reklama

Volný pád americké ekonomiky: Pokles HDP je horší než po krachu Lehman Brothers

Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním letošním kvartále snížil o 4,8 procenta. Vyplývá to z aktuálních předběžných údajů, které zveřejnil Úřad pro ekonomické analýzy, jež spadá pod americké ministerstvo obchodu. Jedná se o nejhlubší čtvrtletní propad za posledních jedenáct let.

reklama

Hospodářský pokles v prvním letošním čtvrtletí je dokonce silnější než v roce 2009, kdy na Spojené státy plnou silou dolehly následky finanční krize odstartované v září 2008 pádem banky Lehman Brothers. Největší část kvartálního propadu se udála v březnu. Podle Úřadu pro ekonomické analýzy (BEA – Bureau of Economic Analysis) šlo snížení HDP zejména na vrub spotřeby domácností (pokles o více než pět procent), která tvoří až sedmdesát procent výdajů na veškerou americkou finální produkci. Čtvrtletní údaje vycházejí z přepočtu na takzvanou roční bázi, kdy se data porovnávají s obdobím předchozích dvanácti měsíců.

O necelé procento propadly také investice. Deficit zahraničního obchodu USA se sice mezi lednem a březnem snížil, není to ovšem důvod k jásotu. Zlepšení vnější ekonomické rovnováhy se totiž nekonalo v důsledku rostoucího vývozu, ale naopak kvůli poklesu dovozu. „To je další známkou slábnutí americké poptávky po výrobcích a službách, což není dobrá zpráva pro svět, a tedy ani pro Českou republiku,“ uvedla pro CNN Prima News Veronika Hedija z Katedry ekonomických studií Vysoké školy polytechnické v Jihlavě.

Bude v létě líp?

To nejhorší ale Ameriku zřejmě ještě čeká, neboť protiepidemická opatření se na hospodářství začnou plně projevovat až ve druhém čtvrtletí. Tou dobou by se ale mohly začít projevovat záchranné balíčky, které promptně odsouhlasila nejen administrativa Donalda Trumpa, ale i Kongres. Podobný efekt se dá očekávat od opatření přijatých Federálním rezervním systémem (americkou centrální bankou), který opětovně potvrdil, že je připraven využít veškerý arzenál nástrojů k podpoře hospodářství.

Velkou neznámou ovšem zůstává vývoj nezaměstnanosti, který bude pro nejsilnější ekonomiku světa stěžejní. Jestliže budou další miliony Američanů přicházet o práci i v nadcházejících měsících, může být pokles spotřeby domácností, a tedy celé ekonomiky, hlubší nejen ve druhém a možná i třetím kvartále. Ministr financí USA Steven Mnuchin ale nedávno v interview na televizní stanici Fox News ujišťoval, že květnové a červnové uvolňování restrikcí se na hospodářství pozitivně projeví už v červenci, srpnu a září. Nezávislý Institut pro hospodářskou politiku ovšem zjistil, že počet Američanů bez práce může být až o polovinu vyšší, než uvádějí oficiální statistiky.

K tématu

Kondice ekonomiky USA je naprosto klíčová pro celý svět. Spojené státy jsou největším obchodním partnerem dalších dvou největších hospodářských center světa – Číny a Evropské unie. Vzájemný obrat obchodu mezi USA a Čínou dosáhl v roce 2018 bezmála 740 miliard dolarů, mezi USA a EU to bylo zhruba 620 miliard. V obou případech mají Spojené státy obchodní deficit. To znamená, že USA jsou pro Čínu i Evropskou unii klíčovým odbytištěm. Stav amerického hospodářství se tak zprostředkovaně podepisuje i na ekonomice České republiky. Česko je totiž hospodářsky de facto sedmnáctou spolkovou zemí Německa, které je z členských zemí EU nejvýznamnějším obchodním partnerem právě USA.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Nový den

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) hlásí, že o cestě ministra vnitra a dočasného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) do Ruska kvůli jednání o vakcíně Sputnik V ví pouze z médií. Šéfovi sociálních demokratů k tomu podle ministra průmyslu a obchodu a také dopravy vláda žádný mandát nedala. Havlíček v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS hovořil také o strategii pro rozvolnění opatření.

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie

Názory

Domácí zpravodajství

Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Další články
reklama
reklama