Reakce Ruska na Vrbětice
Vyšetřování výbuchu skladu ve Vrběticích mohli ovlivňovat politici, naznačila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Ta Česko už dříve obvinila z toho, že ve Vrběticích skladovalo zakázanou munici. České tajné služby ze dvou výbuchů vrbětických skladů z roku 2014 podezírají agenty ruské vojenské rozvědky GRU.
„Nemůžeme říct, že v tom skladu bylo všechno v pořádku a správně. Potřebujeme odpovědi na otázky. Vyšetřování trvalo sedm let. Věříte tomu, že za sedm let nikdo neviděl dokumentaci o tom, co ve skladech skutečně bylo? Kolik toho bylo a kde přesně se to nacházelo? Pokud takové odpovědi ani takové dokumenty neexistují, co ti vyšetřovatelé dělali?“ spekulovala Zacharovová na tiskové konferenci.
Mluvčí ruské diplomacie pak naznačila, že vyšetřování mohlo být ovlivněno. „Možná, že to vyšetřování bylo zpolitizované už od začátku. A možná ho nevedly bezpečnostní složky, ale přímo politici. Třeba to nebyli ani čeští politici, ale politici jiných zemí, kteří na vyšetřování tlačili a možná ho celé ovládali,“ řekla. Žádné konkrétní důkazy ale neuvedla
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO) od začátku kauzy tvrdí, že existuje pouze jedna vyšetřovací verze, a to ta spojená s podílem příslušníků ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu. Všechny ruské verze události odmítají.
Česko-ruskou rotržku už pocítily ambasády obou zemí. Z České republiky bylo nejprve vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové tajných služeb, spolu s rodinami odletěli 19. dubna. Poté, co Rusko odmítlo vzít zpět vyhoštění dvou desítek Čechů z Moskvy, oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) zastropování počtu diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě, kde zůstalo sedm diplomatů a 25 administrativně technických pracovníků.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová Zdroj: Profimedia.cz
Solidaritu s Českem pak vyjádřily další země EU. Například Slovensko vyhostilo hned tři ruské diplomaty, přidaly se i pobaltské státy nebo Rumunsko. K dalším akcím vyzval ve čtvrtek Evropský parlament, který doporučil členským státům, aby koordinovaně vyhostily ruské diplomaty. V usnesení schváleném výraznou většinou europoslanci rovněž odsoudili ruské výhrůžky adresované Česku v následné diplomatické při.