uhelná plánuje zdražit o dvanáct procent, což se dotkne zhruba sto tisíc obyvatel. Lidé, které redakce CNN Prima NEWS oslovila, se shodují, že zdražování je hrozné, víc ale nevědí, co říct.

Podraží i voda

Kromě tepla však poroste i cena za vodu. Například Pražané si za jeden kubík vodného a stočného zaplatí o šest korun navíc. Důvodem je, že podražily položky, bez kterých se vodohospodáři zkrátka neobejdou. „Zvýšila se cena elektrické energie, chemikálií, stavebních prací a i vlastně materiálů, které používáme na opravu sítí,“ sdělil mluvčí Pražské vodovody a kanalizace Tomáš Mrázek.

„Podraží i voda? Tak to je průser,“ podotkl muž oslovený CNN Prima NEWS. Někteří však na nepříjemnou informaci reagovali stoicky, mají totiž vlastní přívod vody. „Nám je to fuk. Máme své studny,“ uvedla oslovená žena. Nejvíce si za vodu v příštím roce připlatí v Pardubickém, Ústeckém a Libereckém kraji. Například na severu Čech za vodu čtyřčlenná rodina ročně zaplatí o tisíc korun navíc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků
Koronavirus

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky
Počasí

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Slavný francouzský herec zemřel při nehodě na lyžích. Zahrál si mladého Hannibala Lectera

Ve věku 37 let zemřel po nehodě na lyžích francouzský herec Gaspard Ulliel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na informace od hercovy rodiny. Filmoví fanoušci si Ulliela mohou pamatovat například z „jehňátkovského“ prequelu Hannibal – Zrození, v němž ztvárnil mladého Hannibala Lectera. Před smrtí se stihl ujmout role záporné komiksové postavy Midnight Mana v chystaném seriálu Moon Knight.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama