Na první pohled nenápadná rostlina kata jedlá, známá též jako kát, umocňuje mnohé problémy Jemenu. V zemi legální drogu s lehkými stimulačními účinky podobnými amfetaminům, které někteří podle týdeníku Economist přezdívají též jemenská viagra, užívá ve druhém nejkřehčím státě na světě drtivá většina mužské populace, mnohdy každý den. Uživatele lze na první pohled poznat podle vyboulené tváře plné zelených listů. Kát hraje důležitou roli v občanské válce v Jemenu, v tamní potravinové krizi i v nedostatku vody.
Lístky keře obsahují kathinon, látku podobnou amfetaminu. „Kata je mírný stimulant, dalo by se říct jako slabší amfetamin. Při žvýkání se uvolňuje pomalu, dostavují se mírné euforické účinky, zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence. Jako u dalších stimulantů tohoto typu na katě vzniká závislost, ovšem slabší než například u metamfetaminu známého u nás,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Martin Kuchař, vedoucí Laboratoře forenzní analýzy biologicky aktivních látek na VŠCHT. Vysokoškolský pedagog užívání katy a její popularitu v částech Arabského poloostrova přirovnal k nikotinu či alkoholu v tuzemsku. Mechanismus jejího fungování je podle něj relativně podobný jako u žvýkání listů koky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Raketa zasáhla americkou nákladní loď u Jemenu. Na plavidlo podle USA zaútočili Hútíové
Podle průzkumu Světové banky z roku 2007 žvýkalo pravidelně listy katy 72 procent jemenských mužů a 33 procent žen. Zpráva Světové zdravotnické organizace z roku 2008 přitom hovořila o odhadech až 90procentního podílu uživatelů v mužské populaci a zhruba polovičním podílu žen. Návykovou látku měla tehdy podle zprávy užívat i zhruba pětina dětí pod 12 let.
„Užívání je extrémně časově náročné, vysává rodinný rozpočet na úkor jídla a vzdělání, má negativní efekt na zdraví a negativně ovlivňuje pracovní výkon, čímž přispívá k chudobě,“ shrnul některé z bezprostředních dopadů užívání kátu průzkum Světové banky. Podle některých studií utrácejí rodiny za zelené listy mnohdy podstatně více než za potraviny.
Drogy přispívají k hrozbě hladomoru
Důsledky téměř celonárodní závislosti však sahají ještě dále. Pěstování katy je jedním z faktorů zhoršujících již téměř deset let trvající potravinovou krizi v zemi na pokraji hladomoru. Kultivace rostliny je zároveň náročná na vodní zdroje, které jsou v Jemenu extrémně omezené. Jak uvedla agentura Reuters, kata je pro farmáře až třikrát výdělečnější než další plodiny. Roli hraje jak její cena, tak možnost častější sklizně. Podle odhadů ministerstva zemědělství zabírá pěstování kátu zhruba třetinu zemědělské půdy i spotřeby vody. Některé studie však podle stanice CNN odhadují, že plantáže zabírají až 60 procent půdy.
Převezli jemenští povstalci USA? Moc jsme Hútíům neublížili, připouští vysocí představitelé
Většina útočného zařízení Hútíů zůstává i po leteckých úderech pod vedením USA nedotčena. Pro list New York Times to uvedli pod podmínkou anonymity dva vysoce postavení američtí představitelé. Čtvrteční a páteční útoky podle nich zneškodnily jen 20 až 30 procent cílů.
CNN podotýká, že ukojování závislosti Jemenců je umožňováno i kvůli zahraniční humanitární potravinové pomoci. Hodnotu obchodu s rostlinou totiž jemenská vláda vyčíslila v přepočtu na více než 270 miliard korun, zhruba trojnásobek částky, kterou země podle OSN potřebuje k nasycení své populace.
Kát je pro většinu Jemenců nedílnou součástí společenského života a při odpoledních setkáních jej žvýkají dlouhé hodiny. „Je to alkohol pro muslimy,“ vysvětlil pro deník Time Jahjá Amma, jeden z prodejců rostliny. Islám totiž nezakazuje její užívání, a to ani při modlitbě.
Droga výrazně ovlivňuje fungování jemenské společnosti. „Probíráte své problémy a máte pocit, že jste vše vyřešili. Ale ve skutečnosti jste poslední čtyři hodiny nic neudělali, protože jste jenom žvýkali kát a všechny vaše problémy se naopak zhoršily. Veškerá rozhodnutí, která děláte, jsou navíc špatná, protože je děláte na kátu,“ vysvětlil pro Time Adel al-Shujaa, profesor politologie a vedoucí místní asociace proti užívání katy. Závislá populace navíc může být apatičtější k selhávání státu, obřady spojené se žvýkáním dále vylučují ženy z veřejného prostoru a uživatelé mohou mít narušený spánkový rytmus.
Kát a dětští vojáci
Droga sehrává klíčovou roli i v občanské válce zmítající zemí. Vojákům prý rostlina dodává sílu bojovat, sdělil listu Economist bývalý náčelník jemenské armády Taher al-Aqili. Kát žvýkají i dětští vojáci, které využívá jak mezinárodně uznávaná vláda, tak zejména hútíjští povstalci.
Možný význam stimulantu v bojích potvrdil i Kuchař, připomněl zároveň, že podobné látky se v ozbrojených konfliktech využívaly i historicky. „Kata snižuje pocit únavy, ozbrojenci proto mohou například déle pochodovat nebo bojovat. Zároveň zvyšuje sebevědomí a pravděpodobně může snížit i míru strachu,“ popsal.
Pole katy jsou nejrozsáhlejší na severu země, který mají pod kontrolou Hútíové. Ti svůj monopol náležitě střeží, rostlinu však vyvážejí do nepřátelského území. „Bojujeme s Hútíi zbraněmi, ale financujeme je našimi ústy,“ shrnul paradoxní situaci pro Economist zástupce vlády. Obě strany konfliktu zároveň těží z daní, které jim rostlina přináší.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Napadání civilních lodí rebely je nepřijatelné. Cestu po moři musíme chránit, říká Svoboda