reklama

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly v dubnu, zvítězila by koalice Pirátů a hnutí STAN, která by druhé hnutí ANO předstihla téměř o čtyři procentní body. Třetí koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) by získala 16,6 procenta hlasů. Do dolní parlamentní komory by se dostaly ještě SPD, ČSSD a KSČM. Vyplývá to z dubnového volebního modelu, který na základě průzkumu veřejného mínění vytvořila agentura STEM.

reklama

Pro koalici Pirátů a STAN by hlasovalo bezmála 28 procent lidí, kteří by se voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnili. Babišovo ANO by volilo 24 procent a třetí koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by získala 16,6 procenta hlasů. Do Poslanecké sněmovny by podle dubnového volebního modelu agentury STEM prošlo ještě hnutí SPD se ziskem necelých 13 procent hlasů, ČSSD (7) a KSČM (5,2).

STEM se také v průzkumu poprvé dotazoval na přízeň voličů k hnutí Přísaha, za kterým stojí bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Volební model přisuzuje Přísaze 2,4 procenta hlasů. To by sice na vstup do dolní parlamentní komory nestačilo, Šlachta by ale inkasoval státní příspěvek ve výši 100 korun za obdržený hlas. Hranicí pro tento nárok je získání alespoň 1,5 procenta hlasů.

ANO je stále nejsilnější

Pokud by strany kandidovaly samostatně, nejvíce hlasů by získalo hnutí ANO, a sice 23,8 procenta. Druzí Piráti by se těšili 18,6procentní podpoře voličů a třetí by skončila SPD se ziskem necelých 13 procent. Starostové a nezávislí by s 11 procenty obsadili čtvrtou příčku a pátá by s necelými devíti procenty skončila Občanská demokratická strana. Do sněmovny by se dostala ještě ČSSD (6,6) a KSČM (5,1). TOP 09 ani lidovci by potřebnou pětiprocentní hranici nepřekonali.

Hnutí ANO by v dubnu oproti únoru ztratilo rovných šest procentních bodů. Hlasy by na jeho úkor získala především SPD, která o více než tři body posílila, a hnutí STAN, které si v modelu polepšilo o 2,4 procentního bodu. O 2,4 bodu posílila také ČSSD. Lepší výsledek by si připsala také ODS, která by v únoru získala jen sedm procent (pokud by kandidovala samostatně). Ve volebním modelu oslabili komunisté, kterým by ještě v únoru dalo hlas více než šest procent voličů.

Průzkum stranických preferencí probíhal v období od 7. do 13. dubna na reprezentativním vzorku obyvatel České republiky starších 18 let. Zúčastnilo se jej 1 049 respondentů, a to on-line i telefonickým dotazováním. Statistická chyba činí jeden procentní bod nahoru či dolů u nejmenších stran, u větších je to pak tři procentní body, udává agentura STEM.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně
K věci

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně

Bývalá europoslankyně a kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková v letošních volbách kandiduje za Volný blok, jehož hlavní tváří je kontroverzní poslanec Lubomír Volný. Jeho chování v Poslanecké sněmovně, kde už dvakrát odmítl odejít z řečniště a odkud ho musela násilím vyvést ochranka, považuje za sympatické. Naproti tomu kritizuje vystoupení šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) s kytarou přímo v sále Sněmovny. Bobošíková to řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Zvolila jsem zavedený postup, hájí se lékařka. Adámek po operaci mandlí leží v kómatu

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před soudem lékařka dětského oddělení nemocnice obžalovaná v případu malého Adámka, který v květnu 2017 zůstal kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle něhož neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

Politolog Kubáček: Okamura je politický chameleon. Vytahuje témata, jak se mu hodí

Předseda SPD Tomio Okamura vytahuje určitá témata jen podle toho, jak se mu to v daný okamžik nejvíce hodí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Vzhledem k tomu označil Okamuru za „klasického politického chameleona“. Další odborník Stanislav Balík zmínil, že Okamura se nesnaží zlákat průměrné voliče, ale spíše ty, kteří jsou vyhranění.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

reklama