reklama

Všichni žáci by se do škol mohli vrátit v květnu, studenti koncem dubna, věří Plaga

Návrat všech dětí a studentů do škol by mohl být rychlejší, než se předpovídá. Pokud bude epidemická situace příznivá, žáci by se mohli vrátit do lavic už v květnu. Datum by mohlo být ještě dřívější pro studenty středních škol. V diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.tv to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO) s tím, že i nadále bude podmínkou povinné testování.

reklama

„Pevně doufám, že se (žáci a studenti) do konce školního roku vrátí do škol. Samozřejmě záleží na vývoji epidemické situace,“ uvedl v pořadu Rozstřel na iDNES.tv Plaga. Zároveň vysvětlil, že opatření, která resort v současnosti s epidemiology připravuje a uplatňuje, jsou klíčová taky.

„Rotační výuka a režimová opatření na školách, tedy pravidelné testování, to všechno jsou kroky směřující k tomu, abychom dokázali vrátit do škol i ostatní žáky,“ dodal Plaga.

Podle něj by zbytek žáků, tedy druhý stupeň základních škol, mohl usednout do lavic už v květnu. Studenti středních škol by se k praktické výuce mohli vrátit už 26. dubna. Stejné datum by se mělo vztahovat i na studenty závěrečných ročníků vysokých škol.

„Původně jsme chtěli, aby to bylo už 19. dubna. Ale skupina MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace) to ještě o týden posunula. Doufám, že se situace bude vyvíjet dobře a v pondělí na vládě rozhodneme o návratu k 26. dubnu,“ sdělil Plaga.

Plaga by chtěl prosadit PCR testy

Ve hře je taky pondělní návrat předškoláků a žáků prvních stupňů základních škol, tedy 1. až 5. třídy. Znovuotevření škol nyní funguje za speciálních podmínek. Děti se ve třídách střídají, takže první část nastoupila 12. dubna, druhou část čeká návrat 19. dubna. Žáci také musí nosit roušky a nechat se dvakrát týdně testovat antigenními testy.

Právě kvůli antigenním testům je ale vláda nejčastěji kritizována, a to především ze strany opozice, ale i odborníků. Vadí jim, že antigenní testy nejsou přesné, a nemusí tak odhalit konkrétní počet pozitivních dětí. S tím ostatně částečně souhlasil i Plaga.

„Záchyt pozitivních případů je v řádu nízkých stovek. Ministerstvo školství dlouhodobě říká, že PCR testování by bylo samozřejmě lepší. Přesto je dobře, že při postupném návratu máme alespoň tento způsob antigenního testování. I když neodhalí úplně vše, zvláště u asymptomatických žáků a učitelů, tyto testy určitě přispívají k bezpečnému prostředí,“ mínil šéf resortu.

Současně zdůraznil, že děti, které se necítí dobře nebo mají příznaky nemoci COVID-19, by do škol neměly chodit vůbec. „Každý zachycený žák chrání školní prostředí a umožňuje udržet zbývající část v běhu,“ upřesnil Plaga.

Ministr by ale ve školách přesto chtěl od nového školního roku prosadit formu PCR testování. S tím už souhlasilo také ministerstvo školství, záležet ale bude na kapacitách. PCR testy by se následně mohly provádět formou takzvaného „poolingu“.

Pooling je systém, „kdy se několik odebraných vzorků smíchá do jednoho. Pokud je výsledek negativní, jsou negativní i všechny ostatní vzorky. V případě pozitivního je třeba jednotlivé vzorky znovu otestovat a zjistit, který je konkrétně nakažený,“ píše se na stránkách Akademie věd.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama