Pět mrtvých po útoku na sídlo výrobce letadel v Ankaře. Byli to teroristé z PKK, tvrdí ministr

Počet obětí středečního útoku na sídlo tureckého leteckého výrobce TUSAŞ na předměstí Ankary stoupl na pět, zraněných je 22 lidí. Předchozí bilanci čtyř obětí navýšil ministr vnitra Ali Yerlikaya, který už dříve informoval o dvou mrtvých útočnících. Útočníci podle něj pravděpodobně patřili k teroristické organizaci Strana kurdských pracujících (PKK), uvedla turecká média. České ministerstvo zahraničí nemá informace o zraněných českých občanech, sdělil mluvčí úřadu Daniel Drake.

„Proces identifikace a hledání otisků prstů pokračuje a později oznámíme, která teroristická organizace za útokem stála. Způsob, jakým byla akce provedena, je velmi pravděpodobně spojen s PKK,“ uvedl Yerlikaya. Možnou odpovědnost PKK zmínil také ministr obrany Yaşar Güler, podle něhož to byl „podlý a nečestný útok“.

ČTĚTE TAKÉ: Případy vraždících dětí děsí společnost. Odborníci mluví o extrémní míře násilí

PKK vede od 80. let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku i v dalších oblastech obývaných Kurdy, její boj si od té doby vyžádal na 45 tisíc obětí. PKK považují za teroristickou organizaci také USA či Evropská unie.

U sídla firmy, která vyrábí civilní i vojenská letadla a drony, byl ve středu slyšet hlasitý výbuch a střelba, podle médií byly výbuchy celkem tři. Yerlikaya již dříve uvedl, že se jednalo o teroristický čin. Útok začalo vyšetřovat nejvyšší státní zastupitelství v Ankaře. Budova je už plně pod kontrolou policie.

Podle televizní stanice NTV přijela skupina útočníků do areálu v taxíku v okamžiku střídání směn ochranky. Nejméně jeden útočník podle stanice odpálil nálož a ostatní pronikli do areálu přes poškozenou bránu. Zaměstnanci zamířili po začátku útoku do krytů. Záběry z bezpečnostních kamer z útoku, které odvysílala NTV, zobrazují muže v černém civilním oblečení s batohem na zádech, který držel útočnou pušku. Podle záběrů byla mezi útočníky nejméně jedna žena, která měla rovněž útočnou pušku.

Útok už odsoudili turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nebo šéf NATO Mark Rutte, který vyjádřil podporu Turecku, členské zemi aliance. Čin odsoudil i ruský prezident Vladimir Putin, s nímž ve středu Erdogan jednal v Kazani na okraj summitu BRICS. Útok kritizoval také Berlín či Washington.

V době útoku byli mnozí představitelé obranného průmyslu, včetně vedení firmy TUSAŞ, na veletrhu obranného průmyslu Saha Expo v Istanbulu. Po incidentu odjeli do Ankary, uvedla agentura Anadolu.

Společnost TUSAŞ navrhuje, vyrábí a montuje civilní i vojenská letadla, bezpilotní letouny a další systémy obranného a vesmírného průmyslu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Poplach na hranicích. Policie pátrala po převaděčích, kteří uprchli od zadržených migrantů

Tagy: