reklama
CNN Prima News volební systém

volební systém

Výpis příspěvků ke štítku „volební systém“

Složitější, ale spravedlivější. Jak přesně změní nový volební zákon výsledky voleb?

31. srpna 2021 12:59

U volebních uren nic nového, při rozdělování mandátů ale dojde ve volbách Poslanecké sněmovny v roce 2021 k zásadní změně. Nový volební systém by se dal shrnout do hesla, že oproti tomu předchozímu nebudou silné strany v tak velké výhodě. V čem ale jsou konkrétní rozdíly? A jak by dopadly minulé volby, pokud by se křesla rozdělovala podle nového systému? Redakce CNN Prima NEWS si pro vás připravila vysvětlení nejzásadnějších změn.

Rychetský: Soudce jsem tři roky žádal, aby práci zrychlil, ale pracoval kvalitně

4. února 2021 20:41

Kdyby Ústavní soud odložil vykonatelnost svého nálezu až po volbách, tak by žaloby usilující o zrušení voleb uspěly, uvedl v České televizi předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zároveň uznal, že délka rozhodování zpravodaje o nálezu nevrhá nejlepší světlo na fungování Ústavního soudu. Rychetský údajně soudce Jana Filipa tři roky opakovaně žádal, aby zrychlil tempo. Podle něj si ale Filip dal záležet na kvalitě.

Polčák: V Evropě vypukl boj o vakcínu, bez EU by však Česko žádnou nemělo

1. února 2021 13:58

Mezi evropskými státy vypukl boj o vakcínu proti koronaviru. Prohlásil to europoslanec Stanislav Polčák (STAN) v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Europoslanec naopak nechápe prohlášení premiéra Andreje Babiše, že za nedostatek vakcín může Evropská unie. Polčák tvrdí, že pokud by Česko nebylo součástí Unie, tak by dodnes žádnou vakcínu nemělo.

Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?

4. července 2020 16:12

Ve většině amerických států bývá předem zřejmé, jak výsledky prezidentských voleb dopadnou. V USA mezi sebou v tomto klání tradičně soutěží dvě největší politické strany – republikáni a demokraté. V posledních třiceti letech se preference jednotlivých států nemění a ve více než třech čtvrtinách všech států jsou silně nakloněny k jedné z politických stran. Existuje ovšem pár států, u nichž bývají výsledky nejisté. Říká se jim swing states a prakticky rozhodují o tom, kdo bude příštím prezidentem USA.

Prezidentské volby v USA 2020: Jak a kdy se volí prezident a které státy rozhodnou?

2. července 2020 16:50

Volba amerického prezidenta je dvoufázový proces, který vždy začíná již na začátku volebního roku. Lidé v USA nevolí prezidenta přímo, ale prostřednictvím takzvaných volitelů. Kdo jsou to volitelé, proč existují primárky, jaké má hlava USA pravomoci a které státy vlastně rozhodují o zvolení prezidenta? Vše se dozvíte ve speciálu Prezidentské volby v USA 2020 na webu CNN Prima NEWS.

reklama