reklama

Volný pád americké ekonomiky: Pokles HDP je horší než po krachu Lehman Brothers

Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním letošním kvartále snížil o 4,8 procenta. Vyplývá to z aktuálních předběžných údajů, které zveřejnil Úřad pro ekonomické analýzy, jež spadá pod americké ministerstvo obchodu. Jedná se o nejhlubší čtvrtletní propad za posledních jedenáct let.

reklama

Hospodářský pokles v prvním letošním čtvrtletí je dokonce silnější než v roce 2009, kdy na Spojené státy plnou silou dolehly následky finanční krize odstartované v září 2008 pádem banky Lehman Brothers. Největší část kvartálního propadu se udála v březnu. Podle Úřadu pro ekonomické analýzy (BEA – Bureau of Economic Analysis) šlo snížení HDP zejména na vrub spotřeby domácností (pokles o více než pět procent), která tvoří až sedmdesát procent výdajů na veškerou americkou finální produkci. Čtvrtletní údaje vycházejí z přepočtu na takzvanou roční bázi, kdy se data porovnávají s obdobím předchozích dvanácti měsíců.

O necelé procento propadly také investice. Deficit zahraničního obchodu USA se sice mezi lednem a březnem snížil, není to ovšem důvod k jásotu. Zlepšení vnější ekonomické rovnováhy se totiž nekonalo v důsledku rostoucího vývozu, ale naopak kvůli poklesu dovozu. „To je další známkou slábnutí americké poptávky po výrobcích a službách, což není dobrá zpráva pro svět, a tedy ani pro Českou republiku,“ uvedla pro CNN Prima News Veronika Hedija z Katedry ekonomických studií Vysoké školy polytechnické v Jihlavě.

Bude v létě líp?

To nejhorší ale Ameriku zřejmě ještě čeká, neboť protiepidemická opatření se na hospodářství začnou plně projevovat až ve druhém čtvrtletí. Tou dobou by se ale mohly začít projevovat záchranné balíčky, které promptně odsouhlasila nejen administrativa Donalda Trumpa, ale i Kongres. Podobný efekt se dá očekávat od opatření přijatých Federálním rezervním systémem (americkou centrální bankou), který opětovně potvrdil, že je připraven využít veškerý arzenál nástrojů k podpoře hospodářství.

Velkou neznámou ovšem zůstává vývoj nezaměstnanosti, který bude pro nejsilnější ekonomiku světa stěžejní. Jestliže budou další miliony Američanů přicházet o práci i v nadcházejících měsících, může být pokles spotřeby domácností, a tedy celé ekonomiky, hlubší nejen ve druhém a možná i třetím kvartále. Ministr financí USA Steven Mnuchin ale nedávno v interview na televizní stanici Fox News ujišťoval, že květnové a červnové uvolňování restrikcí se na hospodářství pozitivně projeví už v červenci, srpnu a září. Nezávislý Institut pro hospodářskou politiku ovšem zjistil, že počet Američanů bez práce může být až o polovinu vyšší, než uvádějí oficiální statistiky.

K tématu

Kondice ekonomiky USA je naprosto klíčová pro celý svět. Spojené státy jsou největším obchodním partnerem dalších dvou největších hospodářských center světa – Číny a Evropské unie. Vzájemný obrat obchodu mezi USA a Čínou dosáhl v roce 2018 bezmála 740 miliard dolarů, mezi USA a EU to bylo zhruba 620 miliard. V obou případech mají Spojené státy obchodní deficit. To znamená, že USA jsou pro Čínu i Evropskou unii klíčovým odbytištěm. Stav amerického hospodářství se tak zprostředkovaně podepisuje i na ekonomice České republiky. Česko je totiž hospodářsky de facto sedmnáctou spolkovou zemí Německa, které je z členských zemí EU nejvýznamnějším obchodním partnerem právě USA.

Další hlavní zprávy

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Skvostný závěr Dakaru pro Macíka. Už potřetí vyhrál etapu, celkově skončí čtvrtý
Nevídaný omyl z říše fotbalu. Lazio podle výpisu poslalo 288 milionů špatnému klubu
Proti covidu se nechala očkovat i 117letá Řekyně. Chce zas obejmout své děti
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Fronty bez ohleduplnosti a rozestupů. Očkování vzali čeští senioři útokem
Distanční výuka: Odbornice čeká prudký nárůst psychických poruch u starších žáků
Další články
reklama
reklama