reklama

Všichni žáci by se do škol mohli vrátit v květnu, studenti koncem dubna, věří Plaga

Podle Plagy by se zbytek žáků, tedy druhý stupeň, mohl do lavic vrátit už v květnu. (Ilustrační snímek)
Zdroj: Profimedia.cz

Návrat všech dětí a studentů do škol by mohl být rychlejší, než se předpovídá. Pokud bude epidemická situace příznivá, žáci by se mohli vrátit do lavic už v květnu. Datum by mohlo být ještě dřívější pro studenty středních škol. V diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.tv to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO) s tím, že i nadále bude podmínkou povinné testování.

reklama

„Pevně doufám, že se (žáci a studenti) do konce školního roku vrátí do škol. Samozřejmě záleží na vývoji epidemické situace,“ uvedl v pořadu Rozstřel na iDNES.tv Plaga. Zároveň vysvětlil, že opatření, která resort v současnosti s epidemiology připravuje a uplatňuje, jsou klíčová taky.

„Rotační výuka a režimová opatření na školách, tedy pravidelné testování, to všechno jsou kroky směřující k tomu, abychom dokázali vrátit do škol i ostatní žáky,“ dodal Plaga.

K tématu

Podle něj by zbytek žáků, tedy druhý stupeň základních škol, mohl usednout do lavic už v květnu. Studenti středních škol by se k praktické výuce mohli vrátit už 26. dubna. Stejné datum by se mělo vztahovat i na studenty závěrečných ročníků vysokých škol.

„Původně jsme chtěli, aby to bylo už 19. dubna. Ale skupina MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace) to ještě o týden posunula. Doufám, že se situace bude vyvíjet dobře a v pondělí na vládě rozhodneme o návratu k 26. dubnu,“ sdělil Plaga.

Plaga by chtěl prosadit PCR testy

Ve hře je taky pondělní návrat předškoláků a žáků prvních stupňů základních škol, tedy 1. až 5. třídy. Znovuotevření škol nyní funguje za speciálních podmínek. Děti se ve třídách střídají, takže první část nastoupila 12. dubna, druhou část čeká návrat 19. dubna. Žáci také musí nosit roušky a nechat se dvakrát týdně testovat antigenními testy.

Právě kvůli antigenním testům je ale vláda nejčastěji kritizována, a to především ze strany opozice, ale i odborníků. Vadí jim, že antigenní testy nejsou přesné, a nemusí tak odhalit konkrétní počet pozitivních dětí. S tím ostatně částečně souhlasil i Plaga.

„Záchyt pozitivních případů je v řádu nízkých stovek. Ministerstvo školství dlouhodobě říká, že PCR testování by bylo samozřejmě lepší. Přesto je dobře, že při postupném návratu máme alespoň tento způsob antigenního testování. I když neodhalí úplně vše, zvláště u asymptomatických žáků a učitelů, tyto testy určitě přispívají k bezpečnému prostředí,“ mínil šéf resortu.

K tématu

Současně zdůraznil, že děti, které se necítí dobře nebo mají příznaky nemoci COVID-19, by do škol neměly chodit vůbec. „Každý zachycený žák chrání školní prostředí a umožňuje udržet zbývající část v běhu,“ upřesnil Plaga.

Ministr by ale ve školách přesto chtěl od nového školního roku prosadit formu PCR testování. S tím už souhlasilo také ministerstvo školství, záležet ale bude na kapacitách. PCR testy by se následně mohly provádět formou takzvaného „poolingu“.

Pooling je systém, „kdy se několik odebraných vzorků smíchá do jednoho. Pokud je výsledek negativní, jsou negativní i všechny ostatní vzorky. V případě pozitivního je třeba jednotlivé vzorky znovu otestovat a zjistit, který je konkrétně nakažený,“ píše se na stránkách Akademie věd.

Podle Plagy by se zbytek žáků, tedy druhý stupeň, mohl do lavic vrátit už v květnu. (Ilustrační foto)
Podle Plagy by se zbytek žáků, tedy druhý stupeň, mohl do lavic vrátit už v květnu. (Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Náš národ je v nebezpečí. Biden není duševně v pořádku, varují američtí generálové

Náš národ je v nebezpečí. Biden není duševně v pořádku, varují američtí generálové

Více než 120 penzionovaných amerických generálů a admirálů podepsalo otevřený dopis, v němž zpochybňují duševní zdraví prezidenta Joea Bidena a regulérnost výsledků prezidentských voleb. Podle bývalých vojenských velitelů demokratická administrativa zahájila diktátorský útok na ústavní práva občanů. Otevřené hranice jsou podle nich hrozbou národní bezpečnosti a nejvíce si stěžují na cenzuru.

Andrej Babiš

Sledujte ŽIVĚ: Babiš po jednání s praktiky o očkování v jejich ordinacích

Sledujte ŽIVĚ: Babiš po jednání s praktiky o očkování v jejich ordinacích

Premiér Andrej Babiš (ANO) jedná s předsedou Sdružení praktických lékařů Petrem Šonkou, národní koordinátorkou očkování Kateřinou Baťhovou a náměstkem ředitele VZP pro zdravotní péči Davidem Šmehlíkem o postupu očkování u praktických lékařů. Zapojí se praktici masivněji do očkování? Tiskovou konferenci můžete sledovat v tomto článku. Začátek je plánovaný na 11:30.

Prudké lijáky bičují Česko: Zatopená nemocnice, bahno ve sklepech i evakuace
Prymula: Lidé se naočkují kvůli cestování. Do léta se snad zkrátí interval mezi dávkami
Napadení mladíka na koupališti v Dubí: Dva muži jdou za mříže. Další dostali podmínku
Bojoval, když se ostatní vzdali. Hrdinu Mašína nacisté krutě mučili, ale nezlomili
Karlos Vémola si pořídil dalšího medvěda. Terminátorův nový mazlík budí hrůzu
Když nemůžeš zdražit, tak to zmenši. Jak zboží v obchodech požírá „smrskflace“
reklama
reklama
Sledujte přímý přenos z Gazy: Napětí eskaluje, Izraelci hodlají přitvrdit

Izrael

Domácí zpravodajství

Pozor na očkování. Spěchat by neměli lidé s akutním infekčním onemocněním
ODS v Praze brojí proti mýtu. To chtěl přitom zavést už její exprimátor Pavel Bém
Dětské tábory mohou fungovat i s PCR testy. Platit by je ale neměli rodiče, říká Topinka
Další články
reklama
reklama