Probíhající válka na Ukrajině naplno odkryla důležitost protivzdušných systémů v moderních konfliktech. NATO ale při revizi vlastních sil došlo k závěru, že vzdušný štít nad Evropou je naprosto nedostatečný. Vyplývá to z informací listu Financial Times, podle kterého Aliance chrání jen pět procent území z potřebného pásu, který by měl zastavit nepřátelské střely a drony.
Moderní obranné systémy Patriot nebo Iron Dome v současných válkách na Ukrajině a v Izraeli potvrzují, jak moc jsou podobné zbraně v moderních konfliktech důležité. Pro Kyjev jsou protivzdušné systémy vedle dělostřelecké munice nejpoptávanějším artiklem, který žádá od svých spojenců.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šéf americké diplomacie Blinken se setkal s Černochovou. Ocenil českou muniční iniciativu
Spojenci poslali Ukrajině vždy jen pár systémů. Většinou proto, že více poslat nejenže nechtěli, ale také nemohli. Zásoby těchto mimořádně drahých systémů, které se dlouho vyrábějí, nejsou bezedné. NATO při poslední revizi zjistilo, že jich nemá dost ani k ochraně vlastního území.
Chamtivé Rusko se na Ukrajině nezastaví. Co přineslo setkání lídrů NATO v Praze?
Severoatlantická aliance (NATO) bude i nadále neochvějně stát za Ukrajinou, a Kyjev by se navíc brzy mohl stát jejím členem. To jsou výsledky neformálního summitu ministrů zahraničních věcí států NATO v Praze. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg zmínil návrh, aby spojenci každoročně Ukrajině poskytovali minimálně 40 miliard eur. Americký ministr zahraničí Antony Blinken zase varoval před Ruskem a jím vedenou hybridní válkou. Dodal rovněž, že se Moskva na Ukrajině nezastaví.
„Podle lidí obeznámených s důvěrnými obrannými plány vypracovanými v loňském roce jsou státy NATO schopny poskytnout méně než pět procent kapacit protivzdušné obrany, které jsou považovány za nezbytné k ochraně jeho členů ve střední a východní Evropě před rozsáhlým útokem,“ informoval list Financial Times s odkazem na alianční zdroje.
To znamená, že vzdušný štít nad Evropou, který by kontinent ochránil před nepřátelskými raketami, v podstatě neexistuje. Zajištění vzdušné obrany východního křídla NATO je přitom podle Severoatlantické aliance zásadní pro zabránění invaze. Ve vojenském uskupení proto přiznávají, že došlo k hrubému zanedbání bezpečnostní otázky.
„Vzdušná obrana je jednou z našich největších mezer v systému. To nemůžeme popřít,“ sdělil pro Financial Times jeden z diplomatů NATO.
K odhalení slabin v obraně dochází v době, kdy západní státy už velmi konkrétně varují před možnou invazí Ruska do dalších států Evropy. Podle Německa může Moskva podniknout další útok do pěti let.
Macron: Pokud by Rusko prolomilo frontu, lze vyslat na Ukrajinu vojáky. Kyjev o to musí požádat
Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru s týdeníkem The Economist opět připustil možnost vyslání západních pozemních jednotek na Ukrajinu. Stát by se tak podle něj mohlo v případě, že by Rusko prolomilo frontovou linii a Kyjev o pomoc požádal. O rozhovoru informuje agentura AFP.
Jak obranu vylepšit?
Bleskové řešení nedostatečné obrany východní a střední Evropy ale neexistuje. Státy NATO o problému diskutují, na východisku se ale všichni neshodnou.
Nejdůležitějším projektem je Iniciativa evropského nebeského štítu, za kterou stojí Německo a ke které se přidalo 21 států Evropy včetně Česka. Cílem projektu je zajistit vícevrstvou vzdušnou obranu kontinentu, jehož součástí by byly systémy IRIS, Patriot a Arrow, tedy americké a izraelské technologie.
Iniciativě se ale brání Francie, která místo přijetí německého konceptu rozjela vlastní projekt protivzdušné obrany, který ale v Evropě nemá takovou podporu.
Do třetice všeho dobrého pak Polsko a Řecko minulý týden vyzvaly Evropskou komisi, aby pomohla vyvinout a případně pomohla financovat celoevropský systém protivzdušné obrany. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová naznačila, že tento návrh podpoří. Informoval o tom list Politico.
Problémem je ale financování. Spekuluje se o tom, že by Evropská unie kvůli projektu protivzdušné obrany výrazně navýšila veřejný dluh, aby systém zvládla poplatit. Velká Británie, vědoma si nákladnosti protivzdušných systémů, vyvíjí laserový komplet, který by nebyl tak finančně náročný. Londýn ho letos úspěšně otestoval a uvažuje o tom, že jeho prozatimní verzi poskytne Ukrajině.
VIDEO: NATO chce pomáhat Ukrajině