Vzestupy a pády Ivany Gottové. Čím okouzlila nejslavnějšího českého zpěváka?

Životní cesta Ivany Gottové nebyla vždy jednoduchá, občas připomínala i horskou dráhu. Podařilo se jí však to, co žádné jiné ženě předtím. Jako jediná dovedla zpěváka Karla Gotta před oltář, o čemž snily tisíce dam, a stala se jeho osudovou láskou.

Ivana Gottová, rozená Macháčková, pochází z Opavy. Měla o dva roky staršího bratra Přemysla, kterého potkal velmi tragický osud. V pouhých sedmi letech ho cestou ze školy srazilo auto a zemřel. I to ovlivnilo její dospívání. Po oslavě svých čtvrtých narozenin se její rodiče rozvedli a matka si našla nového partnera, s kterým počala syna Pavla. S nevlastním bratrem Ivana vychází skvěle, v Opavě, kde žije, se stal uznávaným ortopedem.

Okouzlila i Michaela Douglase

Také Ivana měla nakročeno pracovat ve zdravotnictví. Vystudovala střední zdravotnickou školu, ale brzy zjistila, že práce v nemocnici není pro ni. Ocitla se na životní křižovatce… Nakonec učinila zásadní rozhodnutí, sbalila kufry a odcestovala do USA, kde tři roky pracovala jako au pair. Tato zkušenost byla k nezaplacení. Nejenže se osamostatnila, postavila na vlastní nohy, ale také se zdokonalila v anglickém jazyce, což se jí po návratu do Čech hodilo. Uplatnění totiž našla jako osobní asistentka zahraničních herců, kteří v Česku natáčeli filmy. Jedním z nich byl i legendární Michael Douglas, s nímž údajně měla prožít milostný románek.

Osudového muže poznala ve svých 22 letech – na předávání cen TýTý se seznámila s Karlem Gottem. Představila je bývalá česká Miss a Miss Europe Monika Žídková. Ivana několikanásobného českého slavíka zaujala okamžitě, nebyla však pro něj snadným cílem. Dokonce mu na sebe dala špatné telefonní číslo. Až když se uviděli podruhé, na volbě české Miss, kontakt už předala správný. Začali se postupně seznamovat, chodit na večeře a trávit společně svůj volný čas. Zpočátku nevinný vztah se posléze přeměnil v oboustrannou zamilovanost.

Karel si ji nastěhoval do své vily na Bertramce, čímž dal jasně najevo, že to s ní myslí opravdu vážně. A Ivaně se tím změnil život. Najednou se stala jednou z nejsledovanějších žen v Česku. S mediálním tlakem se však vyrovnávala statečně a brzy si získala sympatie veřejnosti. 30. dubna 2006 z jejich velké lásky vzešla dcera Charlotte Ella. Rok a půl na to, kdy už Ivana čekala jejich druhou holčičku Nelly Sofii, se v Las Vegas vzali. Stalo se tak po sedmi letech, co spolu začali bydlet.

Nechtěla být jen ženou v domácnosti

Přestože se díky partnerovi stala finančně zajištěnou a do smrti by už nemusela pracovat, objevily se v ní ambice dosáhnout něčeho úplně sama. I proto přijala nabídku TV Prima a stala se moderátorkou patnáctiminutového pořadu o celebritách VIP zprávy. V té době byla na mateřské. Charlotte Elle byly čtyři roky, Nelly Sofii dva.

„Trávili jsme zrovna doma klidné rodinné odpoledne, já se učil nové texty, má žena si hrála s dětmi, když zazvonil telefon. Pozorovat Ivanin výraz bylo zábavné. Nejprve si myslela, že si z ní někdo vystřelil, a když pochopila, že to není fór úplně zkameněla. Naskytla se jí pracovní nabídka, jaká by ji ani ve snu nenapadla. Já jsem jí to moc přál, protože jsem věděl, že to býval její dřívější sen ještě z dob, kdy se občas setkávala s hlasatelkou Annou Wetlinskou. Tehdy, ve dvaceti letech se viděla v České televizi jako hlasatelka. Pak jí ale osud zavedl na jinou cestu,“ vzpomínal Karel Gott v knize Má cesta za štěstím.

Její moderování Karel Gott velmi prožíval

Ivana pořadem VIP zprávy na TV Prima provázela téměř pět let a její slavný manžel byl stálým a pozorným divákem. „Snažil jsem se ji obzvláště v začátcích podpořit, protože jsem věděl, že ji čeká spousta práce – naučit se správně artikulovat, umět dobře reagovat na kameru. Co si budeme povídat, od začátku jsem tušil, že se bude muset umět vypořádat i se spoustou kritických hlasů, které ji budou hodnotit přísně a nemilosrdně od účesu, přes výraz v obličeji až po zbytky moravského přízvuku. Vrhla se do práce s obrovským odhodláním. Díval jsem se na ni s chutí a rád. Navíc se mi domů pokaždé vracela jiná žena. Jiný účes, jiný make-up, to jsem si pochvaloval. Nechala mě, abych si ji v rychlosti prohlédl, ale hned se běžela odlíčit, ta silná televizní vrstva make-upu jí vadila. Já sám ji měl taky vždycky nejraději přirozenou,“ přiblížil ve své knize Gott.

Kariéru Ivany Gottové zastavila manželova vážná nemoc

Následně se Ivana rozhodla vystudovat vysokou školu. Po rodinné poradě si vybrala dálkové studium bakaláře na Univerzitě Jana Amose Komenského, kde se přihlásila ke studiu mediální komunikace. „Z mé zdravotní sestry z Opavy, jak si ji rádi a často dobírali někteří redaktoři (a anonymy), se stala bakalářka, která své studium úspěšně zakončila promocí v Betlémské kapli. Což jsme si s holčičkami samozřejmě nenechali ujít. Koupil jsem velký pugét červených růží a byl na ni náležitě pyšný. Ale v duchu i nahlas jsem se modlil, aby se nedejbože, nerozhodla ještě pro magisterský titul,“ popsal Gott. Kvůli jeho nemoci však Ivana veškeré své pracovní aktivity zastavila. „Škoda jen, že v oboru mediální komunikace pak už zůstala jen necelé dva roky. Začínal jsem mít zdravotní problémy, a tak udělala zásadní rozhodnutí. Muselo to být pro ni velmi těžké, protože ji práce moderátorky hodně bavila, zvykla si na adrenalin živých přenosů, třebaže mi tvrdila, že ne: „Odejdu z televize a budu s tebou!“ citoval ji v knize zpěvák.

Ivana se o něj obětavě a s láskou starala až do posledních chvil jeho života.

Tagy: