Situace s dostupností léků stále není příliš růžová a očekává se, že to v dalších měsících nebude lepší. V současnosti trápí lidi především výpadek některých volně prodejných přípravků, které si s sebou chtějí zabalit na dovolenou. K dostání nejsou také některé léky na alergii a rodiče malých dětí pro své ratolesti stále obtížně shánějí antibiotika v sirupu i léky na bolest. Někdy postačí jen obejít nebo obvolat několik lékáren, jindy je nutné pro daný lék dojet do jiného města nebo hledat s lékárníky či lékaři jinou alternativu. Výpadky se týkají jak léčiv vázaných na lékařský předpis, tak mnoha volně prodejných přípravků. Jak postupovat v případě, že lék, který sháníte, nikde nemají?
Seznam nedostupných léků je poměrně obsáhlý a lze jej dohledat na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Lze zde najít také informaci, čím chybějící lék nahradit. Ale i když není uvedena alternativa, ještě to nemusí znamenat, že neexistuje, jen je k jejímu nalezení nutná konzultace s lékařem,“ říká Michal Petrov, tiskový mluvčí lékáren Dr. Max.
Stále chybějí některá antibiotika
Velký problém představuje nedostupnost některých druhů antibiotik, zejména pak v sirupu pro nejmenší děti. „Penicilin pro dítě jsem sehnala s velkými obtížemi. Pokud bych neměla auto, byl by to problém. Nejbližší lékárna, která ho měla, je od nás totiž 10 kilometrů a je špatně dopravně dostupná. Bohužel neměli sirup, musela jsem vzít tablety, a ještě s paní lékárnicí přepočítat správné dávkování,“ popisuje Alena z Chomutova.
ČTĚTE TAKÉ: Pozor na kombinaci bylinek a léků, varují experti. Uškodit můžou i ovocné a zeleninové šťávy
Podobnou zkušenost má také Jana z Prahy. „Lékařka předepsala dceři Augmentin, naštěstí se nám ho podařilo získat, ale musela jsem obvolat asi deset lékáren,“ říká. Dana z Ostravy zase marně sháněla antibiotika Ospen. „Ten je sice dostupný, ale musela bych dojet až do Orlové nebo do Karviné, což je bez auta a s nemocným dítětem těžké. Naštěstí jsme dostali jiná antibiotika se stejnou účinnou látkou,“ podotýká.
Výpadek léků se dal čekat. Válek hraje mrtvého brouka, pustil se Kubek do vlády
Kvůli bezprecedentnímu výpadku léčivých přípravků nemohou lékaři své pacienty léčit, jak nejlépe umí. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Tento problém se přitom podle něj dal predikovat, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ovšem hraje mrtvého brouka. Zastánci Válka nicméně upozorňují, že nedostatek léků postihl více či méně celou Evropu. Resort zdravotnictví slíbil nápravu, která má přijít někdy v polovině května.
Co se týká léků na recept, jejich adekvátní náhradu vždy vybírá ošetřující lékař. „Stále chybějí penicilinová a cefalosporinová antibiotika – Ospen, Penbene, V-Penicilin, Ospamox, Zinnat, Xorimax, Medoxin, Cefzil, Duracef a jiné. Z antibiotik dále není suspenze Klacid a Fromilid. Dle určeného patogenu může lékař vybrat jinou skupinu antibiotik, která na trhu ještě jsou. Někdy je to ale velmi obtížné,“ uvádí Pavla Horáková, vedoucí on-line poradny Lékárna.cz.
Dalším nedostupným lékem, a to nejen pro děti, ale i dospělé, je Pamycon. Jedná se o antibiotické kapky do nosu vázané na lékařský předpis. „Dcera měla ošklivou zelenou rýmu a potřebovali jsme antibiotické kapky do nosu. Jenže ty aktuálně nejsou. Nakonec jsme dostali oční kapky Gentamicin, které zabraly i do nosu,“ svěřuje se Adéla z Brna.
Chybí nosní spreje do nosu pro alergiky
Také lidé, které trápí alergická rýma, si v poslední době musejí zvykat na jiná léčiva, než používali dříve. Neodstupné jsou například nosní kapky Avamys a také Mommox. „Naštěstí existuje účinná náhrada Nasonex, který mi zabral téměř okamžitě,“ říká Aneta z Prahy.
„Z léků na alergie chybějí především spreje do nosu s obsahem kortikoidů – Mommox, Momespir, Avamys, Nasobec. Náhradou mohou být jiné spreje s kortikoidy, například Dymistin, Nasofan, Tinkair. Dále nejsou kapky do očí na alergii Spersallerg a Opatanol. Náhradou by mohly být kapky s obdobnými účinky, například Livostin, Allergocrom, Allergo-Comod, Purivist, Emadine. S perorálními antihistaminiky nyní výraznější problémy nejsou,“ objasňuje Horáková.
Léky na průjem lze částečně nahradit
Nedostatkovým zbožím v lékárnách je také oblíbený lék Endiaoron, který je účinný proti průjmovým onemocněním a často se stává součástí lékárničky na dovolenou. „Nedávno jsme měli celá rodina průjem a bohužel jsme ho nikde nesehnali. Nakonec zabralo živočišné uhlí, ale nepřišlo mi tak účinné, jako starý dobrý Endiaron,“ přidává svou zkušenost Milena z Hradce Králové.
Prymula: Situace s léky je horší, než Válek tvrdí. Poradil, jaké přípravky vzít na dovolenou
Současný stav ohledně nedostatku léků v České republice je výrazně horší, než tvrdí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), podle kterého chybí jen antibiotický penicilinový sirup pro děti. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to upozornil epidemiolog Roman Prymula. Zároveň poradil, na které léčivé přípravky bychom neměli zapomenout, pokud se chystáme na zahraniční dovolenou.
V lékárnách ale chybí také další oblíbený lék na průjem – Hylak Forte. „Místo nich můžeme zákazníkům doporučit jiné léky či zdravotnické prostředky na průjem, například Enditril, Imodium, Enterol, živočišné uhlí či Tasectan,“ upřesňuje Horáková. Dodává, že z dalších přípravků, které na trhu chybí, lze jmenovat Wobenzym a Phlogenzym. „K nim adekvátní náhrada není. Na trhu jsou ale doplňky stravy s obsahem enzymů, například Walzym, Wobecare či Activenzym,“ vypočítává Horáková.
Lékárník: Výpadky léků nejsou nijak dramatické
Podle předsedy spolku Mladí lékárníci Lukáše Malého není aktuální nedostatek volně prodejných léků tak rozsáhlý jako například zimní výpadky antibiotik. Je to tím, že lékárníci mají větší možnosti je nahradit díky širšímu portfoliu produktů od různých výrobců.
Co se týká Endiaronu, je ho málo každé léto. „Roli může hrát fakt, že jsme jeden z mála trhů, kde se používá, možná až zbytečně nadužívá,“ vysvětluje Malý. Endiaron má podle něj své opodstatnění, ale měl by se používat správně a ve vhodný okamžik. Jako střevní dezinfekce slouží také aktivní uhlí nebo přípravky s diosmektitem.
Podle Malého je řešitelný i nedostatek léků proti horečkám a bolestem pro malé děti ve formě sirupů, čípků i slabších tablet. „Při jejich shánění je potřeba znát hmotnost dítěte pro případné napočítání správné dávky ze silnější formy, některé lékárny mohou připravit požadovanou formu ze surovin,“ upřesňuje.
Výpadek léků má rezort řešit aktivněji, míní Dostál. Podle Telekyho jde o globální problém
Pokud selhává trh s léčivy, je povinností ministerstva zdravotnictví tento problém aktivně řešit, nikoliv se vymlouvat na dodavatele. Nástroje k tomu ze zákona má, aktivnější role ministerstva zdravotnictví je tedy žádoucí. Tak se k výpadkům dodávek některých léků vyjádřil expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Poslanec a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Róbert Teleky (KDU-ČSL) na tato slova reagoval, že podobné nedostatky v dodávkách nejsou za poslední roky ničím neobvyklým. Podle něj je tento problém celosvětový, a nelze mu tak efektivně předcházet, jak uvedl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.
Co tedy dělat v případě, že vámi vybraný volně prodejný lék není k sehnání? Podle Malého je vhodné případnou náhražku zkonzultovat s odborníkem v lékárně, který zhodnotí váš stav a navrhne vhodné řešení.
„Každému pacientovi může zabrat trochu něco jiného například s ohledem na další užívané léky nebo jeho konstituci (výška, váha) těla. Stejně tak se mohou u každého různě projevit nežádoucí účinky, ale volně prodejné léky jsou v tomto ohledu velmi bezpečné a není třeba se jich obávat,“ podotýká Malý.
Zároveň záleží na vaší preferenci. Například léky proti alergii se dělí na více generací. „Starší generace těchto léčiv měla ‚uspávací' nežádoucí účinky, ale přesto některým pacientům vyhovují více než novější generace, u kterých necítí takovou úlevu,“ říká Malý. Zároveň alergiky uklidňuje, že z volně prodejných léků sice nyní chybí jeden z nejnovější generace antihistaminik, ale paleta dalších účinných látek je široká, takže jej lze bez obav nahradit.
Malý také apeluje, aby si lidé nedělali zásoby léků do budoucna: „Nemusí je stihnout využívat, léky projdou a jsou to vlastně vyhozené peníze. Navíc někomu dalšímu budou chybět.“
Jak zacházet s bylinkami a dalšími přírodními léčivy? Podívejte se na video: