
Prezident Zeman se omluvil za bombardování Jugoslávie. Podle Svobody se omluvil hlavně sám za sebe (zdroj: CNN Prima NEWS)
Europoslanec a bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS) s omluvou Miloše Zemana za bombardování Jugoslávie nesouhlasí. Neomlouval bych se, protože ta akce konečně donutila Srbsko sednout si k jednacímu stolu a dospět k míru na západním Balkáně, uvedl pro CNN Prima NEWS. K prohlášení hlavy státu se vyjadřují i další politici.
Severoatlantická aliance (NATO) na jaře roku 1999 zaútočila na tehdejší Jugoslávii kvůli etnickým čistkám Albánců v autonomní oblasti Kosovo. Zeman byl tehdy premiérem.
„Neomlouval bych se, protože ta vojenská akce donutila Srbsko konečně sednout k jednacímu stolu, vyjednávat a nakonec i dospět k míru na západním Balkáně. Nebyla tedy samoúčelná. Myslím si, že v zájmu objektivity je nutno přiznat, že přispěla k tomu, aby se na západním Balkáně zastavilo zabíjení,“ sdělil CNN Prima NEWS Vondra.
Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) s Vučičem na odpolední schůzce o bombardování NATO nemluvil. Po jednání řekl, že český souhlas s alianční akcí podle něj není něco, na co by ČR mohla být hrdá. „Možná, že to Srbsko nečekalo – zvlášť od nás,“ řekl ČTK a Českému rozhlasu. Situace ale podle něj v té době nebyla jednoduchá. „Je to temná historie NATO, tím pádem i naše. Možná to bylo z dobrých důvodů, někdo říká, že to zkrátilo konflikt v Kosovu a zabránilo etnickým čistkám, ale myslím si, že vždycky existují i jiné nástroje než bombardování,“ dodal.
„Nějaký typ akce byl s ohledem na etnické čistky nutný, ale výsledek za šťastný nepovažuji,“ uvedl šéf sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD).
Další exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) zdůraznil, že je potřeba brát v potaz, že se Zeman omlouvá sám za sebe, ne za stát. „Především je potřeba připomenout, že to byla Zemanova vláda, která tehdy souhlasila s naší participací na celé operaci Severoatlantické aliance. Velmi pečlivě vnímám, že pan prezident Miloš Zeman se omlouvá sám za sebe, tedy za Miloše Zemana, ale není to omluva státu. Kdyby stát měl něco takového učinit, muselo by to být projednáno ve vládě,“ uvedl Svoboda.
Zeman se omlouvá za Zemana
Na Zemanovu omluvu reagoval také současný šéf diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD). I on upozornil, že prezident mluvil sám za sebe. „Výrok prezidenta republiky byl jeho osobním prohlášením. Politika v širším regionu západního Balkánu má mnoho složitostí. Je potřeba vést dlouhodobý dialog, aby se vyřešila ne jedna, ale desítky, ne-li stovky křivd. Pro mě je ale zásadní, jak skvělé jsou dnes vztahy se Srbskem na ekonomické a politické úrovni. To je do velké míry i zásluhou prezidenta Zemana a já si toho vážím,“ napsal CNN Prima NEWS Kulhánek.
Zemanovo vyjádření vítají místopředsedové Sněmovny Tomio Okamura (SPD) a Vojtěch Filip (KSČM). Okamura uvedl, že omluva je namístě a je ke cti prezidenta. „I já jsem se již v minulosti zástupcům Srbska za zločinné bombardování omluvil. Vraždění jednotkami NATO bylo spuštěno pod záminkami, které se později ukázaly jako vylhané a uměle vykonstruované,“ napsal Okamura.
Filip označil bombardování za protiprávní vojenskou akci bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. „Šlo tedy o flagrantní porušení mezinárodního práva s tisíci mrtvými nevinnými lidmi včetně dětí. Má dodnes katastrofální následky,“ sdělil Filip.
Miloš Zeman se omluvil za Miloše Zemana.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) May 18, 2021
Pokračovat může tím, že se omluví všem lidem, o kterých lhal. Ferdinandem Peroutkou může začít.😉 pic.twitter.com/77Y2pmitr1
Že souhlas s akcí NATO podepsal za českou vládu právě Zeman, připomněla i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Miloš Zeman se omluvil za Miloše Zemana. Pokračovat může tím, že se omluví všem lidem, o kterých lhal. Ferdinandem Peroutkou může začít,“ narážela předsedkyně strany na Twitteru na prezidentův spor s Peroutkovou vnučkou.
Za pokrytecké považuje Zemanovo vyjádření předseda STAN Vít Rakušan. „Miloš Zeman se k rozhodnutí své vlády nikdy příliš nehlásil, naopak se vina svalovala na Václava Havla. Jeho omluvu beru tedy jako přiznání odpovědnosti. A už jsme si zvykli, že prezident vytváří alternativní zahraniční politiku, za kterou je ovšem zodpovědná vláda,“ sdělil Rakušan.

Neomlouval bych se, protože ta akce konečně donutila Srbsko sednout si k jednacímu stolu, řekl Vondra. Zdroj: CNN Prima NEWS