Yossi Cohen, bývalý velitel izraelské zpravodajské služby Mosad, v nedávném rozhovoru přiznal, že izraelští agenti stáli za opakovanými sabotážemi na íránské nukleární základně Natanz. Chtěli tak docílit toho, aby Írán nikdy nevyvinul jadernou zbraň. Cohen také nepřímo zmínil, že Izrael mohl stát i za vraždou íránského nukleárního vědce.
Na scéně mezinárodní politiky se už dlouho mluvilo o tom, že za sabotážemi ve středisku Natanz stál Izrael. Bývalý šéf Mosadu Cohen to nyní oficiálně přiznal v rozhovoru pro izraelskou televizní stanici Channel 12. Bývalý šéf rozvědky navíc podrobně popsal, jak agenti Mosadu vykradli v roce 2018 íránský nukleární archiv, čímž výrazně ztížili vědcům Teheránu vývoj atomových technologií.
Podle Cohena se krádež íránských citlivých dokumentů plánovala v Mosadu dva roky. Zúčastnilo se jí celkem 20 agentů, z nichž žádný neměl izraelské občanství. Šéf Mosadu sledoval celou operaci ze svého velitelského můstku v Tel Avivu. Cohen popsal, jak se agenti vloupali do íránského skladiště a následně se dostali do 30 trezorů.
Bývalý velitel rozvědky v interview nadále prozradil, jak jeho agenti posléze z archivu s tunami odcizených dokumentů uprchli, zatímco jim byly v patách íránské složky. Míra otevřenosti a počet informací, které Cohen odhalil, šokovaly i izraelský list The Times of Israel.
BBC ovšem dodává, že rozhovor s největší pravděpodobností nebyl nijak spontánní, neboť na jeho obsah jistě dohlížela izraelská vláda, která jeho vyznění pečlivě tvarovala. Také načasování interview jistě není náhodné, jelikož se pomalu schyluje k tomu, že Spojené státy znovu oživí s Íránem nukleární dohodu, od které v roce 2018 odstoupil tehdejší prezident USA Donald Trump.
Stál Izrael za vraždou nukleárního vědce?
Loni v listopadu neznámí útočníci kousek od Teheránu přepadli vůz íránského nukleárního vědce Mohsena Fachrízádeho, který na střelná zranění zemřel. Fachrízádeh byl jedním z hlavních architektů íránského nukleárního programu.
Také o jeho smrti Cohen v rozhovoru mluvil. Dokonce nepřímo naznačil, že by za zastřelením vědce taktéž mohli stát izraelští agenti. „Pokud člověk představuje hrozbu pro izraelský lid, musí být odstraněn,“ řekl Cohen a rovněž uvedl, že íránští vědci byli v hledáčku Jeruzaléma po dlouhé roky.