Vsetín musí zaplatit vystěhovaným Romům dva miliony. Diskriminace, říká starosta Čunek

Vsetín musí vystěhovaným rodinám zaplatit dva miliony na odškodném.

Vsetín musí zaplatit odškodné romským rodinám

Město Vsetín musí zaplatit čtyřem romským rodinám téměř dva miliony korun za vystěhování z domu ve Smetanově ulici, které se stalo v roce 2006. Rozhodl tak brněnský Nejvyšší soud. Vedení města považuje rozsudek za diskriminační, obyvatelům domu kdysi zajistilo náhradní bydlení, i když prý většina patřila mezi takzvané neplatiče.

Soud rozhodl po dlouhých osmnácti letech. „Žalobci se domáhali žalobou na ochranu osobnosti zadostiučinění, a to omluvy a peněžité náhrady za neoprávněný zásah do jejich práva na sebeurčení a rodinný život, jehož se žalovaný měl dopustit násilným vystěhováním žalobců do místa, které si nezvolili, do nedůstojných životních podmínek,“ zdůvodnil rozhodnutí Nejvyšší soud.

ČTĚTE TAKÉ: Demolice legendárního pivovaru: Budova známá z písně ustoupí bytům. Velká škoda, smutní lidé

Verdikt rozlítil vedení města. Miliony korun musí zaplatit lidem, kterým se prý Vsetín jen snažil pomoci. „Rozhodnutí soudu považujeme nejen za nespravedlivé, ale i za očividně nesmyslné. Zavádí totiž naprosto jednoznačně pozitivní diskriminaci do České republiky,“ uvedl starosta města Jiří Čunek (KDU-ČSL). Město Vsetín v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu podá ústavní stížnost.

Město podle něj tvrdě platí za akt milosrdenství, protože v roce 2006 pomohlo nájemníkům se zajištěním nového bydlení. Pavlačový dům ve Smetanově ulici už neexistuje. Po vystěhování nájemníků byl prý v takovém stavu, že byla nutná demolice.

„Romové na balkóně normálně provozovali pohlavní styk, takže jsem rád, že tady jejich dům již není,“ uvedl pro CNN Prima NEWS jeden z obyvatel Vsetína. Další si myslí, že rozhodnutí vedení města bylo v pořádku, jestliže nájemníci neplatili.

Milan Ščuka, který s rodinou žil v domě ve Smetanově ulici, v době vystěhování pracoval v Anglii. „Vrátil jsem se zpátky a netušil jsem, kde mám rodinu. Vůbec jsme nebyli informováni. Najednou udělali něco jako deportaci,“ uvedl Ščuka.

Někteří obyvatelé domu využili nabídku města a přestěhovali se do volných bytů. Dalším byly za bezúročný úvěr nabídnuty jiné nemovitosti. Jiní se přestěhovali do nově postavených kontejnerových bytovek ve vsetínské ulici Poschla. Kontejnerové domky budou zanedlouho slavit už dvacet let. Obyvatelé si ale stěžují na plísně a zimu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lékaři chtějí zvýšit poplatek za pohotovost na 500 Kč. Nehorázná šílenost, nechápou lidé

Tagy: