VZP docházejí peníze. Situaci může zachránit centralizace, prevence nebo spoluúčast pacientů

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09)

VZP dochází peníze

Největší české pojišťovně VZP hrozí vážný problém, a to už za tři roky. „Pokud se nic nezmění, čekají nás finanční problémy,“ říká její ředitel Zdeněk Kabátek. Přestože si ještě loni pojišťovna hospodaření pochvalovala, letos ji zřejmě čeká miliardová ztráta. Na hraně má být i celý systém zdravotnictví, a to i přesto, že se na příští rok počítá s příjmy více než půl bilionu korun. Situaci prý může zachránit jedině transformace nemocnic, centralizovaná péče nebo spoluúčast pacientů.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se stará o více než 6 milionů lidí. Vznikla v roce 1992. Za tu dobu prošla několika krizemi a i nyní očekává těžké časy. „Podle dat a modelů, které máme, se může VZP na přelomu let 2027 a 2028 dostat do finančních problémů,“ řekl Kabátek pro CNN Prima NEWS. „Myslím, že nás náraz může potkat už dříve,“ uvedl poslanec a lékař Kamal Farhan (ANO).

ČTĚTE TAKÉ: Malá Silvie trpí nevyléčitelnou nemocí, sama si ani nenalije čaj. Úřady jí snížily příspěvek

Alarmující je podle odborníků stav celého systému. „Při stávající úrovni daní nemá VZP šanci se udržet. To je úplně jednoduchá trojčlenka. Neumím přesně říct, jestli to bude v roce 2027, 2028 nebo 2029, ale už teď jsme na hraně,“ sdělil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek pro CNN Prima NEWS. „Souvisí to se stárnutím populace a s tím, co se dělo v předchozích sedmi až osmi letech,“ reagoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Právě jemu a vládě připisuje opozice největší podíl viny na současné situaci. „Pojišťovny mají přes 30 miliard na rezervách, oni (vláda) to de facto ženou do zkázy,“ řekl Farhan. „Poslední zásek dala Fialova vláda, která v roce 2022 snížila poplatky za státní pojištěnce,“ přidal poslanec Jan Síla (SPD) pro CNN Prima NEWS.

Rezort plánuje změny

Ministerstvo zdravotnictví by rádo centralizovalo náročné úkony a operace do velkých středisek. Hodně si slibuje také od elektronizace péče. „Umožní daleko efektivnější fungování celého systému a zabrání kolapsům v roce 2027 a v následujících letech,“ zmínil Válek. „Určitě je potřeba reforma, ale určitě ne v tom stylu, že by si pacienti měli připlácet za nadstandardní péči,“ míní poslankyně Karla Maříková (SPD).

Právě spoluúčast pacientů v nějaké podobě je však podle ministra jednou z cest. A roli by mělo hrát i připojištění. „Definujeme, které platby ve zdravotnictví jsou legální,“ prohlásil Válek. „Pokud to jasně definujeme, bude o to jednodušší komerční produkty nabízet,“ upřesnil s tím, že lidé pak budou přesně vědět, co je a co není hrazeno z veřejného pojištění.

Jak to dopadne s penězi v českém zdravotnictví a jestli nakonec celý systém narazí do pomyslné zdi, bude záležet nejen na současné, ale i na každé další hlavě rezortu zdravotnictví.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Slovensku se hroutí zdravotnictví. Po jednání s Ficem podaly výpověď téměř tři tisíce lékařů

Tagy: