Vyšetření střelby na UK trvá dlouho, řekl Jelínek. Vysvětlil, proč by měl Rakušan odstoupit

Vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při které zemřelo 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno, trvá příliš dlouho. V pořadu K věci to řekl politolog Lukáš Jelínek. Podle něj má smysl zřídit vyšetřovací komisi. Z hnutí ANO zároveň zaznívají apely na rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Důvody k odstoupení vidí i Jelínek. Podle něj to ale Rakušan neudělá, jelikož se blíží volby a vláda by se cítila oslabená.

Poslanci na schůzi Sněmovny projednají zřízení vyšetřovací komise k loňské střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Mimořádná schůze je svolaná z podnětu hnutí ANO. Podle politologa Lukáše Jelínka bude vládní koalice muset ustoupit, a to jednak pod tlakem veřejného mínění a také pod tlakem rodin obětí střelby. „Rozumím tomu, že řada rodin je krajně nespokojená s tím, jak policejní orgány a kontrolní složky přistoupily k vyšetřování celého zásahu. Trvá to strašně dlouho,“ řekl Jelínek v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Policie připustila chyby při zásahu na filozofické fakultě. Komunikace nebyla ideální, uznala

Policejní postup podle něj mohl být objasněn mnohem rychleji a mnohem srozumitelněji. „Čím déle policejní reprezentanty posloucháme, tím více se zaplétají do některých svých verzí. Asi nejšílenější je spor o kamery – jestli běžely jenom online bez záznamu a nedá se k tomu záznamu dostat, jak tvrdil policejní ředitel, anebo jestli filozofická fakulta ten záznam má, jenom si o něj nikdo včas neřekl,“ popsal Jelínek.

Pokud by se potvrdila verze filozofické fakulty, šlo by podle něj o ukázku policejního selhání. „Bylo by mnohem lepší, kdyby policejní prezident nebo ministr vnitra řekli, že policisté dělali, co mohli, postupovali podle svého nejlepšího vědomí, ale v situaci, na kterou nebyli úplně připraveni, se ne všechno podařilo a že se za to omlouvají. Kdyby toto zaznělo, tak bychom si celou řadu třenic ve společnosti mohli odpustit,“ zdůraznil politolog. Zřízení vyšetřovací komise podle něj má smysl. „Alespoň v některých situacích by mohla policejní náčelníky postavit do latě,“ sdělil Jelínek.

Prý ale neočekává, že by komise vyšetřila něco víc než policejní orgány. „Ta komise nemá smysl v tom, aby nahrazovala policejní práci, ale aby se zamyslela nad tím, jak do budoucna nastavit systém fungování složek záchranného systému,“ uvedl politolog.

Část poslanců hnutí ANO minulý týden nahlas vyřkla prosbu, že by se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) měl zamyslet nad svou budoucností v rezortu. Zazněly i apely na jeho případné odvolání. Podle Jelínka by to Rakušan měl zvážit. „Na jeho místě bych asi spíš odešel, ale dříve než až pod tlakem hnutí ANO nebo případné vyšetřovací komise,“ řekl Jelínek.

Podotkl, že Rakušan od prvního okamžiku převzal politickou odpovědnost. Problém podle něj není v tom, jak ministr vnitra vysvětloval kroky například v prosinci, ale až v dalších měsících, kdy se snažil bagatelizovat určitá témata. „Myslím, že mu to dobré jméno neudělalo. Nepočítám ale s tím, že by tuto politickou odpovědnost vyvodil, protože máme rok a něco do voleb a vláda by se cítila oslabena, kdyby jeden z lídrů odešel, notabene kdyby to působilo tak, že odešel pod tlakem veřejného mínění,“ sdělil Jelínek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Myslivec v Ostravě usmrtil místo divočáka rybáře. O střelci už je jasno, vinu zhodnotí soud

Tagy:
střelba Vít Rakušan ministr vnitra ANO 2011 Starostové a nezávislí Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy