Ještě v červnu se dlouhodobé předpovědi pouštěly do odhadů, že nás čeká hodně tuhá zima. Po pár měsících však predikce na měsíce kolem Vánoc říkají něco jiného. Mohou za to jevy, ke kterým dochází na druhé straně planety, na dalekém jižním pólu.
Napadne spousta sněhu, do tváří nás bude řezat vytrvalý mráz. Tak vypadala ještě v červnu dlouhodobá předpověď na zimu 2024/25, která ve velkém předstihu slibovala Vánoce, jak je známe z obrázků Josefa Lady.
Nakonec to ale zřejmě bude trochu jinak.
Zase se jednou prokázalo, jak ošidné je předpovídat počasí na tak dlouhou dobu dopředu. Do hry se totiž mezitím vložily další meteorologické jevy, které budou mít značný vliv i na zimu ve střední Evropě.
ČTĚTE TAKÉ: Dobře bylo za Kalouska, na stole byl párek, houska. Exministr glosuje zdanění nízkopříjmových
Současné odhady proto popisují naprosto odlišný scénář: pravděpodobně se dočkáme zimy většinou mírné.
Rozhodne polární vír
Ale popořádku. Podobu české zimy formuje několik výrazných prvků, tím prvním je tzv. polární vír. Jde o oblast nízkého tlaku v horních vrstvách atmosféry, která se vyskytuje kolem obou pólů.
Ještě v červnu to vypadalo, že ten severní bude letos mezi listopadem a únorem slabší než obvykle. Což by znamenalo jediné: nedokázal by v polárním kruhu zadržet chladnější vzduch, který by se tím pádem dostal dál nad kontinent, třeba až do českých měst.
Česko se těší na první sníh. Možná si ale hodně počkáme. Zdroj: profimedia.cz
Jenže po pár měsících se ukázalo, že severní polární vír zas tak slabý nebude. Jeho mocnost značně ovlivní jižní polární vír, který je momentálně formován stratosférickým oteplováním.
„Stratosférické oteplování je jako nemoc polárního víru. Můžete si to představit jako horečku, oslabení a narušení polárního víru,“ napsal web Severe Weather Europe.
A přestože je řeč o jižním polárním víru, důsledky stratosférického oteplování na této straně planety se přes atmosféru dostanou i na sever. Potažmo – až do Česka, těšícího se na lyžovačky a romanticky zasněženou zemi.
Co přesně to bude znamenat? Pravděpodobně další z řady spíše teplejších zim.
Anebo to bude zima s velkými teplotními výkyvy. Tomu by nahrával další meteorologický jev, který zvolna vstupuje do hry.
Jmenuje se El Niňa. Jde o tzv. chladnou fázi jižní oscilace ENSO, která poznamenává tropické srážky, tlakové vzorce a komplexní dynamiku mezi oceánem a atmosférou. Nejvíce sice ovlivňuje počasí v Severní Americe, v zimě se však může promluvit i do situace nad západní a střední Evropou.
Pokud by tomu tak bylo i tentokrát, může teplotní křivka skákat nahoru a dolů jako bláznivá.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tragédie, která dodnes děsí. Tsunami v Dolomitech bylo jako atomovka, zemřely tisíce lidí