reklama

Vojtěch: Svrčinové se dobývali do domu, je to odporné. Tyto ultras ani kampaň nepřesvědčí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) komentoval v Partii Terezie Tománkové sobotní demonstraci odpůrců očkování, kteří se shromáždili před domem hlavní hygieničky České republiky Pavly Svrčinové. Podle šéfa zdravotnického resortu šlo o „odpornou“ akci lidí, na které je očkovací kampaň krátká. Případem už se zabývá policie.

reklama

„To, co se stalo před domem paní hygieničky, je odporné,“ řekl Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS. Někteří odpůrci očkování jsou podle něj natolik přesvědčení o vlastní pravdě, že je státní kampaň nikdy k vakcinaci nepřemluví. „To jsou ultras, ty asi nepřesvědčíme,“ vyjádřil se ministr zdravotnictví na adresu demonstrantů.

Policejní mluvčí Soňa Štětínská redakci CNN Prima NEWS potvrdila, že policisté v sobotu reagovali na přijaté oznámení. „Mělo se jednat o skupinu lidí, jejichž aktivity měly směřovat ke konkrétní osobě. Policisté na místě samotném neřešili protiprávní jednání, nicméně se věcí nyní zabývají. Nevím, o jak početnou skupinu šlo,“ řekla.

Vojtěch později doplnil, že se mělo jednat o několik desítek lidí. „Když vám přijdou před dům, kde bydlíte. Začnou pokřikovat, dobývat se do domu a vyzývat vás, ať vyjdete ven? To nikomu není příjemné. Všechno má své meze,“ dodal

Na koho cílit?

Vládní očkovací kampaň, která má být – jak prohlásil premiér Andrej Babiš – „brutální“, by proto podle Vojtěcha měla cílit spíše na lidi, kteří se ještě rozhodují, zda očkování podstoupit, anebo ne. „U lidí, kteří to zvažují, potenciál existuje. Ale nemůžeme si myslet, že naočkujeme sto procent obyvatel,“ míní Vojtěch.

„Zájem o očkování vzroste, když si lidé uvědomí, že se to může dotknout i jich,“ doplnil ministra zdravotnictví šéf Asociace krajů Martin Kuba z ODS. Ten se v Partii svěřil s tím, že podobně jako mnozí další politici a novináři čelí častým výhrůžkám právě ze strany odpůrců očkování – takzvaných antivaxerů.

„Vyhrožují mi zastřelením. A obratem dodávají, že si platí zdravotní pojištění a stát se o ně musí postarat,“ svěřil se Kuba.

Podle něj je ale koronavirová léčba extrémně nákladná. Pár dní na lůžku může ve finále vyjít klidně i na více peněz, než kolik pojištěnec vyplatí za celý život. Lidé by si proto měli uvědomit, že se na jejich léčbu ve velké míře skládá společnost, myslí si Kuba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky
Koronavirus

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Meghan nestoudně lže. Jako Clinton, který prý neměl sex s Lewinskou, zuří moderátor

Chvíle vítězství si Meghan Markleová dlouho neužila. Krátce poté, co se na sociálních sítích pochlubila svou výhrou u soudu nad bulvárním listem Mail on Sunday, se do ní opět pustil slavný moderátor Piers Morgan. Tentokrát věnoval vévodkyni celý text, který publikoval deník Daily Mail. „Odlož své škodolibé šampaňské, princezno Pinocchio. Soud veřejného mínění nyní ví, že jsi prolhaná manipulátorka,“ vzkázal jí Morgan.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama