Family Business Week - 17.10. v 20:15
Narodil se v arménském Jerevanu, kde také vyrostl, studoval a do svých šestatřiceti let spokojeně žil. Pak ovšem přišla válka, která Gevorga Avetisjana přivedla před první životní rozhodnutí. Z milované vlasti musel utéct. S rodinou našel útočiště v Česku. Mířil do Prahy, ale usadil se v Ostravě. Jeho domovem se ovšem nakonec stal Frýdek-Místek. A jsou to samotné ulice města, které se staly němými a přesto výmluvnými svědky příběhu podnikatele, jež během krátké doby přišel úplně o všechno. Své poslední peníze se ovšem nerozhodl investovat do krachujícího podniku, ale do opravy místního kostela. A jak sám rád říká - pán bůh mu to mnohonásobně vrátil.
Marlenka, která z Frýdku-Místku míří do všech světových stran, je důkazem, že o vše dobré stojí za to se podělit.
Znáte ale její příběh? Originální dezert arménského původu nepatřil vždy mezi nejprodávanější pochoutky, jak je tomu dnes. Cestu na výsluní si zakladatel společnosti Marlenka musel poctivě vyšlapat.
Gevorg Avetisjan se za své podnikatelské úspěchy s Marlenkou dočkal i vznamenání od prezidenta ČR. Zdroj: Se souhlasem společnosti Marlenka
Marlenka v čase
2003 — založení společnosti
2005 — stěhování do větších prostor
2009 — otevření nové výrobní haly
2014 — zahájení provozu ve výrobní hale o rozloze 8 000 m²
2023 — 20. výročí výroby, zakoupení Lembergerovy továrny
Úspěch z boží vůle?
Gevorg Avetisjan s rodinou — matkou, manželkou a synem — původně mířil do Prahy. Záměr mu náhodou vymluvil cestující, kterého potkal cestou ve vlaku. „Zeptal se, jestli tam chci obchodovat nebo co. A já na to řekl, že tam chci žít i podnikat. A on na to, že pokud nemám dostatek kapitálu, bude se mi v Praze podnikat těžko, že je tam draho,“ vzpomíná podnikatel před kamerou pořadu CNN Family Business Week na osudové chvíle, během kterých se nakonec rozhodl vystoupit z vlaku dříve, než zamýšlel, což ho nakonec přivedlo do Frýdku-Místku.
První roky podnikání nebyly nikterak snadné. Z posledních peněz, které Gevorg Avetisjan měl, zaplatil opravu zlatého kříže na místním kostele. A jak sám říká, vyplatilo se to. V podnikání, tou dobou v docela jiném oboru, se mu postupně začalo dařit.
DALŠÍ DÍL CNN FAMILY BUSINESS WEEK: Beznoska a bratři Milatovi: Silnější jsme díky krizím i důvěře v rodinu a v to, co děláme
Jednoho dne si v cukrárně objednal dort. Zjistil, že je podobný tomu, který jeho rodina pekla odnepaměti a který byl podle něj jednoduše lepší. Navrhl tedy majiteli cukrárny, že mu ho na zkoušku upeče.
„On mi říkal — Ty mi dáváš dort jen tak? To musí být v hygienické krabici. Já na to, že ani nevím, jestli ho prodá, nebo ne. A že nemám na další investice do obalu. Ať to jenom zkusí. Souhlasil s tím, že příště už ale musím dort přivézt v krabici. A později volal, že už nemá ani drobeček, jestli můžu rychle upéct a přinést,“ vypráví podnikatel v pořadu CNN Family Business Week.
ČTĚTE TAKÉ: Zakladatel společnosti Yoggies: Dostali jsme do granulí probiotika. Sám je ochutnává
Vada na lince málem způsobila krach, ve výsledku ale přinesla požehnání
Pečení dortů se ujala sestra Gevorga Avetisjana, kterou povolal z Jerevanu. První měsíce rodinnou dobrotu prodávali po jednotkách kusů náhodným obchodníkům. Pak se konečně začalo dařit a odbyt významně rostl.
Stejně tak se postupem času zvětšovaly prostory určené k výrobě Marlenky a přibyla i unikátní výrobní linka vyrobená v Holandsku, která je jediná svého druhu na celém světě. Vysněný byznys ovšem kazil fakt, že první čtvrt roku produkovala zmetky.
„Dort nebyl rovný a vysoký, jak potřebujeme. Navíc byl jako lepidlo. Vyhodili jsme tuny dortů. Byla to pořád stejná dobrota, ale neodpovídala standardu. A tak jsem tam jednou ve dvě ráno stál a viděl jsem, že zase vyrábíme zmetky, které dáváme do kontejneru a posíláme je zadarmo prasatům. Ze supermarketů už mi chodily výtky, že se mnou přestanou spolupracovat. Říkal jsem si — investoval jsem a teď má přijít krach?“
DALŠÍ DÍL CNN FAMILY BUSINESS WEEK: Zakladatel společnosti Yoggies: Dostali jsme do granulí probiotika. Sám je ochutnává
Těžkosti spojené s výrobou na automatické lince nakonec Gevorg Avetisjan takzvaně odnesl na zdraví. „Bylo mi z toho moc zle. Už si to nepamatuji přesně... Asi jsem upadl. Vím jenom, že když jsem se probral, uviděl jsem nemocnici.“
I na hrozícím krachu ovšem Gevorg Avetisjan dokázal, jak se říká, vydělat. Osudový nápad přišel ve chvíli, kdy v zoufalství popadl kus dalšího dortu na vyhození. Z něj v dlani uválel kouli. „Říkal jsem si, že to tak zkusím z legrace nabídnout supermarketům a uvidím, co řeknou,“ vykládá spokojeně.
A ke spokojenosti je důvod. Kuličky, které jsou ve výsledku menší, jsou druhým nejprodávanějším produktem. A sotva by vznikly nebýt počátečních potíží se zprovozněním výrobní linky.
David Krajíček, moderátor pořadu CNN Family Business Week
Doprovázím podnikatelské rodiny na cestě k rovnováze dobrých rodinných vztahů a prosperity.
Vybudoval a 10 let vedl úspěšnou headhunterskou firmu Krajíček & Partners. Od roku 2014 se věnuje především prostředí rodinných firem. Absolvoval prestižní vzdělávací program na FFI Family Firm Institute v Bostonu, je držitelem mezinárodního certifikátu ACFBA - Advanced Certified Family Business Advisor.
Uznání i od prezidenta
Chcete poznat nejúspěšnější rodinné společnosti v Česku? Dozvědět se, jak se hledá křehká rovnováha mezi byznysem a vztahy, mezi cílevědomostí a emocemi?
Rady i zkušenosti těch nejpovolanějších — zakladatelů a šéfů podniků, které se daří rozvíjet i po několik generací a jejich věhlas šířit také za hranice Česka. V dalším díle pořadu CNN Family Business Week se mimo jiné dozvíte i o státním vyznamenání, kterého se Gevorgu Avetisjanovi dostalo. Prozradíme také, kdo po něm převezme otěže ve vedení podniku.
Nový pořad CNN Family Business Week vám přináší příběhy rodinných firem se vším všudy, tedy i o zkušenostech, o kterých se obvykle nemluví — co se v případě nouze zachraňuje dřív, firma nebo rodina? A existuje vůbec správná odpověď? Každý druhý čtvrtek se na CNN Prima News ve 20:15 ptá kouč a poradce rodinných firem, David Krajíček.