reklama

Všichni žáci by se do škol mohli vrátit v květnu, studenti koncem dubna, věří Plaga

Návrat všech dětí a studentů do škol by mohl být rychlejší, než se předpovídá. Pokud bude epidemická situace příznivá, žáci by se mohli vrátit do lavic už v květnu. Datum by mohlo být ještě dřívější pro studenty středních škol. V diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.tv to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO) s tím, že i nadále bude podmínkou povinné testování.

reklama

„Pevně doufám, že se (žáci a studenti) do konce školního roku vrátí do škol. Samozřejmě záleží na vývoji epidemické situace,“ uvedl v pořadu Rozstřel na iDNES.tv Plaga. Zároveň vysvětlil, že opatření, která resort v současnosti s epidemiology připravuje a uplatňuje, jsou klíčová taky.

„Rotační výuka a režimová opatření na školách, tedy pravidelné testování, to všechno jsou kroky směřující k tomu, abychom dokázali vrátit do škol i ostatní žáky,“ dodal Plaga.

Podle něj by zbytek žáků, tedy druhý stupeň základních škol, mohl usednout do lavic už v květnu. Studenti středních škol by se k praktické výuce mohli vrátit už 26. dubna. Stejné datum by se mělo vztahovat i na studenty závěrečných ročníků vysokých škol.

„Původně jsme chtěli, aby to bylo už 19. dubna. Ale skupina MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace) to ještě o týden posunula. Doufám, že se situace bude vyvíjet dobře a v pondělí na vládě rozhodneme o návratu k 26. dubnu,“ sdělil Plaga.

Plaga by chtěl prosadit PCR testy

Ve hře je taky pondělní návrat předškoláků a žáků prvních stupňů základních škol, tedy 1. až 5. třídy. Znovuotevření škol nyní funguje za speciálních podmínek. Děti se ve třídách střídají, takže první část nastoupila 12. dubna, druhou část čeká návrat 19. dubna. Žáci také musí nosit roušky a nechat se dvakrát týdně testovat antigenními testy.

Právě kvůli antigenním testům je ale vláda nejčastěji kritizována, a to především ze strany opozice, ale i odborníků. Vadí jim, že antigenní testy nejsou přesné, a nemusí tak odhalit konkrétní počet pozitivních dětí. S tím ostatně částečně souhlasil i Plaga.

„Záchyt pozitivních případů je v řádu nízkých stovek. Ministerstvo školství dlouhodobě říká, že PCR testování by bylo samozřejmě lepší. Přesto je dobře, že při postupném návratu máme alespoň tento způsob antigenního testování. I když neodhalí úplně vše, zvláště u asymptomatických žáků a učitelů, tyto testy určitě přispívají k bezpečnému prostředí,“ mínil šéf resortu.

Současně zdůraznil, že děti, které se necítí dobře nebo mají příznaky nemoci COVID-19, by do škol neměly chodit vůbec. „Každý zachycený žák chrání školní prostředí a umožňuje udržet zbývající část v běhu,“ upřesnil Plaga.

Ministr by ale ve školách přesto chtěl od nového školního roku prosadit formu PCR testování. S tím už souhlasilo také ministerstvo školství, záležet ale bude na kapacitách. PCR testy by se následně mohly provádět formou takzvaného „poolingu“.

Pooling je systém, „kdy se několik odebraných vzorků smíchá do jednoho. Pokud je výsledek negativní, jsou negativní i všechny ostatní vzorky. V případě pozitivního je třeba jednotlivé vzorky znovu otestovat a zjistit, který je konkrétně nakažený,“ píše se na stránkách Akademie věd.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama