Volby do Poslanecké sněmovny se blíží. Letos proběhnou 8. a 9. října a lidé budou vybírat z 22 politických stran, hnutí nebo volebních koalic. Kde volit, jak je to s volebními místnostmi a jakou mají otevírací dobu? Jak a dokdy si zřídit voličský průkaz? Na tyto otázky podrobně odpovídá redakce CNN Prima NEWS.
- Kdo může volit?
Volební právo má každý Čech, který nejpozději 9. října 2021 dosáhne věku 18 let. Také ten, komu nebyl soudně omezen výkon volebního práva v rámci řízení o omezení svéprávnosti.
- Kde volit?
Nejjednodušší je pro občany volit v místě svého trvalého bydliště. Volební lístky totiž dostanou od radnice do schránek do tří dnů před začátkem voleb, tedy do 5. října. S lístky zároveň dostanou i informaci, do kterého volebního okrsku patří, a tedy i informace o místě, kde mají volit.
Každé město, městská část i obec má stálé volební okrsky. Každý okrsek má jednu volební místnost a zahrnuje přibližně tisíc obyvatel. Volební místnost pro každý okrsek stanovuje starosta obce. Když je část obce vzdálená, starosta může vytvořit samostatné volební okrsky i pro menší počet voličů. Seznam volebních okrsků je veden v Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN).
Volební místnosti jsou například ve školách, na obecních úřadech, v kulturních domech nebo třeba i v hasičských zbrojnicích. Vždy jsou přehledně označeny tak, aby každý občan věděl, kde může hlasovat.
- Čas: Jaká je otevírací doba volebních místností?
V pátek 8. října se volební místnosti otevřou v čase 14 hodin a uzavřou se ve 22 hodin. V sobotu 9. října budou mít voliči možnost hlasovat mezi 8. až 14. hodinou.
- Co když jsem v době voleb v zahraničí?
Ve volbách do Poslanecké sněmovny i v těch prezidentských mohou hlasovat také Češi, kteří jsou zrovna v zahraničí. Pro tyto účely se vytváří zvláštní volební okrsky na zastupitelských a konzulárních úřadech České republiky s výjimkou konzulárních úřadů vedených honorárními konzulárními úředníky.
Lidé, kteří volí ze zahraničí bez voličského průkazu, musí být zapsáni na zvláštním seznamu. Lhůta pro tento zápis ale už 29. srpna uplynula. I ze zahraničí ale lidé mohou volit s voličským průkazem. V tomto případě platí stejné podmínky jako pro lidi, kteří o průkaz žádají z České republiky. Ty jsou podrobně sepsány ZDE.
- Mohou hlasovat i cizinci, kteří žijí v Česku?
Na rozdíl od voleb do obecních zastupitelstev a do Evropského parlamentu k podzimním sněmovním volbám nemohou přijít cizinci, kteří v Česku žijí dlouhodobě.
- Voličský průkaz
Kdo chce volit jinde než v místě svého trvalého bydliště, musí mít voličský průkaz. O ten ale musí včas zažádat u obecního úřadu (magistrátu, městského úřadu, úřadu městyse, úřadu městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města, úřadu městské části hlavního města Prahy).
Písemně o průkaz lze žádat do pátku 1. října. Osobně člověk může na úřadě podat žádost do středy 6. října do 16 hodin. Podrobný popis, jak získat voličský průkaz, najdete ZDE.
Když člověk přijde do jakékoliv volební místnosti s voličským průkazem, odevzdá ho komisi. Ta voliče zapíše na seznam a dá mu volební lístky.
Volby a koronavirus
Volit mohou i lidé, kteří jsou kvůli koronaviru v izolaci nebo v karanténě. A třemi způsoby. Buď v „drive-in volebních místnostech“, v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb krajskou hygienickou stanicí, nebo do přenosné volební schránky přivezené speciální volební komisí až domů. Volit člověk může pouze osobně, hlasování v zastoupení není povoleno volebním zákonem.
- Drive-in volební místnosti
Kvůli pandemii koronaviru jsou letos vytvořené takzvané „drive-in volební místnosti“. Každý kraj má minimálně jednu. Například v Praze ale bude nejméně pět takových míst. Ovšem volby dive-in proběhnou v jiný den i čas. Hlasovat tímto způsobem mohou lidé z vozidla ve středu 6. října od 8 do 17 hodin.
Pokud člověk chce tímto způsobem hlasovat na jiném stanovišti než je místo jeho trvalého bydliště, musí mít voličský průkaz.
- Uzavřené pobytové zařízení sociálních služeb
Pokud se člověk v době voleb nachází v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb krajskou hygienickou stanicí, přijede za ním speciální komise ve čtvrtek 7. října a v pátek 8. října.
- Izolace nebo karanténa doma
Pokud člověk nemůže kvůli izolaci nebo karanténě přijet do stanoviště autem a hlasovat „drive-in hlasováním“, může přijet zvláštní komise k němu domů. Do čtvrtka 7. října do 20 hodin to ale musí telefonicky oznámit na městském nebo obecním úřadě, kde bydlí.
Komise přijede v pátek nebo v sobotu v řádném termínu voleb. Na voliče počká maximálně 10 minut. Volit je možné doma, na chodbě nebo před domem.
Důležité termíny a časy letošních voleb
- 29. srpna – do této doby se mohli lidé zapsat na speciální seznam voličů pro hlasování na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí
- 1. října – do této doby lidé mohou písemně žádat o voličský průkaz
- 5. října – do této doby musí být do schránky doručeny volební lístky
- 6. října – do 16 hodin mohou lidé žádat o voličský průkaz osobně
- 6. října – mezi 8. až 17. hodinou mohou lidé v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru volit v „drive-in volebních místnostech“
- 7. a 8. října – hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb krajskou hygienickou stanicí
- 8. října – řádný termín voleb, volební místnosti budou otevřené mezi 14. až 22. hodinou
- 9. října – řádný termín voleb, volební místnosti budou otevřené mezi 8. až 14. hodinou