Teorii, že koronavirus unikl z laboratoře, američtí vědci nejdříve zpochybňovali. Ve veřejných prohlášeních zmiňovali svá přesvědčení o přírodním původu. Po zveřejnění některých e-mailů se však ukazuje, že v soukromí smýšleli odlišně.
„Opravdu mě nenapadá věrohodný scénář, kdy se z netopýřího viru stane SARS-CoV-2. Že se vloží přesně čtyři aminokyseliny dvanácti nukleotidů, které musí být všechny přidány přesně ve stejnou dobu? Nemůžu přijít na to, jak může k něčemu takovému v přírodě dojít,“ řekl Robert Garry z univerzity Tulane v New Orleans podle zápisu ze schůzky s ostatními vědci. Ta se měla uskutečnit v únoru 2020. Dokument se zápisem nyní zveřejnila Republikánská strana.
„Nezmiňujte možný původ z laboratoře, protože to jen přilije olej do ohně ohledně spikleneckých teorií,“ stojí dál v zápisu. V reakci na to se tak objevují spekulace, co všechno američtí vědci před veřejností vlastně tají.
Robert Garry popřel, že by někdy teorii o původu z laboratoře věřil. „V době té telekonference jsme hledali všechny možnosti, všechny byly na stole. Podezření, že si nás zaplatil Národní institut zdraví (NIH), je absurdní,“ hájil se v rozhovoru pro stanici Fox News.
Lékařský poradce Bílého domu a epidemiolog Anthony Fauci byl již 27. ledna 2020 varován, že Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID), na který dohlížel, je nepřímo napojen na nechvalně známou laboratoř ve Wu-chanu prostřednictvím EcoHealth Alliance, což je nevládní a nezisková organizace se sídlem v USA, jejímž posláním je chránit lidi před vznikajícími infekčními chorobami.
Že teorie o úniku koronaviru z laboratoře ve Wu-chanu může být pravdivá, naznačují i dokumenty zveřejněné vládou USA. Ty ukazují elektronickou komunikaci mezi EcoHealth Alliance a Národním institutem zdraví (NIH).
Konverzace zmíněných organizací ukazuje, že wuchanský institut virologie (WIV) krátce před vypuknutím pandemie zkoumal vzorky netopýřího viru BANAL-52 zaslané z Laosu. Virus z 96,8 procenta odpovídá genomu SARS-CoV-2. EcoHealth Alliance ale popírá, že by zveřejněné e-maily něco dokazovaly.
Čína svůj podíl na vzniku koronavirové pandemie dlouhodobě kategoricky odmítá. Na vyšetřování s ostatními státy ale spolupracuje minimálně. Na začátku roku 2021 dokonce přišla se seznamem devíti zemí, které podle ní za pandemii mohou – mezi nimi byla i Česká republika. Čína dále podezírá USA, Řecko, Austrálii, Indii, Itálii, Rusko, Srbsko a Bangladéš.
Kromě Číny čelí časté kritice také Světová zdravotnická organizace (WHO). Tu mnoho expertů viní z toho, že její výzkum ve Wu-chanu nebyl kvalitní, což má souviset s faktem, že Čína WHO štědře dotuje.