Čtyři jihoamerické státy v úterý podaly oficiální kandidaturu na uspořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2030. Zástupci Argentiny, Chile, Paraguaye a Uruguaye chtějí, aby se šampionát vrátil po sto letech tam, kde se konal vůbec poprvé.
V roce 1930 hostila premiérové mistrovství světa samostatně Uruguay. Nyní se spojila se sousední Argentinou, kterou před sto lety porazila ve finále 4:2, a s jejími dalšími dvěma sousedy Chile a Paraguayí.
MS ve fotbale 2022
„Jsme na tomto symbolickém místě, kde začala historie fotbalového šampionátu,“ poznamenal při ohlašování společné kandidatury Alejandro Dominguez, prezident Jihoamerické fotbalové federace (CONMEBOL). Slavností akt se konal na stadionu Centenario v Montevideu, kde se v roce 1930 hrálo první finále MS.
Kandidatura nese slogan „Juntos 2030“ („Společně 2030“). „Není to projekt jedné vlády, ale sen celého kontinentu. Budou další mistrovství světa, ale 100 let se bude slavit jen jednou,“ dodal Dominguez.
Uruguayský ministr sportu Sebastian Bauza uvedl, že tyto čtyři země předloží Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA) společnou dokumentaci příští rok. O pořadateli se rozhodne v roce 2024.
Udržitelný šampionát, ne chátrající stadiony
„Musíme uspořádat udržitelné mistrovství světa, které zanechá v těchto čtyřech zemích pozitivní odkaz,“ uvedl Bauza. Reagoval na to, že po posledním fotbalovém šampionátu na jihoamerickém kontinentu, který se konal v roce 2014 v Brazílii, chátrá v této zemi mnoho stadionů.
Záměr některých jihoamerických zemí uspořádat mistrovství světa v roce 2030 byl znám již několik let. Jako první se přihlásila dvojice Ekvádor a Kolumbie. Později se uvažovalo o společné nabídce Argentiny a Uruguaye. Následně se přidala Paraguay a jako poslední se do hry zapojilo Chile. Nyní toto kvarteto oficiálně spojuje své síly, aby přeneslo Mistrovství světa „století“ do Jižní Ameriky.
Mistrovství světa ve fotbale se v Jižní Americe konalo celkem pětkrát. Kromě prvního šampionátu v Uruguayi ho dvakrát pořádala Brazílie (1950 a 2014), přidaly se také Argentina (1978) a Chile (1962), kde bývalé Československo získalo stříbrné medaile.
O uspořádání fotbalového šampionátu v roce 2030 se ale hlásí ještě další zájemci. Silnou konkurencí Jihoameričanům jsou Portugalci se Španěly, a to proto, že se za čtyři roky má mistrovství světa konat také v Americe, ale severní. Přidělené ho mají Kanada, Mexiko a USA.
Konkurence z Evropy
Druhou evropskou kandidaturu oznámily již před čtyřmi roky Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Srbsko. Maroko má údajně ambice stát se druhým africkým hostitelem mistrovství světa po Jihoafrické republice, která ho hostila v roce 2010.
Zájem o pořadatelství se objevuje na všech kontinentech. Hovořilo se o tom, že se Saúdská Arábie snaží přemluvit ke společnému podniku Itálii. Čeká se také, zda se do boje přihlásí dvojice Austrálie a Nový Zéland.