Minimum dětí ve školách má pozitivní test (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pouze 15 dětí bylo po pondělním antigenním testování v Praze pozitivních na koronavirus. A to z více než 35 tisíc. Podle předběžných odhadů vědců se čísla nebudou lišit ani napříč republikou. Nabízí se tedy otázka, jak spolehlivé antigenní testy vůbec jsou. Podle Akademie věd by bylo lepší je nahradit přesnějšími PCR testy.
Televize CNN Prima NEWS natáčela ve čtyřech školách. Z celkem 800 dětí nebylo pozitivní na koronavirus ani jedno. A podobná čísla se objevují napříč republikou. Například v Moravskoslezském kraji mělo pozitivní antigenní test na koronavirus pouze 0,4 promile dětí.
Vědci tvrdí, že si děti nemusejí udělat test kvalitně. „Dělali jsme, co jsme uměli a co jsme mohli. Záchyty nejsou úplně nulové, je to asi jedno z 2 500 dětí. Na jednu stranu jsme vlastně rádi, že jen velmi málo dětí jde do karantény. Ale pokud by to znamenalo, že budou ve škole nemocné děti, tak to dobře není,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Celková čísla by mělo ministerstvo zdravotnictví zveřejnit ve středu.
Výsledky se daly očekávat
Takové výsledky se podle vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd daly očekávat. Antigenní testy pro děti ve školách podle nich nejsou vhodné. „Antigenní testy jsou, jaké jsou. A ta kvalita, která se ve škole teď používá, je celkově nižší. U většiny dětí do deseti let obecně platí, že viru v sobě mají málo,“ vysvětlila vědkyně Jana Jaklová Dytrtová.
Výsledek nepřekvapuje ani čerstvého šéfa resortu zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). „Očekávali jsme, že záchyt nebude velký. Je to vlastně srovnatelné s tím, co známe z běžného antigenního testování u zdravé populace,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.
Pokud by ale antigenní testy neodhalily nakažené koronavirem, mohlo by to vést podle odborníků k šíření infekce. „Pokud by to bylo tak, že se zachytí jeden z deseti případů, šlo by o vysoké riziko,“ upozornil imunolog Václav Hořejší.
Bylo by lepší používat PCR testy
Černý zdůraznil, že by bylo lepší používat PCR testy. „U nich jsou ale dva problémy. Jeden je vyšší cena a druhý je nutnost jejich zpracování v nějaké laboratoři. Pokud by se tyto dva problémy povedlo vyřešit, byla by to cesta,“ vysvětil prezident Asociace ředitelů základních škol s tím, že cena je snáze řešitelná, protože při velkém množství by testy byly levnější.
PCR testování přitom před měsícem navrhoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vláda tehdy ale rozhodla, že pro školy a veřejný sektor pořídí 7,65 milionu antigenních testů.